Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je planove za zagovaranje propisa za cijelu EU za zabranu pristupa društvenim medijima za djecu mlađu od 15 godina.
Taj potez slijedi nedavno kobno ubod u školi u istočnoj Francuskoj, što je pojačalo zabrinutost zbog sigurnosti i nasilja mladih.
U intervjuu u utorak, gospodin Macron izrazio je hitnost da se pozabavi tim pitanjem, navodeći svoj cilj da provede zabranu u narednih nekoliko mjeseci.
“Ako to ne uspije, počet ćemo to raditi u Francuskoj. Jedva čekamo”, rekao je za France 2, nekoliko sati nakon što je 14-godišnji učenik policija ispitivala zbog kobnog noža 31-godišnjeg školskog pomoćnika.
Incident se dogodio tijekom torbe za oružje u srednjoj školi u Nogent, Haute-Marne.
Premijer Francois Bayrou rekao je parlamentu da incident nije izoliran slučaj. Gospodin Macron rekao je da su društveni mediji jedan od čimbenika koji su krivi za nasilje među mladima.

Pišući na platformi društvenih medija X nakon intervjua, g. Macron rekao je da su takvu regulaciju podržali stručnjaci. “Platforme imaju mogućnost provjere dobi. Učinite to”, napisao je.
Komentari gospodina Macrona dolaze usred vala mjera u zemljama širom svijeta koji su usmjereni na suzbijanje upotrebe društvenih medija među djecom.
Australija je 2024. odobrila zabranu društvenih medija za mlađe od 16 godina nakon emotivne javne rasprave, postavljajući mjerilo za jurisdikcije širom svijeta.
Premijer Anthony Albanese rekao je da postoji “jasna, uzročna veza između porasta društvenih medija i štete [to] mentalno zdravlje mladih Australaca. “

U svibnju je Grčka lansirala “Kids Wallet”, državnu aplikaciju za pametne telefone koja omogućuje roditeljima da nadgledaju vrijeme zaslona njihove djece.
U Njemačkoj, tinejdžeri u dobi od 13 do 16 godina trebaju dozvolu svojih roditelja za korištenje društvenih medija, dok mlađi od 14 godina u Italiji također moraju tražiti pristanak roditeljstva.
Novozelandski premijer Christopher Luxon također je predložio zabranu društvenih medija za mlađe od 16 godina, rekavši da će zakon prisiliti kompanije društvenih medija da provjere dobit korisnika ili se suoče s novčanim kaznama do 2 milijuna dolara (901.984 £).
“Vrijeme je da Novi Zeland prizna da, za sve dobre stvari koje dolaze iz društvenih medija, to nije uvijek sigurno mjesto za naše mlade”, rekao je gospodin Luxon novinarima.
“Ovdje se radi o zaštiti naše djece. Radi se o osiguravanju da tvrtke na društvenim mrežama igraju svoju ulogu u očuvanju naše djece.”