Bivša moćna političarka uskoro napušta zatvor, nakon godina suđenja i presuda za teške korupcijske afere, donesena je odluka o uvjetnom otpustu. No, njezina priča time ne završava, čekaju je strogi uvjeti i nadzor koji će trajati godinama. Marina Lovrić Merzel, nekadašnja SDP-ova sisačko-moslavačka županica, trebala bi do kraja tjedna izaći iz zatvora na uvjetnu slobodu.
Kako je potvrđeno u utorak iz Županijskog suda u Slavonskom Brodu, odobren joj je uvjetni otpust nakon što je odslužila više od polovice šestogodišnje zatvorske kazne. Odluku je 26. ožujka donijela Stalna služba u Požegi tog suda, a iz zatvora će biti puštena temeljem posebnog naloga suca izvršenja.
Za očekivati je da će već početkom sljedećeg tjedna biti na slobodi.
Nadzor do 2028.
Glasnogovornik suda Vedran Pavelić potvrdio je da će Lovrić Merzel biti na uvjetnom otpustu do 25. ožujka 2028. godine. Tijekom tog razdoblja mora poštovati posebne obveze, koje uključuju redovito javljanje Probacijskom uredu u Sisku, biti u stalnom kontaktu sa suce izvršenja Županijskog suda u Sisku te se redovito javljati Policijskoj upravi sisačko-moslavačkoj.
Podsjetimo, Lovrić Merzel i još troje okrivljenika proglašeni su krivima u travnju 2024. godine zbog niza nezakonitosti. Među njima su korupcija tijekom privatizacije tvrtke Ceste Sisak d.o.o., nepravilnosti pri izgradnji Zavoda za hitnu medicinu Sisačko-moslavačke županije, sporna imenovanja članova Savjeta županice, sklapanje ugovora o djelu na teret županijskog proračuna, plaćanje stranačkih i privatnih troškova javnim novcem te neplaćanje troškova vlastite svadbene svečanosti.
Kaznu joj je smanjio Visoki kazneni sud, sa sedam na šest godina zatvora. Uz to, oduzeta joj je imovina stečena mitom, uključujući stan i opremu, kao i 90.481,45 eura. Zbog plaćanja privatnih troškova novcem županije, protiv nje se vodio i dodatni postupak.
U tom slučaju Lovrić Merzel je prošle godine priznala krivnju te je osuđena na još sedam mjeseci zatvora.

