Izraelske oružane snage suočene su s ozbiljnim optužbama zbog mogućeg ubijanja vlastitih građana tijekom kaosa koji je uslijedio nakon Hamasova napada 7. listopada. Više od 800 civila i 300 vojnika poginulo je u tom brutalnom napadu, najkrvavijem u izraelskoj povijesti.
Kritičari sumnjaju se da je dio žrtava stradalo zbog primjene takozvane “Hanibalove direktive” iako je ova kontroverzna vojna procedura navodno napuštena.
Pitanje koje mnogi postavljaju jest: je li izraelska vojska bila odgovorna za smrt vlastitih građana u pokušaju da spriječi njihovo zarobljavanje od strane Hamasa?
Kako je nastala Hanibalova direktiva?
Pojam “Hanibalova direktiva” odnosi se na vojnu proceduru koju je Izrael uspostavio još 1986. godine, nakon otmica izraelskih vojnika u Libanonu.
Nazvana je po kartaginjanskom vojskovođi Hanibalu koji je radije uzeo otrov nego pao u ruke svojih neprijatelja. Prema ovoj direktivi, izraelskim vojnicima bilo je dopušteno pucati na neprijatelje koji su zarobili njihove suborce, čak i po cijenu njihovih života.
Međutim, filozof i autor etičkog kodeksa Izraelskih obrambenih snaga (IDF) Asa Kasher izričito je osudio takvo tumačenje. “Ubiti vlastitog vojnika da bi se spriječila njegova otmica moralno je, etički i pravno pogrešno,” izjavio je Kasher za ABC. Unatoč tome, neki izvori navode da je IDF možda ponovno primijenio ovu strategiju u kaosu 7. listopada.
Vojska pod pritiskom
Prema izvještajima izraelskog medija Haaretz, piloti izraelskih zračnih snaga navodno su dobili naredbu da otvore vatru na vozila koja su se vraćala u Gazu, a za koja se sumnjalo da prevoze taoce.
Pukovnik zračnih snaga Nof Erez izjavio je kako direktiva možda nije bila izričito naređena, ali je “očigledno primijenjena”. Tenkovski časnici također su priznali da su pucali na vozila unatoč mogućnosti da su izraelski vojnici bili među zarobljenicima.
Pilotima zračnih snaga, prema izvješćima novina Yedioth Ahronot, naređeno je da ispaljuju “ogromne” količine streljiva, što je rezultiralo masovnim uništenjem vozila, uključujući ona s civilima i vojnicima. Na sličan način, u kibucu Be’eri, izraelske su snage navodno pucale na kuće u kojima su bili zarobljeni civili, a brojni su taoci poginuli.
Preživjeli traže odgovore
Rodbine žrtava, kao i preživjeli, nastavili su tražiti odgovore od izraelske vojske. Jedna od preživjelih, Neomit Dekel-Chen, svjedočila je kako je izraelski helikopter pucao na njih dok su pokušavali pobjeći iz kibuca Nir Oz.
Slične optužbe pojavile su se i za kibuc Be’eri, gdje je tenkovska granata navodno ubila najmanje jednog taoca.
Unatoč rastućim pritiscima, izraelska vojska nije službeno potvrdila primjenu Hanibalove direktive 7. listopada. U izjavi za ABC, IDF je naveo kako je fokusiran na eliminaciju prijetnje Hamasa te da će “pitanja ove vrste biti razmotrena u kasnijoj fazi”.
Meter o nuklearnim doktrinama dviju supersila: Što ima SAD a Rusija ne, i do čega to može dovesti