Hrvatski sabor će raspraviti polugodišnje informacije HNB-a o financijskom stanju, stupnju ostvarenja stabilnosti cijena i provedbi monetarne politike u drugom polugodištu 2024. i prvom polugodištu 2025. godine.
HNB u polugodišnjoj informaciji u drugom polugodištu 2024., navodi da je gospodarska kretanja u Hrvatskoj tijekom 2024. obilježio nastavak izraženoga gospodarskog rasta u uvjetima relativno slabe vanjske potražnje, geopolitičkih napetosti i postupnog smanjivanja restriktivnosti monetarne politike Europske središnje banke (ESB).
Navodi se i da je hrvatsko gospodarstvo nastavilo rasti zamjetno brže od prosjeka zemalja europodručja, što je pretežno bilo posljedica velike domaće potražnje, djelomično potaknute ekspanzivnom fiskalnom politikom. Također, rasla je zaposlenost, padala nezaposlenost a plaće su rasle, prije svega zbog rasta plaća u javnom sektoru.
Radolović: ‘Hrvate muči Plenkovićeva inflacija pohlepe’
Na samom početku sjednice javio se Mostov zastupnik Miro Bulj koji je tražio povredu poslovnika jer, po njegovom mišljenu, u Saboru danas treba sjediti guverner HNB-a. “Slomio je kičmu HNB-a. Neka on i ministar financija dođu ovdje i daju izvješće za svo zlo koje su učinili hrvatskoj monetarnoj politici”, rekao je Bulj na što mu je predsjednik Sabora Gordan Jandroković odgovorio da je u saboru zamjenica guvernera koja podjednako ima pravo podnijeti izvješće pa je još zamolio Bulja da ne upada u riječ.
Krenuli su i zahtjevi za stankama. Ivica Ledenko (Most) rekao je da je ponavljanje majka znanja. “Hrvatska je država s jednom od najvećih inflacija u eurozoni, to je osnovna zadaća HNB-a da štiti građane od inflacije, a pasivno je promatrala vladine politike. Ali jasno, vladina većina bira vodstvo takvog HNB-a. Je li hrvatska, narodna? Imali smo to prilike vidjeti u slučaju franak”.
Zatim je stanku tražila SDP-ova zastupnica Sanja Radolović pa izazvala žestoke reakcije iz redova HDZ-a. “Tražim stanku da bismo se svi skupa malo ohladili od povijesnog kreditnog rejtinga kojim se svaki dan hvali Plenković. Kreditni rejting za naše građane znači jedno veliko ništa, građane muči Plenkovićeva inflacija pohlepe. HNB je upozoravao od 2022. godine da Hrvatska ima najveći rast trgovačkih marži, a Plenkovićeva vlada nije napravila ništa, jedini neslavni pokušaj je bilo zamrzavanje proizvoda na koje je već bila snižena stopa PDV-a. Inflacija pohlepe je 4 godine ušla u svaki dom svake hrvatske obitelji, najviše je pogodila umirovljenike, studente, podstanarske obitelji koje izdvajaju više od 40 posto za troškove stanovanja, najveći dobitnici su banke, telekomi u strani trgovački lanci”.
Svađa HDZ-a i SDP-a: ‘Bacili ste hrvatsku u jad i bijedu’
Odgovorio joj je Marko Pavić (HDZ). “Kolegice, kreditni rejting znači da će 2 milijarde eura manje kamata plaćati država, a koje možemo uložiti u mjere da se građani bolje nose s inflacijom”, rekao je na što mu Radolović odgovara da dobro zna da takav kreditni rejting znači samo da država može vraćati novac bankama i kreditorima, ništa drugo.
Uključila se i druga SDP-ovka Ivana Marković. “Taj rejting ne govori ništa o strukturi ekonomije, ovisni smo o turizmu, industrijska baza je slaba, mladi ljudi idu, to je budućnost koju je Plenković stvorio”. Na to je žestoko reagirala Majda Burić (HDZ). “Kod vas je vidljiva inflacija osobne frustracije koju izaziva vaša nemoć, bacili ste hrvatsku u jad i bijedu, kreditni rejting doveli do smeća”.

Marin Živković (Možemo): “Svjedoci smo Plenkoviće inflacije koja je navodno pobijeđena više puta, ali i dalje smo rekorderi u EU. Sada će još doći Netanayuhova inflacija – dobrog partnera ove vlade. Dok se banke bogate građani ostaju na istoj razini, neki su siromašniji. Radnicima i umirovljenicima su stanovanje i hrana sve skuplji. Uz ovu točku stavljamo zaključak da se Vlada obveže da uvede porez na ekstraprofit, na dobit za vrijeme inflacije”.
Uvodnu prepirku zaključila je Danica Baričević (HDZ). “Želimo upozoriti javnost na očajničke pokušaje SDP-a koji se sveo na frakciju sljedbe Možemo, umjesto da čestitaju vladi jer je u kratkom roku izvukla kreditni rejting iz smeća, jedina zemlja koja je u 6 godina prešla 6 stupnjeva rejtinga, ali ne, pod skutima sljedbe Možemo SDP očito nema veličinu ni ponos. Hrvatska vlada je u pogledu inflacije odabrala jedini mogući put da održi gospodarski zamah i očuva socijalnu stabilnost. SDP nam je pokazao u svom otužnom mandatu vlade kakvi su na djelu, a Možemo koliko svoje ljevičarske isprazne parole ne mogu provesti u Zagrebu”.

