NOVISada možete slušati članke Fox News!
Predsjednik Donald Trump pozdravljen je na samitu 2025. godine nakon vikenda, nakon što je SAD pogodio iranske nuklearne postrojenja. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte pohvalio je Trumpa kao “čovjeka snage” i “čovjeka mira”.
“Samo želim prepoznati vašu odlučujuću akciju o Iranu”, rekao je Rutte na početku svojih zajedničkih primjedbi s predsjednikom. “Vi ste čovjek snage, ali vi ste i čovjek mira. I činjenica da ste sada uspješni u tome da ovo primirje iz Izraela i Irana – stvarno vas želim pohvaliti za to. Mislim da je ovo važno za cijeli svijet.”
Predsjednik Donald Trump sastaje se s generalnim tajnikom NATO -a Markom Rutteom na samitu NATO -a u Haagu u Nizozemskoj, 25. lipnja 2025. godine. (Reuters/Brian Snyder)
Trump se pridružuje NATO samitu sa užarenom pohvalom dok saveznici usvajaju novu potrošnju
Dok je bio na putu do Nizozemske za samit, Trump je podijelio nekoliko tekstova iz Ruttea u kojima je vođa NATO -a izrazio podršku predsjednikovom potezu protiv Irana.
“Čestitamo i hvala vam na odlučnoj akciji u Iranu, to je bilo uistinu izvanredno i nešto što se nitko drugi nije usudio učiniti. To nas čini sigurnijim”, napisao je Rutte u tekstovima koje je Trump dijelio na Istinu Social.

Karta nas udara na Iran. (Fox News)
Hegseth kaže da FBI provodi istragu o propuštanju Intelovog izvještaja o štrajku protiv Irana
Rutte je također pohvalio Trumpov napor da natjera članove NATO -a da plate više i rekao je da predsjednik “leti u još jedan veliki uspjeh” nakon što su sve zemlje – osim Španjolske – prizvali da potroše 5% svog BDP -a na obranu. Dodao je da je Trump postigao nešto “nijedan američki predsjednik u desetljećima nije mogao završiti”.
Čelnici država članica NATO-a imali su miješane reakcije na štrajkove protiv iranskih nuklearnih postrojenja, pri čemu su nekoliko poziva na deeskalaciju, prihvaćajući prijetnju koju će nuklearni Iran predstavljati globalnoj sigurnosti.

Čelnici država članica NATO -a imali su miješane reakcije na udare protiv iranskih nuklearnih postrojenja. (Reuters/Claudia Greco)
Kliknite ovdje da biste dobili aplikaciju Fox News
“Iranski nuklearni program ozbiljna je prijetnja međunarodnoj sigurnosti. Iranu se nikada ne može dopustiti da razvije nuklearno oružje, a SAD je poduzeo mjere kako bi ublažio tu prijetnju”, napisali su u Velikoj Britaniji Keir Starmer o X. “Situacija na Bliskom Istoku ostaje nestabilna i stabilnost u regiji je prioritet. Pozivamo da se Iran vrati na taj pregovarački i dostignemo diplomatsko rješenje.”
Kanadski premijer Mark Carney izdao je sličnu izjavu, dodajući: “Kako su se čelnici G7 složili u Kananaskisu, rezolucija iranske krize trebala bi dovesti do šire deeskalacije neprijateljstava na Bliskom Istoku, uključujući i primirje u Gazi.”
Morgan Phillips Fox News Digital doprinio je ovom izvješću.
