NOVISada možete slušati članke Fox Newsa!
Iran se suočava s najgorom sušom u desetljećima, što izaziva strahove od evakuacija u Teheranu, a istovremeno prijeti stabilnosti režima i nuklearnim ambicijama, prema jednom vodećem stručnjaku za okoliš.
Kaveh Madani, direktor Sveučilišnog instituta Ujedinjenih naroda za vodu, okoliš i zdravlje, rekao je da će pogoršanje “vodenog bankrota” Irana utjecati na sposobnost zemlje da funkcionira i oslabiti njen položaj na globalnoj sceni.
“Ovaj bankrot vode slabi Iran na svjetskoj sceni”, rekao je Madani za Fox News Digital.
“Ako se žele držati svoje ideologije i boriti se sa Zapadom, moraju iskoristiti svoje prirodne resurse i spaliti ih, pa ako nema vode, manje je otpornosti i manje je kapaciteta za otpor.”
IRANSKO-AMERIKANCI I DISIDENTI OKUPILI SU SE PROTIV ‘UBOJIVIH REŽIMSKIH AGENATA’ DOK SE IRANSKI PREDSJEDNIK OBRAĆA UNGA-i
Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Khamenei, na fotografiji kako sjedi pored višeg vojnog dužnosnika u Iranu. (Getty Images)
Madani, koji je dugo upozoravao na loše upravljanje okolišem u Iranu, rekao je da je trenutna kriza s vodom u cijeloj zemlji predvidljiva.
“Situacija stečaja vode nije nastala preko noći”, rekao je. “Kuća je već gorjela, a ljudi poput mene godinama su upozoravali vladu da će doći do ove situacije.”
Predsjednik Masoud Pezeshkian upozorio je da bi se Teheran bez oborina prije zime mogao suočiti s djelomičnom evakuacijom, prenosi The Associated Press.
NETANYAHU POSLAO PORUKU NARODU IRANA KAKO SE DRŽAVA SUOČAVA S VODNOM KRIZOM

Pezeshkian je optužio SAD za “tešku izdaju” na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 24. rujna 2025. u New Yorku. (Jeenah Moon/Reuters)
Od pet velikih brana koje opskrbljuju glavni grad, jedna je već presušila, a druga radi ispod 8% kapaciteta, navodi AP.
Ministar energetike Abbas Alibadi također je najavio da će opskrba vodom biti prekinuta nekoliko večeri kako bi se ponovno napunili rezervoari, pozivajući građane da smanje potrošnju za 20% kako bi izbjegli racionalizaciju.
“Simptomi su već bili prisutni, a sada su plamenovi neosporni. Razgovaramo o Nultom danu, kada bi slavine presušile u Teheranu i drugim gradovima koji su nekoć bili imuni na nestašice”, rekao je Madani.
IRANSKI PREDSJEDNIK NAS OPTUŽIO ZA ‘TEŠKU IZDAJU’ S NUKLEARNIM UDARIMA U GOVORU UNGA

Ljudi prolaze pored velikog transparenta s portretima ubijenih vođa oružanih skupina s Iranom, uključujući vođu Hamasa Yahya Sinwara, vođu Hezbollaha Hassana Nasrallaha i iranskog zapovjednika Qasema Soleimanija, u središtu Teherana, Iran, 1. svibnja 2025. (MOHAMMADALI NAJIB/Middle East Images/AFP preko Getty Images)
“Iran je u stanju vodnog bankrota, što je rezultat desetljeća lošeg upravljanja, pogoršanog dugotrajnom sušom i klimatskim promjenama”, dodao je.
Madani je također rekao da bi kolaps osnovne infrastrukture mogao izazvati šire nemire.
“Kad ljudi ostanu bez vode i struje, suočavate se s domaćim i nacionalnim sigurnosnim problemima koje čak ni neprijatelji Irana, čak ni predsjednik Trump ili premijer Netanyahu, nisu mogli poželjeti da se ovo dogodi.”
Madani je upozorio da kriza ne prijeti samo njegovim građanima nego i iranskoj energetskoj i nuklearnoj infrastrukturi.
Unatoč američkim tvrdnjama da su zračni napadi uništili iranska nuklearna postrojenja, novi obavještajni podaci o kojima je izvijestio The New York Times sugeriraju da je u tijeku obogaćivanje na utvrđenom mjestu poznatom kao Planina pijuka.
“Ako nestašice vode i struje potraju, svaki nuklearni program također bi bio ugrožen”, tvrdi Madani.
UZNEMIRUJUĆA VEZA IZMEĐU UN-ovog POTISKA ZELENE ENERGIJE I ILEGALNE IMIGRACIJE

FILE – Ova satelitska fotografija iz Planet Labs PBC prikazuje nuklearno postrojenje Natanz u Iranu 20. svibnja 2025. (Planet Labs PBC putem AP-a, datoteka)
“Nedostatak kiše znači manju proizvodnju hidroenergije, što dovodi do nestanka vode i struje”, rekao je.
SAD i njegovi saveznici ponovno su nametnuli opsežne sankcije iranskom izvozu nafte i bankarskom sektoru, a kraj nuklearnog sporazuma iz 2015. pokrenuo je kazne.
“Osim toga, suočavaju se s pitanjem sankcija”, rekao je Madani, “Već su postojale sankcije koje su nametnule Sjedinjene Države, a postojale su i sankcije Vijeća sigurnosti koje su, kao što znate, ponovno uvedene.”
“Iran je u režimu otpora, a ostanak u ovom režimu znači povećani pritisak na iranski ekosustav, prirodne resurse i vodu, ali također znači povećanu zabrinutost oko pitanja nesigurnosti hrane i ovisnosti o uvozu hrane.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Međutim, evakuacija Teherana ostaje malo vjerojatna, rekao je Madani. “Ljudi imaju posao, djeca su u školi, pa ne može preko noći. Vlada se nada kiši, ali ljudi se već boje.”
“Iran je u režimu otpora, a ostanak u ovom režimu znači povećan pritisak na iranski ekosustav prirodnih resursa i vode”, zaključio je Madani.

