Bivši nizozemski premijer Mark Rutte postao je glavni tajnik NATO-a, a na toj je poziciji naslijedio je Norvežanina Jensa Stoltenberga, koji je vodio Sjevernoatlantski savez tijekom deset turbulentnih godina.
S novim vodstvom savez će se nastaviti boriti s brojnim izazovima, a mnogima smatraju da je najveća prednost Ruttea to što je vješt i snalažljiv pregovarač. Ovaj 57-godišnjak jedan je od najdugovječnijih europskih političkih čelnika. Bio je premijer Nizozemske gotovo 14 godina, od listopada 2010. do srpnja 2024. godine, a tijekom tog razdoblja vodio je četiri koalicijske vlade čime je dokazao svoju sposobnost postizanja konsenzusa bez ugrožavanja svojih vrijednosti, piše Bloomberg Adria.
Liberalno-progresivan političar
Poznat je kao snažan je zagovornik globalne suradnje te po zalaganju za slobodno tržište, fiskalni konzervatizam i društveni liberalizam. Tijekom svog mandata usmjeravao je Nizozemsku kroz razdoblja značajnih nacionalnih i globalnih previranja, uključujući ekonomsku krizu, pandemiju i rat u Ukrajini.
Rutte je rođen u Haagu 14. veljače 1967. godine. Studirao je nizozemsku povijest na Sveučilištu u Leidenu. Svoju karijeru započeo je kao učitelj, radio je i u upravljanju ljudskim resursima za Unilever, a 1990-ih je ušao u politiku te napredovao u redovima Narodne stranke za slobodu i demokraciju (VVD) na čijem je čelu bio od 2006. godine.
U Nizozemskoj ga smatraju ‘vrlo normalnom osobom’ koja još uvijek živi u istom dijelu Haaga u kojem je odrastao, vozi bicikl na posao te odlazi na odmor s istim ljudima, piše The Guardian.
Rutte je sa svojom strankom pobijedio na izborima 2010. godine i postao prvi liberalni premijer u Nizozemskoj u 92 godine. U svom političkom djelovanju je često naglašavao ideju smanjenja državne potrošnje te promicano individualnu odgovornost, dok je istovremeno naglašavao progresivne stavove o društvenim pitanjima kao što su prava LGBTQ+ osoba. Također, često upozorava na opasnost klimatskih promjena.
Rutteova sposobnost pregovaranja i kompromisa osigurala mu je političku stabilnost i učinkovitu vladavinu. Njegov stil vođenja, karakteriziran pragmatizmom, pregovaranjem i fokusom na gospodarsku stabilnost, imao je dugoročan utjecaj na Nizozemsku i njezinu poziciju u EU.
Čeka ga mnoštvo izazova
Bivši nizozemski premijer Mark Rutte postao je glavni tajnik NATO-a, a na toj je poziciji naslijedio je Norvežanina Jensa Stoltenberga, koji je vodio Sjevernoatlantski savez tijekom deset turbulentnih godina. Svoju sposobnost Rutte će morati pokazati vrlo brzo, a to neće biti lako s obzirom na to da se mora uhvatiti u koštac provođenjem odluka koje je savez donio od početka rata u Ukrajini te povećati financijsku i logističku podršku, dok zemlja čeka formalni poziv za pridruživanje organizaciji.
Osim toga, kasnije ove godine očekuju se predsjednički izbori u SAD-u koji bi mogli utjecati neka važna pitanje. Primjerice, Rutte će morati potaknuti članice da povećaju potrošnju na obranu, a taj bi zadatak mogao postati još hitniji ako na izborima pobijedi Donald Trump, koji je do sada prijetio da u slučaju pobjede neće štititi članice NATO-a koje ne troše dovoljno na obranu. Mnogi smatraju kako bi izbor novog američkog predsjednika imati presudan za savez i trenutne sukobe koji se vode u svijetu.
No, za sad Rutte ne djeluje preplašen ovim pitanjima. U utorak je rekao novinarima da će nastaviti pritiskati saveznike da iskažu svoju podršku Ukrajini i povećaju potrošnju na obranu te je dodao da ga ne brine ishod američkih izbora jer vjeruje kako može surađivati s oba kandidata, prenosi Bloomberg.
Trump o NATO-u: Mi imamo ‘veliki lijepi ocean’ koji nas dijeli od problema