Brojnim Hrvatima konačno se otvara nekakva nada za time da bi mogli imati priuštiv najam. Naime, uskoro bi Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama objaviti javni poziv za najam, koji bi trebao biti isplativiji od onog na tržištu.
“15. travnja će APN objaviti poziv našim sugrađanima. Tada će se moći prijaviti svi naši sugrađani, i ne samo oni do 45 godina, nego i stariji”, poručio je ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
No, najbolje će proći oni između 25 i 45 godina s maksimalnih 12 bodova, dok će četiri boda dobiti svi oni koji su stariji od 55 godina. Ministar navodi kako bi najam s režijama trebao ne iznositi više od 30 posto prihoda jednog kućanstva. No, gledat će i dohodak. Primanja kućanstva koja su do 1200 eura dobit će najviše bodova, a sve više od toga, postupno manje. Samci će pak po ovom kriteriju najgore proći, dobit će samo jedan bod. Što više članova obitelji, više je i tu bodova. Agencija će gledati više kriterija, od dobi preko prihoda pa sve do prebivališta i zanimanja.
Mirni tri do deset godina
“Prednost bi imali ljudi s manjom platežnom moći, s više djece, koji su akademski obrazovani. Bit će tu kategorija deficitarnih zanimanja – školsko osoblje, medicinske sestre, liječnici i svi deficitarni kadrovi”, rekao je ravnatelj APN-a Dragan Hristov za Dnevnik Nove TV.
Tko bude imao sreće, naći će odgovarajući stan uz najam od tri do deset godina. Unatoč tom potezu države, stručnjaci za nekretnine smatraju kako aktiviranje praznih stanova neće još utjecati na korekciju cijene najma.
“Javilo se manje od tisuću na nivou cijele države, tako da to nije značajan broj koji bi utjecao na tržište. Da pričamo o 10 tisuća, onda bi to bila značajna brojka koja bi imala svoj utjecaj”, rekao je stručnjak za tržište nekretnina Boro Vujović. U Hrvatskoj je, govore brojke, više od pola milijuna praznih stanova.

