Politolog i diplomat Ivan Grdešić za Nacional.hr. komentirao je pokušaj atentata na Donalda Trumpa i posljedice koje će taj događaj imati na dalji tijek predsjedničke kampanje i izbore u Sjedinjenim Državama.
“Mislim da je riječ o nečemu što je u demokratskim sustavima potpuno neprihvatljivo. Političko nasilje u demokratskim sustavima ne bi smjelo imati riječ. Američki politički sustav i američko društvo opterećeno je nasiljem. Često smo bili svjedoci toleriranja posjedovanja i nekontrole oružja”, kaže Grdešić.
“Pa se onda to iz škola i fakulteta proširilo na političke pozornice. Ali u svakom slučaju, ovaj događaj rastužio je sve one koji su istinski pobornici demokratskih izbornih procesa, za koje je to, makar se i ne slažu s kandidatima, potpuno neprihvatljivo”, rekao je.
SVI ZGROŽENI, SAMO RUSI DRŽE LEKCIJE Kremlj tvrdi pokušaj atentata na Trumpa posljedica američke ‘politike raspirivanja mržnje’
“Što se tiče budućih događaja, teško je predvidjeti kako će se to odraziti na kampanju. Ono što je moguće predvidjeti da će ona sigurno biti određena tim pokušajem atentata i u velikoj mjeri će komentari, konferencije biti svedene na to“, misli Grdešić.
“Puno manje nego na stvarne probleme Amerike, na stvarne karakteristike njihovih predsjedničkih kandidata. Vjerojatno da će se Trump i njegova kampanja nastojati pokazati da je Trump heroj nacije koji je, eto, izložen prijetnji ubojstvom ukoliko bi došao na vlast“, kaže.
“Dinamika predsjedničke kampanje bit će dramatično izmijenjena. Trebat će jedno vrijeme da se slegnu emocije, da se racionalno tome priđe i da se vidi u stvari da je ta vrsta politike koje je Trump veliki zagovornik, politike nasilja u ovom svijetu, nekontrole oružja, pozivanja da neposluh i nepoštivanje pravila dovela je do toga da se ta batina okrenula“, govori Grdešić.
ŠEST STVARI KOJE ZNAMO Tko je bio Thomas Matthew Crooks, napadač na Trumpa?
Neki analitičari je već podsjećaju na slični slučaj iz kampanje Ronalda Reagana koji je također preživio pokušaja atentata, što je u kratkom roku dovelo do skoka njegove popularnosti od 20 posto. Mislite li da bi se to moglo dogoditi i ovaj put, da će ovaj događaj izazvati sućut i simpatije birača koji će se onda dodatno mobilizirati?
“Ta paralela s Reaganom je moguća, ali nije realno izvedena. On je bio mnogo popularniji kandidat u toj kampanji. Ali sigurno će biti i onih koji će Trumpa doživjeti kao žrtvu nasilja, kao čovjeka koji je izložio život za Ameriku“, kaže.
“I na taj će se način oni koji su bili kolebljivi možda odlučiti za njega, a neki se predomisliti u njegovu korist. Ali u svakom slučaju, taj će događaj utjecati na razvoj kampanje, na razvoj mišljenja građana kako glasati. Nažalost, možemo reći, neće mu naškoditi“, rekao je Grdešić.
“Ono što je u biti što stvarno, treba iz toga naučiti je da se izbori ne dobivaju nasiljem. Amerika je bila izložena brojnim atentatima u kojima se stradali i lijevi i desni političari. Ali tako nešto uvijek treba osuditi, uvijek treba biti na strani miroljubivog, dobronamjernog političkog procesa. Pa čak i onda kad nije baš sasvim takav, treba učiti sve da bude uvijek tolerantan; uvijek razgovor, uvijek slobodna odluka”, zaključio je Ivan Grdešić, bivši veleposlanik Republike Hrvatske u SAD-u, u razgovoru za Nacional.hr.
POVIJESNE LEKCIJE Atentati i pokušaji atentata na američke predsjednike
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.