Međunarodni dan posvećen podizanju svijesti o epilepsiji, poznat kao Ljubičasti dan, obilježava se danas 26. ožujka, a Hrvatska udruga za epilepsiju (HUE) upozorava na razmjere bolesti i probleme s kojima se oboljeli svakodnevno suočavaju. Naime, svaki stoti Hrvat živi s epilepsijom te da skrivaju dijagnozu kako ne bi ostali bez posla.
Prema procjenama, u Hrvatskoj s epilepsijom živi oko 40.000 osoba, među kojima je čak 10.000 djece i mladih, što znači da otprilike svaki stoti građanin boluje od ove kronične neurološke bolesti. Riječ je o brojci usporedivoj s populacijom grada veličine Dubrovnika.
Unatoč činjenici da epilepsija pogađa više od 50 milijuna ljudi diljem svijeta i da se u čak 70 posto slučajeva može uspješno kontrolirati lijekovima, brojni oboljeli i dalje se suočavaju s predrasudama i društvenim isključivanjem. Istraživanja pokazuju da se više od 60 posto osoba s epilepsijom osjeća stigmatizirano.
Mnogi skrivaju dijagnozu
U HUE-u ističu kako diskriminacija počinje već u najranijoj dobi, pri upisu u vrtiće i škole, te se nastavlja kroz obrazovanje i tržište rada. Mnogi oboljeli, upozoravaju, skrivaju svoju dijagnozu na radnom mjestu kako bi izbjegli moguće posljedice.
“Još su uvijek prisutna pogrešna uvjerenja da osobe s epilepsijom ne mogu raditi, preuzimati odgovornost, sudjelovati u društvenim aktivnostima ili voditi ispunjen, kvalitetan i samostalan život. Najveći izazov često nije samo bolest, nego odnos društva prema toj bolesti, a samo informirano i osjetljivo društvo može stvoriti okruženje u kojem će osobe s epilepsijom živjeti ravnopravno, dostojanstveno i bez stigme”, istaknula je Ana Sruk, specijalistica neurologije i epileptologije Klinike za neurologiju KB-a Sveti Duh te predsjednica Hrvatske udruge za epilepsiju.
Velik problem predstavlja i nedovoljna informiranost građana o tome kako reagirati u slučaju epileptičkog napadaja, što često izaziva strah i nelagodu. Pritom su još uvijek prisutna i pogrešna uvjerenja da je riječ o zaraznoj ili isključivo psihičkoj bolesti.

Manifestacija ‘Bicikliraj za epilepsiju’ na Europskom trgu
Kako bi se podigla svijest i razbile predrasude, HUE i partneri organiziraju tradicionalnu manifestaciju “Bicikliraj za epilepsiju”. Ovogodišnje izdanje održat će se u nedjelju, 29. ožujka, na Europskom trgu u Zagrebu s početkom u 10:30 sati, dok će rekreativna biciklijada krenuti u podne.
Događaj se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Zorana Milanovića, Ministarstva zdravstva i Grada Zagreba, a okupit će građane, volontere i zdravstvene djelatnike koji će simbolično pružiti podršku osobama s epilepsijom i njihovim obiteljima.
Tijekom manifestacije bit će postavljen edukativno-promotivni štand s informativnim materijalima i savjetima o pravilnom postupanju tijekom napadaja. Posjetitelji će moći kupiti i roman za mlade “Djevojka sa slovom više” autora Matije Boltižara, čiji je prihod namijenjen radu udruge.
Program će dodatno obogatiti i “ljubičasta himna” u izvedbi djece s epilepsijom i učenika Glazbene škole El Musicante, uz plesnu točku sudionika kampanje “Malo ljubičastiji”, stoji u priopćenju HUE-a.

