Estradni menadžeri već se godinama suočavaju s velikim problemima u pulskoj Areni. Osim potpuno nejasnih kriterija po kojima neki izvođači mogu, a drugi ne mogu dobiti termin, menadžeri otvoreno prozivaju Grad Pulu, Arheološki muzej Istre koji upravlja Arenom te određene pojedince za pogodovanje, ucjenjivanje, pa čak i traženje novčanog mita za pojedine usluge. O svemu su, doznajemo, neformalno razgovarali i s pripadnicima pulske policije, koji su im savjetovali da podnesu prijavu jer i policija navodno ima neke informacije o problematičnim radnjama u Areni.
Kao jedan od problema estradni menadžeri s kojima smo razgovarali ističu nejasnu praksu vezanu uz šankove, odnosno uz to koliko ih smije biti postavljeno u Areni tijekom koncerta. “Neprestano nam se govori kako neki famozni konzervatori ne dopuštaju da se postavi više od dva šanka zbog spomeničke zaštite, a onda vidimo da su na nekim događajima postavljena tri ili četiri. Mi ne tražimo četiri, iako vidimo da nekima to dopuštaju, nego tri, odnosno samo jedan dodatni, jer je ugostiteljska ponuda s dva šanka neizvediva.
Na koncertima gdje su tisuće ljudi neizdrživo je sa samo dva šanka. To nije pitanje zarade, nego činjenice da su gužve pred šankovima tolike da ljudi pola sata koncerta provedu čekajući piće”, kaže jedan menadžer. Drugi ističe kako je “javna tajna” da se dodatni šank mora platiti, ali ne na račun, nego na ruke jednog zaposlenika Arheološkog muzeja.
Čudne stvari
“Za te priče čuli smo i prije, a od mene su osobno tražili da gospodinu G. S., kojega je angažirao Arheološki muzej i koji se u Areni postavlja kao da je njezin vlasnik, na ruke dam 1500 eura za dodatni šank, do maksimalno četiri. Trenutačno sastancima pokušavamo riješiti situaciju koja je neodrživa pa ne bih izlazio u javnost imenom, ali uvjeravam vas da ću, kada dođe vrijeme, javno reći tko je od mene i za koji koncert tražio novac, što mogu ponoviti i na sudu”, rekla nam je osoba iz menadžerskog miljea.
Ističu kako je to samo vrh ledenog brijega. Kriteriji za dodjelu termina u Areni nejasni su i netransparentni. “Ovih dana u dvorani Vatroslava Lisinskog održana je manifestacija Tamburaška rapsodija. Riječ je o prvorazrednoj kulturnoj priredbi koja nas predstavlja i u Europi, ali ju je Arena odbila bez obrazloženja. Menadžment Nene Belana dobio je odbijenicu s obrazloženjem da ‘nije Arena prostor za obilježavanje 40 godina njegove karijere’, a istovremeno doznajemo da će je dobiti Haris Džinović koji nikada nije napunio nijednu arenu u Hrvatskoj. Nemamo ništa protiv da dođe i Lepa Brena, ali po kojim kriterijima Haris može, a Belan ne”, govore menadžeri.
U Areni se, kažu, događaju “čudne” stvari. Ističu kako se od njih za svaki koncert traži suglasnost izvođača, odnosno jamstvo da će koncert održati. No, napominju, još 2023. u sklopu Adria Summer Festivala najavljen je koncert Zdravka Čolića, koji uopće nije dao suglasnost da će ondje pjevati. Na isti je način bez znanja Plavog orkestra najavljen njihov koncert, zbog čega su i bend i menadžer Tomislav Kašljević dovedeni u situaciju da koncert moraju održati, jer nastup u pulskoj Areni svakom je izvođaču drag zbog specifičnosti tog prostora. Isti problem navodno je lani imala i Severina, jer je prijava za njezin koncert poslana upraviteljima Arene bez njezine ili suglasnosti njezina zastupnika.

