Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica pale jer ulagače zabrinjava jačanje inflacije, a čekaju i moguću intervenciju japanskih monetarnih vlasti, s obzirom da je tečaj jena prema dolaru pao na najnižu razinu u 38 godina.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u minusu 0,5 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks skliznuo 1,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale između 0,4 i 2 posto.
Azijski su ulagači oprezni jer ih je zabrinuo rast inflacije u nekoliko zemalja.
Na tržištima se dulje vrijeme smatralo da je ciklus povećanja kamata u svijetu završen i da slijedi popuštanje monetarne politike.
No, jučer objavljeni podaci o rastu inflacije u Australiji i poruka iz tamošnje središnje banke da se na prošloj sjednici razgovaralo o povećanju kamata izazvali su strahovanja od daljnjeg zaoštravanja monetarne politike.
Jučer se pokazalo da je inflacija porasla i u Kanadi, pa su dodatno splasnula očekivanja o smanjenju kamatnih stopa.
Zbog toga ulagače nije ohrabrio ni jučerašnji rast Wall Streeta, kada je Dow Jones indeks ojačao 0,04 posto, dok je S&P 500 porastao 0,16, a Nasdaq 0,49 posto.
U fokusu ulagača bile su, kao i prethodnih dana, dionice tehnoloških kompanija.
Cijena dionice Nvidie, glavne zvijezde na tržištu u posljednje vrijeme, blago je pala, no porasle su cijene divova, kao što su Applea, Amazon i Tesla.
Trgovalo se oprezno jer ulagači ne žele riskirati uoči novog izvješća o inflaciji u SAD-u u svibnju, koje će biti objavljeno u petak i koje bi moglo utjecati na smjer tržišta.
Ulagači se nadaju daljnjem popuštanju inflacije, što bi podržalo nade u znatnije smanjenje kamata američka središnje banke u ovoj godini.
Čelnici Feda posljednjih dana poručuju da je inflacija i dalje osjetno iznad ciljanih razina središnje banke i procjenjuju da je do kraja godine moguće jedno smanjenje kamata.
Na tržištu se, pak, procjenjuje da će Fed do kraja godine u dva navrata smanjiti kamate, počevši od rujna.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula najvišu razinu u dva mjeseca.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 106,13 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,65 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 159,75 na 160,65 jena, najvišu razinu u 38 godina.
Zbog toga se očekuje intervencija japanskih monetarnih vlasti, koje upozoravaju da neće tolerirati prekomjerni pad tečaja jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0690 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0710 dolara.
I dok je prema dolaru pao, tečaj eura prema japanskoj valuti skočio je na najvišu razinu u povijesti, 171,50 jena.
Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,23 posto, na 85,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,26 posto, na 80,70 dolara.