NOVISada možete slušati članke Fox Newsa!
Usred najave predsjednika Donalda Trumpa u ponedjeljak da je dogovor s iranskim klerikalnim režimom neizbježan o ponovnom otvaranju Hormuškog tjesnaca i pregovorima o okončanju teheranskog nezakonitog programa nuklearnog naoružanja, Iranci koji su se nadali da će pritisak SAD-a dovesti do odlučujućeg ishoda sada se boje da bi to moglo preživjeti dok obični ljudi snose troškove.
“Unutar Irana, raspoloženje se promijenilo s ranog ratnog optimizma na neku vrstu iscrpljene rezignacije, ali još uvijek postoji nada da je ovo trenutak kada će predsjednik Trump iskoristiti svoju moć da učini pravu stvar. Iranski narod razumije ovaj neobično uzak, ali strateški prozor”, rekla je za Fox News Digital Lisa Daftari, glavna urednica The Foreign Deska koja je u kontaktu s Irancima na terenu.
Nastavila je: “Režim je fiskalno napet i politički krhak, dok je šira populacija razočarana godinama represije i ekonomskog kolapsa. Iranci ovo vide kao jednokratnu priliku za Washington – a posebno za predsjednika Trumpa – da vojnu i ekonomsku moć pretvore u potencijalni kolaps nepopravljivog režima. Ako je ishod plitak sporazum koji podupire sustav bez promjene njegove putanje, taj prozor vjerojatno će se zatvoriti godinama.”
TRUMPOVO VODSTVO STVARA ‘RIJETKU PRILIKU’ ZA PROMJENE U IRANU, KAŽE BIVŠI IRANSKI POLITIČKI ZATVORENIK
Iranska zastava postavljena je među ruševine pored uništene stambene zgrade u blizini trga Ferdowsi u Teheranu 3. ožujka 2026. (ATTA KENARE / AFP putem Getty Imagesa)
Nastavila je: “Ako se umjesto toga SAD čvrsto drži sankcija i nuklearnih crvenih linija, to može oslabiti ruke režima bez kažnjavanja iranskog naroda, koji je već platio najveću cijenu.”
Daftari, stručnjak za Iran, podijelio je nedavnu prepisku dvojice Iranaca iz Tabriza i Teherana.
Stanovnik Tabriza je rekao: “Iz moje perspektive, desetljeća političkih napetosti između Irana i Sjedinjenih Država imala su najveći utjecaj na obične ljude, a ne na one na vlasti. Mnoge obitelji smatraju da se njihov glas ne čuje u međunarodnim raspravama o Iranu.” Dodajući: “S dužnim poštovanjem pitam biste li mogli razmisliti o dijeljenju ili isticanju ljudske strane ove situacije, tako da se iskustva običnih iranskih obitelji ne zanemare u političkim raspravama i medijskom izvještavanju.”
Stanovnik Teherana je rekao: “Danas narod Irana vjeruje u budućnost. U danima kada ekonomski pritisak rastuži lica iranskog naroda, riječ ‘jedinstvo’ izmami im osmijeh na usne. Naša situacija nije dobra, ali mi smo motivirani.”
Fox News Digital ispitao je nekoliko Iranaca i pristao koristiti samo njihova imena jer je klerikalni režim korištenje Starlinka za zaobilaženje cenzure proglasio kriminalnim činom. Sofisticirana tajna mreža uspjela je prokrijumčariti nešto satelitske internetske tehnologije u Iran kako bi omogućila ljudima da komuniciraju sa svijetom izvan islamističke države.