Dvostruki kriteriji
Treba reći kako menadžeri s kojima smo razgovarali zastupaju sam vrh hrvatske estrade te su godinama u tom poslu. Kažu da je Arena jedan od najproblematičnijih prostora u Hrvatskoj, ponajviše zbog dvostrukih i nejasnih kriterija tko i u kojim uvjetima te kada smije ondje nastupiti. Podsjetimo i da je Grad Pula 2008. zabranio održavanje koncerta Marka Perkovića Thompsona u Areni, što je završilo i na sudu. Da neki mogu što hoće, a drugi ništa, pokazuje i niz idućih primjera. Tako je, ističu menadžeri, strogo zabranjeno “brendiranje”, odnosno postavljane reklamnih “bannera” na zidove Arene. Organizatori koji imaju sklopljene ozbiljne ugovore s velikim kompanijama, u nekim slučajevima i međunarodnima, tih se odredbi striktno drže.
“A onda vidimo da su zidovi Arene na jednom koncertu oblijepljeni ‘bannerima’ jedne pivovare, dok u drugom slučaju postavljaju golema slova, ime jednog velikog trgovačkog lanca! Sve je oko Arene uvijek nejasno, govore da postoje pravila, ali u praksi vidimo da se ona mogu zaobići i sumnjamo da je riječ o privatnim dogovorima i pogodovanju te interesima pojedinaca”, kaže jedan menadžer. Pitaju se i jesu li koji put i sami u prekršaju, s obzirom na zbunjujuću situaciju vezanu uz to što se u Areni smije. Udruga glazbenih menadžera i organizatora (MIO) već mjesecima šalje dopise u kojima zahtijeva hitno rješenje ovog problema. Ta udruga okuplja zastupnike najvećih hrvatskih estradnih zvijezda, od Gibonnija do Urbana i Severine, ali i organizatore te promotore poput Joea Bašića, javnosti poznatog po organizaciji spektakularnog Ultra Europe festivala u Splitu. Udruga u dopisima Gradu i Muzeju ukazuje na pravilo da se za svaku posebnu konstrukciju, što najčešće uključuje postavljanje VIP-terase za posjetitelje s pozivnicama ili najskupljim ulaznicama, treba dobiti odobrenje.
No za niz koncerata takvo odobrenje nikada nije ishođeno, a konstrukcije su ipak postavljene. Takve su konstrukcije bez odobrenja, govore nam upućeni, postavljene na koncertu Grace Jones i na nastupu Plavog orkestra. Apsurdu pridonosi to što ni sam menadžer nije znao da je konstrukcija za VIP-goste postavljena bez odobrenja. Kažu kako više nije jasno tko je tu onda uopće u prekršaju, organizatori koncerta ili Arena koja je bez potrebnog dokumenta dopustila ulazak kamiona s opremom i postavljanje konstrukcije. Možda je bizaran i naoko banalan moment zabrana staklene ambalaže u Areni. Ona je generalno zabranjena na velikim događajima zbog rizika od razbijanja, ozljeda, pa i mogućnosti napada na druge. Iznimka su VIP-terase, gdje se gostima na ekskluzivnim događanjima nerijetko poslužuju skupa pića iz staklenih boca, najčešće pjenušci. To je katkada praksa i u Areni.

Crvena ministrica
No na koncertu svjetski poznatog Josea Carrerasa isti onaj G. S. kojeg menadžeri spominju kao ključnu osobu za malverzacije u Areni menadžeru je zabranio staklene pjenušce.
“Rekao je da se ne smije jer ‘dolazi glavni’, što se stvarno ne može smatrati profesionalnim ni transparentnim kriterijem”, kažu upućeni. Nadalje, isti muškarac koristi se montažnim prostorom u Areni kao svojim uredom. “Ondje drži opremu za svoj privatni biznis s gladijatorima, štitove, kostime i slično. Riječ je o klimatiziranom prostoru koji ima i toalet. S druge strane, nama dolaze svjetski izvođači, a mi im ne možemo omogućiti korištenje tog objekta, nego moraju vršiti nuždu u jednoj kamenoj prostoriji. Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek crvenjela se kad je za to doznala, a crvenimo se i mi svaki put kad to moramo reći izvođačima koji nastupaju na najvećim svjetskim pozornicama“, upozoravaju menadžeri.
