Mačke su svojeglave, neovisne, ponekad teškog karaktera i zato se njihovi vlasnici opravdano pitaju što zaista te životinje osjećaju prema njima.
Za razliku od pasa koji bezuvjetno vole svoje ljude, za mačke nismo sigurni što misle i osjećaju. No, znanost ipak pokazuje da ni one nisu ravnodušne iako ostavljaju taj dojam. Štoviše, mačke vole određenu vrstu ljudi.
Znanstvenici su istraživali vezu između mačke i čovjeka i otkrili da mačke stvaraju bliske emocionalne veze s ljudima.
“Kao i kod bilo kojeg složenog društvenog odnosa, vrstu veze između mačke i vlasnika određuje i jedna i druga strana”, rekao je u priopćenju Daniel Mills, stručnjak za ponašanje životinja na Sveučilištu Lincoln.
Autori studije ispitali su 3994 vlasnika mačaka i identificirali pet različitih odnosa između mačaka i vlasnika kako bi utvrdili emocionalnu vezu između njih.
“Mislim da postoji emocionalna veza između mačke i njezinog vlasnika, pogotovo ako uzmemo u obzir veliku količinu vremena koje provode zajedno. No, nisam sigurna da o privrženosti možemo govoriti na isti način kao kod pasa i njihovih vlasnika, posebno za odrasle mačke”, rekla je za Live Science glavna autorica studije i stručnjakinja za ponašanje životinja na Sveučilištu Lincoln, Claire Ricci-Bonot.
Ta je studija pokazala da mačke mogu uspostaviti društvene odnose s ljudima, ali oni ovise o emocionalnom angažmanu vlasnika i o tome hoće li mačkama biti dana razina neovisnosti koja joj je potrebna.
Otkriveno je da mačke preferiraju ljude koji čitaju njihove suptilne znakove u ponašanju i dopuštaju im izbor, autonomiju i kontrolu. Ne vole ljude koji forsiraju interakciju i koji im pridaju previše pozornosti. Prema njima će biti neprijateljski raspoložene i aktivno će ih izbjegavati.
Za razliku od pasa koji su prve pripitomljene životinje, prije više od 23000 godina tijekom pleistocena, mačke su “popustile” puno kasnije – prije otprilike 10.000 godina kada su se svidjele poljoprivrednicima stare Anatolije jer su se hranile glodavcima koji su jeli njihovo žito.