Nakon nekoliko dana toplog i stabilnog vremena koje je obradovalo i u prirodu i na sunce izmamilo mnoge Hrvate, pred nama je nagli i osjetan zaokret. Umjesto proljetnog ugođaja s više sunca i ugodnim temperaturama, meteorološke prognoze sve jasnije upućuju na povratak hladnijih, nestabilnih pa i zimskih uvjeta. Promjena će, prema svemu sudeći, biti brza i izražena, a mogla bi donijeti kišu, jak vjetar, ali i snijeg, čak i u nizinskim predjelima.
Prema službenoj prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), već sutra nas očekuje promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim razdobljima, no uz povremeno više oblaka može pasti i malo kiše ili poneki pljusak.
“Vjetar u unutrašnjosti većinom slab. Na Jadranu slaba do umjerena bura, podno Velebita povremeno s jakim udarima, a poslijepodne mjestimice i sjeverozapadni vjetar. Najniža temperatura zraka od 1 do 6, na Jadranu od 7 do 10, a najviša dnevna uglavnom između 13 i 17 °C, u gorju malo niža”, stoji u prognozi DHMZ-a.
Pravi ugriz zime
Ipak, ono što slijedi nakon toga moglo bi biti znatno ozbiljnije. Meteorolog amater Dino Dundić upozorava na mogućnost snažnog prodora hladnog zraka koji bi mogao vratiti prave zimske uvjete usred proljeća. Prema njegovim analizama, riječ je o sinoptičkoj situaciji potaknutoj promjenama u polarnoj cirkulaciji, što bi moglo rezultirati naglim zahlađenjem, snijegom i olujnom burom.
“Od sredine tjedna pravi ugriz zime uz drugu marčanu buru, uz solidne snježne epizode. ‘Baba Marta’ neće nikome ostati dužna sa svojim ‘ledenim metlama’. Snijeg u nizinama gotovo je siguran, a moglo bi ga biti i uz obalu, nošenog olujnom ledenom drugom marčanom burom. Tko je slušao ‘toplozimaše’ i skinuo zimske gume, mogao bi ih vratiti natrag”, naveo je u jednoj od objava na svom Facebook profilu.
Dundić dodatno pojašnjava da aktualni meteorološki modeli ukazuju na spuštanje izrazito hladnog zraka iz Sibira, potaknut poremećajima u stratosferi: “Najnoviji modeli crtaju jača spuštanja vrlo hladnih zračnih masa izravno iz Sibira, potaknuta jakim ‘stratwarmingom’ nad Sjevernim polom koji se upravo odvija, pri čemu se jedna jezgra ‘Polar Vortex-a’ odvaja na dvije. Posljedice toga osjetit ćemo od sredine idućeg tjedna, kada će ‘Baba Marta’ metlati velik dio Europe svojim ledenim naletima. Modeli koje vam donosim pokazuju ugriz prave zime kakvog se ne bi posramili ni najžešći prodori u siječnju.”
“Od srijede prema četvrtku, 25. i 26. ožujka 2026., tko ne mora na put neka ga odgodi, jer stiže snijeg, i to obilniji, čak i u nizine. Na put ne treba ići bez dobrih zimskih guma, a pahulje ne bih isključio ni uz more, nošene pravom zimskom marčanom burom. Za ribare, nautičare i pomorce vrijedi savjet da su sigurne luke jedina pametna opcija te da dodatno osiguraju plovila zbog olujnih udara bure.”
Dodaje i da zima još nije rekla posljednju riječ: “Nismo gotovi s ograncima ‘Polar Vortex-a’ ni početkom travnja. Oko 3. travnja 2026. nazire se još jedan jači prodor hladnoće iz Sibira, što možemo smatrati prvom ‘babljom hukom’ u travnju. Uskrs bi mogao biti jedan od hladnijih, a ako se ovi modeli ostvare, mraz bi mogao oštetiti prerano posađene kulture.”
‘Dugotrajno proljeće nije na vidiku’
Na mogućnost značajnijeg zahlađenja upozoravaju i druge meteorološke stranice. Tako na Facebook stranici VinodolMet ističu kako vodeći prognostički modeli sve više usklađuju scenarij obilnijeg snijega, osobito u gorju:
“Bit će zanimljivo pratiti razvoj ove promjene u četvrtak. ECMWF i dalje ustraje na obilnom snijegu u Gorskom kotaru, prati ga i GFS, a jutros se njima priklonio i ICON, koji je još jučer stavljao ciklonu zapadnije, samim time i manje hladnoga zraka i oborina u obliku snijega. Na karti je prikazana akumulirana količina oborine u obliku snijega do kraja četvrtka. Prema ovome najviša područja Gorskog kotara bi mogla dobiti i oko 50 cm snježnog pokrivača u roku 24 sata. Imajući na umu da se u zimskim mjesecima količina oborina uglavnom smanjuje, kako se približavamo terminu promjene, vidjeti ćemo kako će se to odraziti u ovim prvim danima proljeća”, navode u objavi
Upozoravaju i kako se prognoze mogu još mijenjati, ali trend je jasan, moguć je snažan zimski povratak na samom početku proljeća.
Slično razmišlja i profesor Zoran sa stranice “Globalna klima i vrijeme kroz povijest i u novije vrijeme”, koji naglašava da stabilno i toplo proljeće još nije na vidiku: “Prognoze i dalje ustraju na neobično hladnom kraju ožujka i početku travnja. Ne bi iznenadilo da cijela prva polovica travnja bude neuobičajeno hladna u većem dijelu Europe. Prijete kasni mrazevi, a ni snijega neće nedostajati, osobito u planinama. Dugotrajno proljeće nije na vidiku.”
Sve u svemu, iako je proljeće kalendarski već stiglo, vremenske prilike u narednim danima mogle bi više podsjećati na zimu nego na buđenje prirode.

