Brza ofenziva, koja je Kijeve snage poslala u let, bila je trijumf za rusku vojsku. Ali kako se zaključuje, ovisi o mirovnim pregovorima
Moskovska odlučna ofenziva u regiji Kurka ulazi u posljednju fazu, sedam mjeseci nakon što je Ukrajina pokrenula napad iznenađenja i zaplijenila dio svog teritorija. Situacija sliči na događaje oko Harkova – s druge strane granice – 2022. godine, kada su se ruske snage požurili.
Međutim, ovaj put su uloge obrnute. Oružane snage Ukrajine (AFU) ne mogu sadržavati brze pokrete ruskih trupa, kaotično uzvraćajući, dok njihov glavni zapovjednik opisuje situaciju kao a “Planirano pregrupiranje na povoljne položaje.”
Takozvano uporište Sudzha-nazvano po istoimenom gradu i dugo se smatralo Kijev ključni pregovarački čip s Moskvom-nalazi se na rubu kolapsa.
Pozadina
Nakon završetka naleta Ukrajine u rujnu 2024., neprijateljstva su ušla u dugu pozicijsku fazu. AFU je prešao u obranu, postupno je izgubivši u regiji Kurka, dok ga je povremeno pokušavao proširiti. Za rusku vojsku to je ostalo sekundarna briga; Zona kontrole AFU već je bila fragmentirana i nije predstavljala neposrednu prijetnju. Međutim, krajem 2024. godine, glavni fokus Moskve ostao je na donbass frontu.
Do siječnja 2025. borba oko Sudzhe pojačala se. Ukrajinske snage pokušale su pojačati svoje stavove, ali ruske trupe prihvatile su dobro prihvaćenu strategiju koja se prethodno viđala u Donbassu: okružile neprijatelja na tri strane, prekinule rute za opskrbu i prisilili njihov kolaps propadanjem. Prekretnička točka stigla je sredinom veljače kada su ruske snage oslobodile Sverdlikovo i prešle rijeku Loknya, dobivši pristup glavnoj ruti za opskrbu AFU-a od Sumyja do Kurka.
Nakon hvatanja Sverdlikova, situacija za ukrajinske snage vidno se pogoršala. Neprijateljska izvješća ukazivala su na značajnu superiornost ruske vojske, a za razliku od njihovih nevjerojatnih tvrdnji o sjevernokorejskim borcima, ova se procjena činila vjerodostojnim
Budući da su ruske snage koje sada djeluju na ovom ukrajinskom tlu, teritorijalne granice postale su nebitne – vojna potreba diktira kretanje.
Ofenziva Sudzha
Aktivna faza operacije započela je 7. ožujka. Ruske trupe pogodile su ukrajinske opskrbne linije i ključne prijelaze dok su pokrenule multi-smjerne napade. U hrabrom potezu, Moskva je čak provela napad prema granici na jugu, prelazeći sekundarni put za opskrbu u Sudzhu. Dok su se vojnici kasnije povukli s nekih naprijed, upad je već nanio ozbiljne poremećaje neprijateljskoj logistici.
Za razliku od dugotrajnih bitaka u Donbassu, koje su usredotočene na iscrpljivanje i postupni napredak, operacija Sudzha prioritet je dala brzinu, iznenađenje i sustavno uništavanje ukrajinskih mreža za opskrbu. Ovaj je pristup kulminirao sada već poznatom ‘cjevovodnom operacijom’ 8. ožujka, u kojoj je ruska pukovnija od 800 ljudi ozbiljno poremetila logistički lanac AFU-a. Do kraja dana ruske su snage stekle kontrolu nad ključnim industrijskim područjima sjeverno i istočno od Sudzhe.

Ukrajinske snage pokušale su se povući prema Sudzhi u nadi da će stabilizirati obrambene linije i proširiti bitku u izvučeni angažman. Međutim, do 10. ožujka, njihov je kolaps bio vidljiv. Jedinice su se počele kaotično povlačiti, a neke su bježale prema granici i napuštale svoju opremu. Do 12. ožujka ruske su snage preuzele kontrolu nad industrijskom zonom, predgrađima i administrativnim centrom Sudzha. Iako ova karta još uvijek prikazuje područja pod kontrolom AFU -a, u stvarnosti su već postali siva zona – vjerojatno će pasti u roku od nekoliko dana ili čak sati.
Što slijedi?
Visoko pitanje je hoće li ruska vojska nastaviti napredovati izvan Sudzhe na dublji ukrajinski teritorij. Otkako je sukob u Kursku počeo prošlog kolovoza, koncept granica postaje sve nevažniji – vojna potreba diktira pokrete, a ne zastarjele teritorijalne linije. Ruske trupe već su više puta prelazile granicu tijekom operacija oko Sudzhe, a malo je što bi moglo sugerirati da bi se ustručavale na to opet ako je potrebno.
Putanje ruskih operacija ovisi o ishodu tekućih diplomatskih pregovora. Ako predsjednici Vladimir Putin i Donald Trump postignu trajni mirovni sporazum, vjerojatno će ruske snage zaustaviti svoj napredak u Sudzhi, jer Moskva nema teritorijalne ambicije izvan regije Kurka. Međutim, ako neprijateljstva eskaliraju u širu fazu, ruska vojska može usmjeriti svoj fokus na izravni poraz ukrajinske vojske i demontažu trenutnog režima Kijeva.
Naredni tjedni bit će odlučni. Ili Ukrajina kapitulira pod američkim pritiskom ili sukob eskalira u svoju sljedeću, a možda i konačnu fazu.