Danas se u Narodnoj skupštini Republike Srpske održava Dvadeseta posebna sjednica, na kojoj se raspravlja o Nacrtu novog Ustava Republike Srpske. Prijedlog za donošenje novog ustava podnijeli su predsjednik RS Milorad Dodik i Vlada RS, dok je Odbor za ustavna pitanja NSRS prethodno utvrdio nacrt i dostavio ga zastupnicima na razmatranje.
Sadržaj se učitava…
Prema radnoj verziji nacrta, novi ustav predviđa niz kontroverznih promjena, uključujući:
Osnivanje “Vojske RS”
Pravo na “samoopredjeljenje” entiteta
Ukidanje Vijeća naroda RS i potpredsjednika RS
Uvođenje isključivo entitetskog državljanstva, bez državljanstva BiH
Osnivanje VSTV-a RS, iako je njegov zakon privremeno stavljen van snage od strane Ustavnog suda BiH
Imenovanje ambasadora od strane predsjednika RS, umjesto člana Predsjedništva BiH
Potvrdu zakona na državnoj razini od strane Narodne skupštine RS
Dodik: Novi ustav donosi više suvereniteta za RS
Predsjednik RS Milorad Dodik, obraćajući se zastupnicima, naglasio je da će za usvajanje novog ustava biti potrebna dvotrećinska većina. Kritizirao je visokog predstavnika i odluke međunarodne zajednice, tvrdeći da trenutni ustav nije izraz volje naroda, već rezultat nametanja stranih faktora.
Dodik je istaknuo da je RS u boljoj poziciji nego ranije i da ima više prijatelja nego što se to prikazuje u javnosti. Također je dodao da su namjerno odbili popunjavanje Ustavnog suda BiH kako bi ga mogli osporavati, te da “RS nikada nije imala više prijatelja na međunarodnom planu”.
Govoreći o američkom veleposlaniku u BiH Douglasu Jonesu, Dodik je komentirao njegovo povlačenje. “To je dobar korak prema ukidanju i Veleposlanstva SAD-a u Sarajevu. On je ionako bio dio Bidenove ekipe, prošao je Kongres, ali mu je nedostajala potvrda Senata, pa su ga skinuli, a sada su ga definitivno uklonili. Odlična stvar koju je Rubio učinio, jer je potaknuo naše ljude da djeluju” – rekao je Dodik.
Nakon toga, počeo je čitati dokument u kojem se navodi da veleposlanik BiH u SAD-u, Sven Alkalaj, ima nesuglasice s Veleposlanstvom Izraela.
“Komšić je rekao da može razumjeti postupke Hamasa i da se to vidi kao rješenje za očajne pojedince. Kasnije je izazvao sukob s Veleposlanstvom Izraela. Godine 2018. izrazio je podršku palestinskom pitanju. Alkalaj je 2010. imao spor s Liebermanom i odbacio tvrdnje da BiH može postati leglo terorizma. Zašto Rubio o tome nije ništa priopćio jučer ili danas? Hoće li ga Rubio primiti? Hoće, među 196 veleposlanika. Ako si veleposlanik BiH, ne možeš raditi protiv nas. Pa tko onda ruši BiH?” – upitao je Dodik.
Oporba: Ovaj prijedlog je avanturizam
Zastupnici opozicije izrazili su snažno protivljenje nacrtu ustava, tvrdeći da se radi o političkom manevru s ciljem animiranja birača.
Ognjen Bodiroga, predsjednik Kluba SDS-a, izjavio je da je prijedlog neizvodiv i da nikada neće dobiti potrebnu dvotrećinsku podršku.
“Čuo sam kako imamo veliku podršku, ali ne vidim koje zemlje nas podržavaju u ovoj avanturi. Ako želite vratiti vojsku, to morate učiniti kroz Parlamentarnu skupštinu BiH. Sve što ste govorili nema veze s istinom”, rekao je Bodiroga.
Sličan stav zauzeo je i Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a, koji je pitao da li se ustav mijenja “kada je najbolje za RS ili kada je to najbolje za pojedince i političke predstavnike”.
Nebojša Vukanović je pak kritizirao vlasti RS-a, ističući da su najveći saveznik Republike Srpske zapravo bili bošnjački političari, poput Harisa Silajdžića i Bože Ljubića, koji su oborili Aprilski paket i time ostavili RS u sadašnjem ustavnom položaju.
“Regionalne televizije ismijavaju ovu sjednicu, a vi pričate o velikim promjenama”, rekao je Vukanović.
Nenad Stevandić: Nema povratka natrag
Predsjednik NSRS Nenad Stevandić izjavio je da “nema nazad” i da će RS samostalno odlučivati o svom ustavnom poretku. Kritizirao je visokog predstavnika i odluke Ustavnog suda BiH, tvrdeći da su usmjerene protiv RS-a.
S druge strane, predsjednik NPS-a Darko Banjac istaknuo je da je trenutni Ustav RS već promijenjen za više od trećinu svog sadržaja i da su te promjene nametnute od strane međunarodne zajednice.
Ministar pravde RS Miloš Bukejlović pokušao je predstaviti manje sporne aspekte novog ustava, dok je pravnica Jelena Pajić-Baštinac naglasila da bi prema prijedlogu, Banja Luka bila glavni grad RS, dok bi Pale (Istočno Sarajevo) bile prijestolnica.
Oporba je postavila i pitanje provedivosti zakona o SIPA-i i Tužiteljstvu, kao i ranijih odluka u vezi s Upravom za neizravno oporezivanje BiH.
Dodik tvrdi da mu je određen pritvor
Na sjednici je Dodik iznio tvrdnju da su njemu, premijeru RS Radovanu Viškoviću i predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću određene mjere pritvora.
“Danas nam je određen pritvor. Hoćete nas sada hapsiti? Hajde, pošaljite. Hoćete li doći ovdje nas hapsiti u NSRS?” – izjavio je Dodik.
Podsjetimo, Tužiteljstvo BiH jučer je izdalo nalog za privođenje Dodika, Viškovića i Stevandića zbog optužbi za napad na ustavni poredak, nakon što se nisu odazvali na poziv pravosudnih institucija.
Ipak, važno je napomenuti da ove informacije nisu službeno potvrđene, a Dodik je i ranije u nekoliko navrata davao kontradiktorne izjave po pitanju pravosudnih postupaka protiv njega.