Stoji i čeka putnike. Iako pravilo kaže da na autobusnim stanicama nema fermavanja vozila svih vrsta od turističkih do dostavnih, u nas – pokupi/iskrcaj i produži, svatko tumači kako mu odgovara. Na Lapad stanici (sad je češće korišten izraz ‘Na Graweu‘) turistički bus zaglibio je dobrih pet minuta. Putnici mu kasne, pa što, to su naši gosti. Ali tko tu trpi?
Vozač čeka, mora, ali čekaju i sugrađani svoj autobus, onaj javnog prijevoznika ispred zauzete stanice. Moraju li? A kad stigne narančasti autobus kreće uobičajeni prizor.
Svi se, po vlastitom nahođenju, rastrče na odabranu stranu. Nitko ustvari ne zna gdje će autobus stati. Ne zna ni Libertasov vozač dok ne snimi situaciju. Jedna grupa putnika obično krivo procjeni točku zaustavljanja pa nastaje stampedo. Svatko bi čim prije sa zvizdana u klimatizirani Libertasov autobus. Trče sa svih strana na cestu, tamo je novo mjesto za ukrcaj. Jer stanica je zauzeta, onaj turistički bus još čeka. U cijeloj gunguli osmijeh izmame zbunjeni izrazi lica stranaca koji koriste javni prijevoz, i baš ništa im nije jasno.
Eto i onih što kasne, guraju kufere, ukrcavaju se. U turistički bus, naravno. Stanica je slobodna. Kratko traje ushićenje jer bus domaćih registarskih oznaka na stanici je zamijenio onaj stranih. Ako može jedan, što ne bi drugi. I ovaj je na čeki, a priča se ponavlja… Cijelu sezonu!
Kakvu prometnu torturu baš svaki radni dan prolaze vozači Libertasa teško je i zamisliti. Pa ti zadrži mirnoću u vožnji! A ovo je tek jedna u nizu ‘zakučica‘ u prometu na koje nailaze. Pitali smo u Libertasu o problemima s kojima se susreću njihovi vozači na prometnicama, postoji li mogućnost rješenja ‘okupiranih‘ stajališta te koje su autobusne stanice najkritičnije po tom pitanju.
– Svjesni smo svakog odvoženog dana, gužve i svakog vozila na samim autobusnim stanicama, koje se dogode na područjima na kojima prometuju naši autobusi, od Vitaljine do Orebića. Negativan učinak toga može se umanjiti strpljenjem u vožnji, prometnom kulturom i uvažavanjem svih sudionika u prometu. Vozilo na stanici, neovisno govorimo li o dostavnim vozilima ili vozilima putem kojih se pružaju usluge prijevoza, prije svega onemogućuju pristup samoj stanici, što onemogućuje siguran ukrcaj i iskrcaj, što za rezultat ima otegotnost korištenja naših usluga – kaže Nikša Grljević, glasnogovornik Libertasa. Ističe kako ‘gradske službe kao i službe Ministarstva unutarnjih poslova svojim aktivnostima, u značajnoj mjeri, kroz zajedničku komunikaciju, reagiraju na pojave poput ovih‘.
– Nemoguće je biti na svakoj lokaciji u svakom momentu, no, strpljenje, prometna kultura i pristojnost, čimbenici su koji uvelike osiguravaju što sigurnije i u konačnici, ugodnije prometovanje svima – tvrdi Grljević.
Stanice nam izgledaju kao parking površine, samo gratis. Na mnogima se događaju opisane situacije, no autobusna stanica na Pločama i Lapad stanica nekako su posebno omiljene.