Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó izazvao je val reakcija na Zapadu izjavom da Mađarska zadržava “suvereno pravo” odlučivati s kim će pregovarati. Izjava dolazi nakon njegovog putovanja u Bjelorusiju, gdje je sudjelovao na Konferenciji o euroazijskoj sigurnosti u Minsku i održao govor koji je privukao pozornost zapadnih saveznika.
Szijjártó, prvi diplomat premijera Viktora Orbana, istaknuo je tijekom konferencije kako Budimpešta namjerava održavati dijalog s različitim partnerima, uključujući one izvan zapadnih saveza, prenosi POLITICO.
Na konferenciji su također sudjelovali ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i sirijski diplomat Bassam Sabbagh, čime je skup postao simboličan izazov zapadnoj dominaciji u sigurnosnoj diplomaciji.
Reakcija NATO-a i SAD-a na Mađarsku inicijativu
Putovanje mađarskog ministra u Minsk, u trenutku kad Bjelorusija i Rusija sve češće predstavljaju izazov za NATO, izazvalo je zabrinutost među saveznicima. Američko veleposlanstvo u Budimpešti reagiralo je sazivanjem sastanka s veleposlanicima NATO članica, gdje su raspravljali o Orbanovoj politici “ekonomskog suvereniteta” i sve većem približavanju istoku. Ovaj potez SAD-a ukazuje na zabrinutost zbog eventualnog udaljavanja Mađarske od europske politike jedinstva prema istoku.
Unatoč tim reakcijama, Szijjártó je odlučno promicao politiku svoje zemlje u uvodnom obraćanju na konferenciji, gdje je naglasio važnost euroazijske suradnje. Naime, tijekom svog 14-minutnog govora izbjegao je izravno spominjanje sukoba u Ukrajini, ali je općenito istaknuo da Europa prolazi kroz jedno od najtežih razdoblja od Drugog svjetskog rata.
U razgovorima sa Sergejem Lavrovom, Szijjártó je naglasio kako Budimpešta vidi prilike za nastavak “racionalne” ekonomske suradnje s Moskvom, osobito u sektorima koji nisu pogođeni zapadnim sankcijama. Ministar je naglasio važnost suradnje na području energetike, što je od presudne važnosti za Mađarsku, koja je već dugi niz godina ovisna o ruskim energentima. Osim toga, sastao se i s bjeloruskim ministrom vanjskih poslova Maximom Ryzhenkovim, s kojim je dodatno potvrđena volja za jačom bilateralnom suradnjom. Ryzhenkov je tijekom sastanka čak predložio otvaranje posebnog ureda za Mađarsku u Minsku, s obzirom na česte posjete mađarskih diplomata glavnom gradu Bjelorusije.
Na konferenciji za medije nakon susreta, Szijjártó je oštro odbacio ideju da neka treća strana može diktirati s kime Mađarska smije pregovarati. “Vjerujemo da svijet ne može funkcionirati kada neki ljudi žele drugima reći s kim smiju, a s kim ne smiju razgovarati. Mi imamo suvereno pravo odlučivati o svojim partnerima,” izjavio je Szijjártó, jasno aludirajući na pritiske sa Zapada. S obzirom na to da je Mađarska članica NATO-a i EU, ovaj stav izaziva pitanja o dugoročnoj orijentaciji zemlje i njenom odnosu prema ključnim zapadnim saveznicima.
Drama u hrvatskom susjedstvu: ‘Nećemo biti na milosti i nemilosti Hrvatske’