Brazilski Vrhovni sud u utorak je izglasao dekriminalizaciju posjedovanja marihuane za osobnu upotrebu, čime je ta nacija postala jedna od posljednjih u Latinskoj Americi koja je to učinila, u potezu koji bi mogao smanjiti broj zatvorenika.
S konačnim glasovanjem u utorak, većina sudaca na sudu od 11 članova glasala je za dekriminalizaciju od početka razmatranja 2015. godine.
BRAZIL ĆE ODLUČITI MOGU LI PODUZEĆA SADITI KANABIS, POTENCIJALNO OTVARAJUĆI PROLAZ LEGALNOM UZGOJU
Suci još moraju odrediti maksimalnu količinu marihuane koja bi se okarakterizirala kao za osobnu upotrebu i kada će presuda stupiti na snagu. Očekuje se da će to završiti već u srijedu.
Svi suci koji su glasali za rekli su da bi dekriminalizacija trebala biti ograničena na posjedovanje marihuane u količinama prikladnim za osobnu upotrebu. Prodaja droge ostat će ilegalna.
Godine 2006. brazilski Kongres odobrio je zakon kojim se pojedince uhvaćene u nošenju malih količina droge, uključujući marihuanu, kažnjavaju alternativnim kaznama poput društveno korisnog rada. Stručnjaci kažu da je zakon bio previše nejasan i da nije utvrdio određenu količinu koja bi pomogla policiji i sucima da razlikuju osobnu upotrebu od trgovine drogom.
Policija je nastavila uhićivati ljude koji su nosili male količine droge pod optužbama za trgovinu, a brazilska zatvorska populacija nastavila je rasti.
“Većina pritvorenika u istražnom postupku i onih koji su osuđeni za trgovinu drogom u Brazilu prvi su prijestupnici, koji su sa sobom nosili male količine nedopuštene supstance, uhvaćeni u rutinskim policijskim operacijama, nenaoružani i bez dokaza o bilo kakvoj vezi s organiziranim kriminalom, ” rekla je Ilona Szabó, predsjednica Instituta Igarapé, think tanka koji se fokusira na javnu sigurnost.
Kongres je odgovorio na tekuća razmatranja Vrhovnog suda tako što je zasebno iznio prijedlog za pooštravanje zakona o drogama, što bi zakompliciralo pravnu sliku oko posjedovanja marihuane.
U travnju je Senat odobrio ustavni amandman kojim se kriminalizira posjedovanje bilo koje količine nedopuštenih tvari. Ustavni odbor donjeg doma odobrio je prijedlog 12. lipnja, a morat će proći kroz barem još jedan odbor prije nego što ode na glasovanje.
Ako zakonodavci izglasaju takvu mjeru, zakon bi imao prednost nad odlukom najvišeg suda, ali bi se i dalje mogao osporiti na ustavnim osnovama.
U razgovoru s novinarima u glavnom gradu Braziliji, predsjednik Senata, Rodrigo Pacheco, rekao je da nije na Vrhovnom sudu da donosi odluke o tom pitanju.
“Postoji odgovarajući put za napredovanje ove rasprave, a to je zakonodavni proces”, rekao je. “To je nešto što, očito, izaziva široku raspravu i predmet je preokupacije Kongresa.”
Prošle je godine brazilski sud odobrio nekim pacijentima uzgoj kanabisa za liječenje nakon što je zdravstveni regulator 2019. odobrio smjernice za prodaju lijekova dobivenih od kanabisa. Ali Brazil je jedna od rijetkih zemalja u Latinskoj Americi koja nije dekriminalizirala posjedovanje malih količina droga za osobnu potrošnju.
Presudu Vrhovnog suda dugo su tražili aktivisti i pravni znanstvenici u zemlji u kojoj je zatvorska populacija postala treća najveća u svijetu. Kritičari sadašnjeg zakonodavstva kažu da se korisnici uhvaćeni čak i s malim količinama droge redovito osuđuju za trgovinu ljudima i zatvaraju u prenapučene zatvore, gdje su prisiljeni pridružiti se zatvorskim bandama.