Dva naoružana pripadnika specijalnih snaga iranske policije stoje iza zastave zemlje postavljene na oklopnom vojnom vozilu tijekom provladinog skupa u centru Teherana, Iran. (Morteza Nikoubazl/NurPhoto preko Getty Images)
Hassan, koji živi u Teheranu, molio je predsjednika Trumpa da ostane čvrst u svojim odnosima s režimom, rekavši da su “stvari postale toliko loše da čak i ako biste htjeli odustati i napustiti Iran i usredotočiti se samo na vlastiti život i posao, čini se da više nemate kamo okrenuti. G. Trump je kroz ove dogovore i dogovore ostavio ljude da se osjećaju zarobljenima, bez otvorenog puta.”
Mehdi, koji živi u Teheranu, izrazio je zbunjenost postojanjem sporazuma. Rekao je: “O čemu se točno slažu? Govore li da su blizu dogovora ili postoje i druge rasprave? Svake minute postoji nova vijest, svatko ima novu analizu, sve se mijenja svake minute. Čudno je. Ovaj rat nije postigao ništa. Mi smo jedini koji plaćamo cijenu”, požalio se.
RAT JE POGODIO U KUĆU: ZAŠTO FINANCIJSKA TEŠKA I EKONOMSKA NEIZVJESNOST PRIJETE TRUMPOVOJ TEŽNJI DA RUŠI IRANSKI REŽIM
Hassan iz Teherana rekao je: “Gospodine Trump, ako je do jučer većina Iranaca mislila da su na istom putu kao Amerika, vi ste ih sve razočarali. “G. Trumpe, ako si htio da ova vlada ostane na vlasti, zašto si dizao tvornice u zrak? Sad se otpuštaju radnici, a inflacija je izmakla kontroli. Ni s plaćom od 18 milijuna tomana ne možete se prehraniti.”
Mahsa, iz grada Rashta na Kaspijskom moru, rekao je za Fox News Digital da je sustav (Islamska Republika Iran) još uvijek potpuno netaknut. Nije ih briga koliko je ljudi umrlo. Ako ništa drugo, sada se čine hrabrijima i čak se ponose mučeništvom. Jučer sam raspravljao s pristašom režima (koji je) rekao: “Naš vođa nije dao ni metar zemlje, nije napravio korak unatrag, za razliku od prethodnih kraljeva koji su dali Bahrein, Baku, Nakhchivan i druge.”

Prosvjednici blokiraju ulicu dok se gomila okuplja tijekom demonstracija u Teheranu, Iran, 9. siječnja 2026. (Mahsa/Middle East Images/AFP)
Zabrinutost mnogih Iranaca vrti se oko predloženog memoranduma o razumijevanju između SAD-a i iranskog režima. Prema medijskim izvješćima, MOU se ne bavi rušenjem klerikalnog režima niti kršenjem ljudskih prava. Velik broj Iranaca unutar Irana i među iranskom dijasporom želi da Trumpova administracija sruši islamističku diktaturu u Teheranu.
Memorandum o razumijevanju navodno uključuje produženje prekida vatre za 60 dana. Izrael i SAD pokrenuli su zajednički napad na Iran 28. veljače. Memorandum o razumijevanju također bi doveo do ponovnog otvaranja Hormuškog tjesnaca i novih pregovora o iranskom nezakonitom programu nuklearnog oružja.
Trumpova administracija nije potvrdila elemente Memoranduma o razumijevanju koji su procurili.
Na pitanje o zabrinutosti među Irancima oko dogovora s Islamskom Republikom, Anna Kelly, glasnogovornica Bijele kuće, rekla je za Fox News Digital da su “47 godina američki predsjednici i bezbrojni drugi svjetski čelnici govorili o prijetnji koju predstavlja Iran, ali nitko nije imao hrabrosti pozabaviti se njome. Predsjednik Trump je poduzeo odlučnu akciju kako bi osigurao da Iran nikada više ne može nauditi našoj domovini, našim trupama ili našim saveznicima. Jednom kada se iranska nuklearna prijetnja zauvijek ukloni, cijela regija i njeni ljudi bit će sigurniji i stabilniji.”
IRANSKI REŽIM ESKALIRA REPRESIJU PREMA ‘MODELU IZOLACIJE I KONTROLE U STILU SJEVERNE KOREJE’