Traže i da se smanji broj besplatnih ulaznica koje moraju osigurati upravi Arene, sa sadašnjih 200 na manju mjeru, jer im to stvara trošak. “Ako znate da je ulaznica za Lennyja Kravitza 200 eura, to je 40.000 eura prihoda manje za nas koji pokrivamo sve troškove”, kažu. Nadali su se da će novi pulski gradonačelnik, bivši predsjednik SDP-a Peđa Grbin, nešto promijeniti, no zasad ne vide napredak. Grad u povjerenstvu zastupa Grbinov koalicijski partneru Goran Mihovilović, koji kaže kako “ne može odgovarati za razdoblje prije nego što je preuzeo funkciju”.
“Ja sam poduzetnik, ne živim od politike, tako da razumijem zahtjeve ovih ljudi koji se ponajprije bave poduzetništvom. Dio njihovih zahtjeva razuman je i na mjestu. Mislim da smo u ovih sedam mjeseci neke stvari pokrenuli. Pri kraju je proces donošenja novog pravilnika koji će dosta toga regulirati, a pogotovo se to odnosi na kriterije tko i pod kojim uvjetima može nastupati u Areni. Koliko mi je poznato, regulirat će se i to korištenje montažnog objekta s klimom i sanitarnim čvorom kako bi ga mogli koristiti izvođači. Iskreno, ne znam kakvi se objekti nalaze u ‘backstageu’, ali znam za neke ‘kasete’, koje bi se stavile u funkciju za izvođače”, rekao nam je Mihovilović.

Novi pravilnik
Pitali smo ga i za moguće malverzacije vezane uz odobrenje broja šankova. “Novim pravilnikom svatko će imati pravo na četiri šanka”, rekao je pa dodao da nije upoznat s time da bi netko od organizatora tražio novac za dodatne šankove. Budući da najavljuje uvođenje reda, pitamo ga i kako je moguće da se taj red uvodi nakon, očito, više desetljeća nereda u Areni. “Kao što sam vam rekao, ne mogu govoriti o razdoblju prije mene. Svatko je radio najbolje što je mogao”, rekao nam je Mihovilović. Pulski gradonačelnik Peđa Grbin nije odgovarao na naše pozive.
Javio nam se prozvani zaposlenik Muzeja G. S., koji je negirao sve optužbe na svoj račun.
“Znam za probleme na koje se žale organizatori, sve su to ljudi koje dobro poznajem jer godinama surađujemo, no hijerarhija je takva i samo ravnatelj Komšo može to komentirati. Montažni objekt koji spominjete ne koristim kao ured, nego ga koristi muzej za svoje potrebe. Navodi da tražim novac na ruke od organizatora za dodatni šank smiješni su i ispod svake razine”, zaključio je. Ravnatelj Arheološkog muzeja Darko Komšo kaže kako je dio pritužbi organizatora uvažen te će biti reguliran novim pravilnikom.
“Samo jedna menadžerica, Lidija Samardžija iz udruge MIO, prijavila je da je G. S., inače vanjski suradnik, a ne zaposlenik Muzeja, od nje tražio novac, ali bez dokaza, a on se usmeno i pisano očitovao da to nije istina. Nismo sud da dokažemo tko je u pravu. Dodatne šankove postavljali su organizatori mimo pravila o dva šanka, no mi tu ne možemo ništa nego poslati zapisnik konzervatorima”, rekao nam je Komšo, dodajući da diskrecijsko pravo o odabiru izvođača ima gradonačelnik Pule prema preporukama povjerenstva. Naveo je i da je primarni cilj muzeja “zaštita Arene stare 2000 godina, koja nije građena za koncerte”.

