- Za mlade birače u Iranu, sjećanja na sukobe protiv vladara 2022. oblikovala su nadolazeću predsjedničku utrku.
- Svih šest kandidata ciljalo je na mlade birače putem društvenih medija, prepoznajući njihovu ulogu u političkoj budućnosti Irana.
- Sjećanje na prosvjede 2022. nastavlja utjecati na iransku mladež, oblikujući njihov pogled na upravljanje i političko sudjelovanje.
Atousa se 2022. pridružio ljutitim prosvjedima protiv iranskih vladara u čijem su slamanju pomogli lojalisti poput Reze. Dvije godine kasnije, politički stavovi dvoje mladih Iranaca i dalje su u sukobu, odražavajući raskol koji će oblikovati ishod predsjedničkih izbora ovog tjedna.
Sada 22-godišnja Atousa kaže da će se suzdržati od glasanja u petak za izbor nasljednika Ebrahima Raisija nakon njegove smrti u helikopterskoj nesreći, gledajući tu vježbu s podsmijehom.
Ali Reza, 26, religiozno pobožan član tvrdolinijaške milicije Basij, namjerava glasovati, što je suprotno stajalište o vrijednosti izbora koje naglašava podjelu u Iranu između pristaša i protivnika 45-godišnje Islamske Republike.
STROGO TAJNO MJESTO ZA IRANSKE DRONOVE KOJE KORISTI IRGC, OPOZICIJSKA SKUPINA RAZOTKRILA TERORISTIČKE ZASTUPNIKE
Svih šest kandidata – pet tvrdolinijaša i skromni umjereni koje je odobrilo tvrdokorno nadzorno tijelo – udvarali su se mladim glasačima u govorima i porukama kampanje, koristeći društvene medije kako bi doprli do 60% od 85 milijuna stanovnika mlađih od 30 godina.
“Ovi izbori, kao i svi izbori u Iranu, su cirkus. Zašto bih glasao kada želim da se režim sruši?”, rekao je Atousa za Reuters. Odbila je otkriti njezino puno ime iz sigurnosnih razloga.
“Čak i da su to slobodni i pošteni izbori i da svi kandidati mogu ući u utrku, predsjednik u Iranu nema moć”, rekla je.
Iranci su u proteklih nekoliko tjedana naširoko postavljali hashtag #ElectionCircus na platformi društvenih medija X, dok su neki Iranci u zemlji i inozemstvu pozivali na bojkot izbora.
RADIKALNA IRANSKA PROVINCIJA NA POGODU IZRAELA ISTIČE SLABOSTI REŽIMA
Prema iranskom klerikalnom sustavu, izabrani predsjednik svakodnevno upravlja vladom, ali njegove su ovlasti ograničene onima koje ima tvrdokorni vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei, koji ima posljednju riječ o najvažnijim pitanjima kao što su nuklearna i vanjska politika.
‘VJERSKA DUŽNOST GLASOVANJA’
Poput mnogih žena i mladih Iranaca, Atousa se pridružila prosvjedima 2022. izazvanim smrću mlade Kurdkinje, Mahse Amini, u policijskom pritvoru, nakon njezina uhićenja zbog navodnog kršenja obveznog islamskog kodeksa odijevanja u Iranu.
Nemiri su prerasli u najveće protivljenje iranskim klerikalnim vladarima posljednjih godina.
Atousa, tada studentica, uhićena je tijekom prosvjeda, a njen san da postane arhitektica raspršen je kada je izbačena sa sveučilišta kao kazna zbog sudjelovanja u prosvjedima.
Basij, ruka elitne Revolucionarne garde u civilu, bila je raspoređena uz uniformirano osiguranje tijekom nemira 2022. i pomogla u suzbijanju demonstracija smrtonosnom silom.
Više od 500 ljudi, uključujući 71 maloljetnika, ubijeno je u prosvjedima, stotine su ozlijeđene, a tisuće uhićene u nemirima koje su na kraju ugušile snage sigurnosti, priopćile su skupine za ljudska prava.
Iran je izvršio sedam pogubljenja povezanih s nemirima. Vlasti nisu dale nikakav službeni procijenjeni broj mrtvih, ali su rekli da su deseci pripadnika snaga sigurnosti ubijeni u “neredima”.
“Žrtvovat ću svoj život za vođu i Islamsku Republiku. Moja je vjerska dužnost glasati. Moje sudjelovanje će ojačati Nezam (sustav)”, rekao je Reza iz četvrti Nazi Abad s niskim primanjima u južnom Teheranu.
Reza je rekao da će podržati tvrdokornog kandidata koji zagovara Khameneijevu “ekonomiju otpora”, izraz koji označava ekonomsku samodostatnost, jačanje trgovinskih veza s regionalnim susjedima i poboljšanje gospodarske interakcije s Kinom i Rusijom.
Gospodarstvo je opterećeno lošim upravljanjem, državnom korupcijom i sankcijama ponovno nametnutim od 2018. nakon što su SAD odbacile nuklearni pakt Teherana sa šest svjetskih sila iz 2015.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Reza i Atousa, oboje rođeni nakon Islamske revolucije 1979., žale zbog prosvjeda 2022., iako iz različitih razloga.
Reza krivi prosvjede za povećanje pritiska na Iran od strane zapadnih zemalja, koje su nametnule sankcije iranskim snagama sigurnosti i dužnosnicima zbog navodnih kršenja ljudskih prava. Iran je optužio zapadne sile za poticanje nemira.
“Volio bih da do prosvjeda nije došlo… naši su neprijatelji to iskoristili kao izgovor za pojačavanje pritiska na našu zemlju”, rekao je.
Atousa se s tugom osvrće na to razdoblje.
“Nadala sam se”, rekla je. “Mislio sam da će konačno doći do promjene i da ću moći živjeti život bez ugnjetavanja u slobodnoj zemlji… Platio sam visoku cijenu, ali režim je još uvijek ovdje.”