Iranski igrači na Svjetskom prvenstvu osigurali su vize za ulazak u Sjedinjene Države, potvrdio je američki dužnosnik, iako izvješća iranskih medija pokazuju da dio osoblja još uvijek čeka svoje.
Dužnosnik Bijele kuće rekao je u petak da su igrači dobili vize, samo nekoliko dana prije utakmice u Los Angelesu. Ovo je uslijedilo nakon izjave od četvrtka iranskog veleposlanika u Meksiku, Abolfazla Pasandideha, koji je ustvrdio da dokumenti nisu riješeni.
Iranska poluslužbena novinska agencija Tasnim izvijestila je da su oni koji nisu dobili vize izvršni direktor Mehdi Kharati, glavni tajnik nogometnog saveza Hedayat Mombini i direktor medija Mohsen Motamedkia.
Agencija je naznačila da će članovi osoblja koji nemaju vize otputovati u Meksiko s timom dok se napori da se osigura njihov ulazak nastave.
Iranski nogometni savez rekao je da je ponašanje sudomaćina SAD-a “u suprotnosti s međunarodnim sportskim zakonima” i da će se pozabaviti tim pitanjem Svjetskom nogometnom krovnom organizacijom FIFA-om.
“Vlada SAD-a, nastavljajući svoje neprijateljske akcije protiv reprezentacije… donijela je nesportsku i potpuno političku odluku o odbijanju viza za ključne menadžerske i administrativne članove iranske nogometne reprezentacije”, stoji u priopćenju koje su prenijeli iranski državni mediji.
“Ovim pitanjem će se definitivno baviti Nogometni savez preko FIFA-e.
“Kao odgovorno tijelo, (FIFA) ima dužnost pratiti i finalizirati vize za menadžersko, izvršno, tehničko i pomoćno osoblje iranske reprezentacije koje je trenutno u kampu i koje reprezentacija hitno treba.”
FIFA nije bila odmah dostupna za komentar izvan radnog vremena u SAD-u
SAD, Meksiko i Kanada zajednički su domaćini najvećeg svjetskog sportskog događaja koji počinje u srijedu.
Rat protiv Irana, koji su pokrenuli SAD i Izrael u veljači, pretvorio je Svjetsko prvenstvo u geopolitičko natjecanje, pri čemu se čini da obje strane koriste turnir za političko pozerstvo.
Ovo je prvo Svjetsko nogometno prvenstvo od njegovog početka 1930. u kojem zemlja domaćin prima zemlju s kojom je u ratu.
Teheran je u zadnji tren dogovorio preseljenje baze momčadi iz Arizone u Tijuanu, Meksiko, zbog problema s vizama i rastućeg osjećaja u Iranu da se prisutnost momčadi u Sjedinjenim Državama treba svesti na minimum.
U Tijuanu bi trebali sletjeti rano u nedjelju.
Iran bi svoju prvu utakmicu skupine G trebao odigrati 15. lipnja protiv Novog Zelanda u Los Angelesu, gdje će se također suočiti s Belgijom prije nego što će se susresti s Egiptom u Seattleu.
SAD nikada nije službeno rekao da ne želi da iranski tim ostane na njihovom teritoriju, rekao je veleposlanik Pasandideh.
Državni tajnik Marco Rubio, međutim, rekao je zastupnicima u utorak da SAD neće dopustiti Iranu da u svoje izaslanstvo uključi ljude povezane s Korpusom čuvara islamske revolucije, moćnim ogrankom iranskih oružanih snaga.
Mehdiju Taju, predsjedniku Iranskog nogometnog saveza, odbijen je pristup na ždrijeb turnira u Washingtonu u prosincu. On je bivši zapovjednik Revolucionarne garde.
Želja Irana da se natječe na Svjetskom prvenstvu naglasila je njegove napore da postigne rješenje u ratu s Washingtonom, rekao je Pasandideh.
“Sudjelovanje Irana na Svjetskom prvenstvu – čak i na tlu onoga što se smatra njegovim neprijateljem – pokazuje da Iran traži mir”, rekao je Pasandideh preko španjolskog prevoditelja u iranskom veleposlanstvu u Mexico Cityju.
Napredak u mirovnim pregovorima između Irana i SAD-a je spor, pri čemu se čini da obje strane napreduju prema privremenom sporazumu iako nastavljaju s vojnim napadima