“Danas je trgovina ljudima glavni vektor za zatvaranje u Brazilu”, rekao je Cristiano Maronna, direktor JUSTA-e, grupe civilnog društva koja se usredotočuje na pravosudni sustav.
Brazil se nalazi iza SAD-a i Kine u zemljama s najvećim brojem zatvorenika, navodi World Prison Brief, baza podataka koja prati takve brojke.
Oko 852.000 osoba lišeno je slobode u Brazilu do prosinca 2023., prema službenim podacima. Od toga je gotovo 25% uhićeno zbog posjedovanja droge ili trgovine. Brazilski zatvori su prenapučeni, a građani crne rase su nerazmjerno zastupljeni, čineći više od dvije trećine zatvorske populacije.
Nedavna studija Inspera, brazilskog istraživačkog i obrazovnog instituta, utvrdila je da crnci koje je policija pronašla s drogom imaju nešto veću vjerojatnost da će biti optuženi kao trgovci ljudima nego bijelci. Autori su analizirali više od 3,5 milijuna zapisa iz tajništva javne sigurnosti Sao Paula od 2010. do 2020. godine.
“Napredak u politici droga u Brazilu! Ovo je pitanje javnog zdravlja, a ne sigurnosti i zatvaranja”, napisao je ljevičarski zastupnik Chico Alencar na X-u nakon presude.
Nasuprot tome, Gustavo Scandelari, stručnjak za brazilski kazneni zakon u odvjetničkoj tvrtki Dotti Advogados, rekao je da ne predviđa da će presuda donijeti značajan pomak u odnosu na status quo, čak ni nakon što vrhovni sud odredi maksimalnu količinu marihuane za osobnu upotrebu . Scandelari je tvrdio da će iznos ostati jedna od odrednica hoće li vlasti osobu smatrati trgovcem ili korisnikom, ali ne i jedina.
Neki Brazilci, poput 47-godišnjeg stanovnika Rio de Janeira Alexandra Trindadea, uspjeli su biti uznemireni i Vrhovnim sudom koji je dekriminalizirao marihuanu i Kongresom koji se zalaže da je zadrži ilegalnom.
“Vrhovni sud nije pravo mjesto (za takvu odluku). Ovo treba podnijeti na plebiscit kako bi ljudi odlučili”, rekao je Trindade. “I Vrhovni sud i Kongres jako su se protivili društvu u ovome.”
Kao iu drugim zemljama u regiji, poput Argentine, Kolumbije i Meksika, medicinska uporaba kanabisa u Brazilu je dopuštena, iako na vrlo ograničen način.
Urugvaj je u potpunosti legalizirao upotrebu marihuane, au nekim američkim državama rekreacijska uporaba za odrasle je legalna. U Kolumbiji je posjedovanje dekriminalizirano već desetljeće, ali zakon koji regulira rekreacijsku upotrebu marihuane kako bi se mogla legalno prodavati nije prošao u Senatu u kolovozu. Kolumbijci mogu nositi male količine marihuane, ali njezina prodaja u rekreativne svrhe nije legalna.
Isto vrijedi i za Ekvador i Peru. I distribucija i posjedovanje ostaju ilegalni u Venezueli.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Vrhovni sud Argentine presudio je 2009. da je neustavno kažnjavati odraslu osobu za konzumaciju marihuane ako ne šteti drugima. Ali zakon nije promijenjen i korisnici su i dalje uhićeni, iako većinu slučajeva suci odbace.
Urugvaj je postao prva zemlja koja je legalizirala marihuanu za rekreacijsku upotrebu 2013. iako je to provedeno tek 2017. Cijela industrija u Urugvaju, od proizvodnje do distribucije, pod kontrolom je države, a registrirani korisnici mogu kupiti do 40 grama marihuane mjesečno putem ljekarni.