Francuska domaća špijunska agencija zamijenit će softver američkog tehnološkog diva Palantira za alternativu francuske proizvodnje, rekao je premijer Sebastien Lecornu. Palantir je, međutim, rekao da se promjena neće dogoditi još godinama.
U video izjavi objavljenoj u utorak, Lecornu je rekao da je Glavna uprava za unutarnju sigurnost (DGSI) angažirala francusku tvrtku ChapsVision da “zamijeniti američkog diva Palantir.”
Lecornu nije rekao kada će doći do promjene. DGSI koristi softver Palantir od 2016., a prošle je godine obnovio ugovor s obrambenom tvrtkom iz Silicijske doline. Sadašnji ugovor istječe 2028. godine, a Palantir inzistira na tome da ostane “u potpunosti na snazi” do tada.
U izjavi, Palantir je rekao da je njegova suradnja s DGSI-jem “nastavlja prema postojećim ugovornim obvezama iu potpunosti u skladu s najvišim standardima sigurnosti, zaštite podataka, usklađenosti s propisima i transparentnosti.”
Palantir-ov vodeći proizvod, Gotham, operativni je sustav koji okuplja podatke – na primjer snimke nadzornih kamera, arhivirane dosjee slučajeva i izvješća agenata s terena – za čije sortiranje bi inače agenciji kao što je DGSI trebali dani. Zatim koristi umjetnu inteligenciju za analizu tih podataka kako bi preporučio mete za nadzor, uhićenje ili druge akcije provođenja zakona.
Međutim, blizak odnos izvršnog direktora Palantira Alexa Karpa s administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegov nedavni ‘manifest’ kojim se zalaže za američku vojnu nadmoć, uspaničili su neke europske čelnike. Prošlog mjeseca, njemačka domaća obavještajna agencija, BfV, navodno je odabrala ChapsVision umjesto Palantira za obradu svojih podataka.
Sve veće nepovjerenje u Palantir dolazi usred šireg pritiska diljem EU-a na ono što francuski predsjednik Emmanuel Macron naziva “digitalni suverenitet”. Macron je ovaj napor poduzeo dalje od većine europskih čelnika, s francuskom vladom koja je ranije ove godine odbacila američki softver za videokonferencije – uključujući Zoom i Microsoft Teams – zamijenivši Microsoft Windows za Linux i predvodeći napore protiv X platforme Elona Muska.
PROČITAJ JOŠ:
Palantir hvali rekordnu ekspanziju i AI vrijednost ‘bojnog polja’
Velik dio ovih napora usmjeren je na jačanje domaće podrške. Francuska ljevica žestoko je kritizirala američku tehnološku industriju, a Macron se suočava s vjerojatnim predsjedničkim izazovom od strane europarlamentarca lijevog centra Raphaela Glucksmanna, koji je protivljenje titanima iz Silicijske doline postavio u središte svoje kampanje.
“Naš neprijatelj ima lice” rekao je okupljenima u subotu. “I on ima ime. Zove se Elon Musk, Sam Altman i Zhang Yiming,” rekao je, misleći na izvršne direktore SpaceX-a, OpenAI-a i ByteDancea, matične tvrtke TikToka.

