Objava, sada već i službenog predsjedničkog kandidata Republikanske stranke Donalda Trumpa o odabiru za dužnost svog potpredsjednika (potpredsjednika SAD-a u slučaju Trumpove pobjede na jesenskim izborima) senatora iz Ohia JD Vancea izazvala je veliku pozornost diljem svijeta, uz istodobno oduševljenje republikanskih simpatizera i zgražanje demokrata, osobno i aktualnog predsjednika Joea Bidena.
Ali onaj tko stvarno treba biti zabrinut navedenim Trumpovim odabirom (jer osim što potpredsjednik SAD-a ima utjecaja na politiku zemlje, ne manje važno je i da je on onaj državni dužnosnik koji u slučaju smrti predsjednika ili pak njegove nemogućnosti daljnjeg upravljanja zemljom iz različitih razloga, preuzima korrmilo države do idućih izbora) su Europska unija i prije svega Ukrajina. Upravo o toj zabrinutosti piše i europski segment medija POLITICO iz kojeg objavljujemo najvažnije dijelove.
Veći dio Europe već je bio u panici oko drugog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa, brinući se da će SAD prekinuti pomoć Ukrajini ako on pobijedi u studenom. Sada je Trump izabrao JD Vancea za svog potpredsjednika.
39-godišnji senator iz Ohija jedan je od najizolacionističnijih članova Republikanske stranke. Oštro se protivi korištenju više sredstava za pomoć Ukrajini i osudio je ono što vidi kao preveliku ovisnost Europe o Sjedinjenim Državama kada su u pitanju vojna ulaganja.
Jedan visoki dužnosnik EU-a, pod uvjetom anonimnosti, rekao je u ponedjeljak da je Vanceovo imenovanje “katastrofa” za Ukrajinu – a time i za Europsku uniju, koja je poduprla Kijev dok se brani protiv ruske agresije.
Vance je igrao središnju ulogu u nastojanju da se odbaci prijedlog zakona o pomoći Ukrajini ranije ove godine u Senatu, a iako je taj pokušaj propao, Vance je novinarima u to vrijeme rekao: “Uspjeli smo to učiniti prilično jasnim Europi i ostatku svijeta da Amerika ne može beskonačno ispisivati bjanko čekove«.
Također opterećuju europske umove i Vanceovi protekcionistički impulsi koji bi mogli ugroziti trgovinske odnose Europe sa Sjedinjenim Državama. Senator iz Ohija gorljivi je branitelj američke proizvodnje i zagovara carine na uvoz.
U podužem intervjuu za POLITICO na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji u veljači, Vance, nekadašnji Trumpov kritičar koji je postao evangelist, iznio je svoje mišljenje o tome zašto Amerika ne bi trebala pomoći Ukrajini.
“Jednostavno nemamo proizvodne kapacitete za podržavanje kopnenog rata u istočnoj Europi na neodređeno vrijeme. I mislim da je dužnost lidera da to artikuliraju za svoju populaciju,” rekao je Vance. “Koliko dugo se očekuje da će ovo trajati? Koliko se očekuje da će koštati? I što je još važnije, kako bismo zapravo trebali proizvesti oružje potrebno za potporu Ukrajincima?”
U Münchenu je takav razgovor bio svetogrđe — godišnja Münchenska sigurnosna konferencija dugo je bila šampion transatlantske obrambene i sigurnosne suradnje, posjećuju je takve osobe američke vanjske politike poput pokojnog Johna McCaina i predsjednika Joea Bidena, koji je snažno vjerovao u “međunarodni poredak temeljen na pravilima” koji je upravljao transatlantskim odnosima u desetljećima nakon Drugog svjetskog rata.
Ali u svom prvom pojavljivanju na međunarodnoj konferenciji na visokoj razini u veljači, Vance je preskočio sastanak između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i ministra vanjskih poslova Dmitra Kulebe i dvostranačke skupine senatora na marginama skupa. “Nisam mislio da ću naučiti nešto novo”, rekao je tada za POLITICO.
Pokušaj atentata na Trumpa: Okrznuto uho metkom iz puške
Vanceova vanjska politika
Vanceova vanjska politika u Trumpovom stilu, Amerika na prvom mjestu proteže se i na općenitije kritike Europe i NATO-a. U govoru u Senatu u travnju, okrivio je Europu jer ne troši dovoljno na obranu.
“Tri godine su nam Europljani govorili da je Vladimir Putin egzistencijalna prijetnja Europi. I tri godine nisu uspjeli odgovoriti kao da je to zapravo istina”, rekao je, posebno prozivajući Njemačku jer nije potrošila dva posto svog BDP-a na obranu – iznos na koji su članice NATO-a pristale kao zajednički cilj.
Vance, čija je “Hillbilly Elegy” kronika njegova odrastanja u američkim državama industrijskog pojasa, dugo je zagovarao cilj američkog radnika i važnost američkog proizvodnog sektora. Očekujte da će zagovarati gospodarski zaokret prema unutra i gurati protiv Kine ako bude izabran za potpredsjednika na republikanskoj listi u studenom – još jedna glavobolja za Bruxelles dok EU nastoji popraviti oštećene trgovinske odnose između Bruxellesa i Washingtona.
Isti europski dužnosnik primijetio je da će, ako Trump-Vance pobijedi u studenome, nova administracija vjerojatno potaknuti Europu da se približi američkim stavovima u odnosu na Kinu.
Do danas je EU bila manje agresivna prema Pekingu od Sjedinjenih Država kada je u pitanju trgovina, nametnuvši manje stroge carine na uvoz kineskih električnih vozila od SAD-a, na primjer.
“Vidjet ćete puno agresivniji pristup zaštiti domaćih proizvođača” ako Trump osvoji drugi mandat, rekao je Vance za POLITICO ovog proljeća. “Svakako mislim da bismo trebali biti puno agresivniji u primjeni carina na cijeli niz industrija.”
Tijekom svog predsjedničkog mandata Trump je uveo carine na europski uvoz čelika i aluminija, a obećao je da će ponovno zaštititi američku industriju bude li ponovno izabran u studenom. Bivši predsjednik istaknuo je Vanceov uspjeh u zaštiti američkih radnika pri objavi svog izbora u ponedjeljak.
“JD je imao vrlo uspješnu poslovnu karijeru u tehnologiji i financijama,” rekao je u objavi na Truth Socialu, “a sada, tijekom kampanje, bit će snažno fokusiran na ljude za koje se tako briljantno borio, američke radnike i poljoprivrednike u Pennsylvaniji, Michiganu, Wisconsinu, Ohiju, Minnesoti i daleko šire.”
Potpuni delirij! Trumpov trijumfalni ulazak na stranačku konvenciju kao novog heroja nacije