Prosvjednici marširaju u centru Teherana, Iran, 29. prosinca 2025. (Fars News Agency/AP)
Međutim, Trump je prošli tjedan tijekom sastanka svoje vlade rekao: “Nismo krenuli u promjenu režima”, dodavši: “Ali činjenica da imamo posla s potpuno drugačijom skupinom ljudi nego što smo bili na početku … Ovo je promjena režima.”
Reza Farnood, iranski Amerikanac koji podupire Trumpovu administraciju i istraživač je, pisac i aktivist, pozvao je predsjednika Trumpa da nastavi sa svojom kampanjom maksimalnog pritiska protiv Teherana.
Farnood je za Fox News Digital rekao: “Pozdravljamo bombardiranje i napade na režim jer nam je cilj svrgavanje režima.” Pozvao je Trumpa da nastavi s blokadom iranskih brodova i uskrati novac režimu. Rekao je da će Iran koristiti ukidanje sankcija “protiv SAD-a i Izraela i njihovih saveznika i nevinih Iranaca”.
Farnood je naglasio da klerikalni režim drži iranski narod “taocem”.
Kianoosh, koji živi u sjevernom gradu Karaju, glavnom gradu pokrajine Alborz, rekao je o Trumpovom predloženom dogovoru: “Bacili ste šest mjeseci naših života u pakao. Kakav ćete odgovor “dati majkama sve one djece koja su ubijena? Zašto ste ljudima dali lažnu nadu? Zašto ste izrekli smrtnu kaznu svemu u što su mnogi ljudi vjerovali?”
Vodeći američki senatori koji su dobro upućeni u vanjsku politiku pohvalili su Trumpov pristup Islamskoj Republici. Senator Lindsey Graham, R-SC., nedavno je rekao Seanu Hannityju iz Fox Newsa: “Pred Trumpovim promatranjem, oni (iranski režim) postaju sve siromašniji i slabiji. To je razlika.”
TRUMPOV ‘EKONOMSKI BIJES’ PRITIŠĆE IRAN — ALI MOŽE LI TEHERAN IZDRŽATI PRITISAK?
Graham je Trumpovu politiku prema Iranu suprotstavio politici svojih prethodnika. “Obama i Biden su zeznuli Iran, a Donald Trump to popravlja. Na Obamino i Bidenovo vrijeme, Iran je postao bogat i smrtonosan”, rekao je. “Na Trumpovom gledanju, oni postaju sve siromašniji i slabiji. To je razlika.”
Iranu opasno ponestaje kapaciteta za skladištenje nafte i mogao bi se suočiti s ozbiljnom gospodarskom prijelomnom točkom ako bude prisiljen zaustaviti proizvodnju, rekao je nedavno bivši američki ministar energetike Dan Brouillette za Fox News.
Trump je rekao da je iranski režim ubio čak 45.000 iranskih prosvjednika u siječnju 2026. Samo nekoliko dana nakon masovnog ubojstva pozvao je prosvjednike da nastave i obećao im da je “pomoć na putu”.
Lawdan Bazargan, istaknuta iransko-američka aktivistica koju je režim zatvorio u svoj zloglasni zatvor Evin u Teheranu 1980-ih zbog političkog disidentstva, rekla je za Fox News Digital da su Iranci s kojima je razgovarala obeshrabreni Trumpovim poslovima. “Bio je jedan od rijetkih svjetskih vođa koji je opetovano govorio o tisućama Iranaca ubijenih u siječnju 2026. i izrazio gnušanje nad čistom brutalnošću Islamske Republike. Obećao je potporu iranskom narodu i potaknuo očekivanja da bi konačno moglo doći do smislene promjene.”

Iranci na prosvjedu protiv vlade u Teheranu, Iran, 9. siječnja 2026. (UGC putem AP-a)
Nastavila je: “Sada, 88 dana kasnije, mnogi ljudi osjećaju da su suočeni s istim režimom, onim koji se čini hrabrijim, ideološkijim i još uvijek voljnim vršiti represiju, pogubljivati i uhićivati ljude. Gospodarstvo je uništeno i mnogi se osjećaju zarobljenima između vlade bez milosti i budućnosti bez jasnog puta naprijed.
Godinama je 90 milijuna Iranaca živjelo kao talac Islamske Republike. Sada se mnogi boje da se posljedice više ne zaustavljaju na iranskim granicama, kroz prijetnje globalnim energetskim rutama, regionalnoj stabilnosti, pa čak i digitalnoj infrastrukturi.”
Prema Bazarganu, “Pitanje koje mnogi obični Iranci postavljaju je jednostavno: Kako se od ljudi očekuje da se bore protiv sustava koji se osjeća pobjedničkim, kontrolira oružje, kontrolira narativ putem golemog propagandnog stroja i posjeduje nebrojene alate represije?”

Bilbord u Teheranu prikazuje iranske vrhovne vođe od 1979.: ajatolah Ruhollah Khomeini, ajatolah Ali Khamenei i ajatolah Mojtaba Khamenei, koji je imenovan vrhovnim vođom 9. ožujka 2026. (AFP/putem Getty Images)
Ali, koji je također iz velikog glavnog grada Teherana, požalio se na rastuće cijene i inflaciju i razočaranje što je režim još uvijek na snazi.
“Za vladu s državnim stambenim objektima i milijardama u pokroviteljstvu i privilegijama, kakvu je razliku bilo što od ovoga činilo za njezine pristaše?”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Ali je dodao: “Mi smo ti koji plaćamo cijenu i bivamo slomljeni. Kako bi si naša djeca uopće trebala priuštiti te cijene stanova i automobila, i kako bi se trebali vjenčati?”
Američki State Department uputio je Fox News Digital u Bijelu kuću za komentar.

