Ujedinjeni Arapski Emirati rade na velikom planu za uklanjanje ovisnosti o Hormuškom tjesnacu nakon što je nedavno zatvaranje tog ključnog plovnog puta otkrilo ranjivost trgovine i energetskih tokova u Zaljevu. Ministar vanjske trgovine UAE-a Thani Al Zeyoudi izjavio je da se zemlja kreće prema “nultoj stopi ovisnosti o Hormuzu”, prema izvješću Bloomberga.
Plan dolazi u trenutku kada globalna tržišta čekaju potpuno ponovno otvaranje tjesnaca nakon privremenog mirovnog sporazuma između Irana i SAD-a.
Hormuški tjesnac, kroz koji je prije rata prolazilo oko petine globalnih pošiljki sirove nafte i ukapljenog prirodnog plina, zatvoren je otkako su krajem veljače započeli američki i izraelski napadi na Iran.
UAE je dosta rata, Irana, ali i SAD-a. Sudjelovali su izravnim napadima na Iran (pa i gađali bitnu iransku rafineriju), dok su Amerikancima prijetili izlaskom iz sustava petrodolara i okretanjem Kini. Od početka svibnja ove godine su napustili udruženje proizvođača nafte OPEC jer im se nije svidjela reakcija kartelskog udruženja tijekom ove krize.
Ambiciozni i masovni projekti
U središtu plana UAE je veliko proširenje istočnih luka Dibba, Fujairah i Khor Fakkan, koje se nalaze izvan tjesnaca na obali Omanskog zaljeva, navodi se u izvješću. Zemlja također planira izgraditi barem jednu novu luku na istoj obali, uz nove naftovode, željezničke i cestovne mreže kako bi povezala istočne luke s naftnim i plinskim poljima i naftnim postrojenjima.
UAE već koristi postojeći naftovod kapaciteta 1,5 milijuna barela dnevno za transport sirove nafte u Fujairah, što im omogućuje djelomično zaobilaženje Hormuza, ali to nije dovoljno. Sredinom svibnja je najavljeno da će ubrzati izgradnju drugog naftovoda kako bi se udvostručio kapacitet izvoza sirove nafte kroz Fujairu do 2027.
Zemlja također provodi studije za izgradnju i trećeg naftovoda uz druge mogućnosti za potporu izvozu petrokemikalija, LNG-a i drugih energetskih proizvoda.
Al Zeyoudi nije naveo cijenu ili vremenski okvir, rekavši da su projekti još uvijek u fazi ispitivanja, iako se očekuje da će proširenje infrastrukture zahtijevati ulaganja vrijedna mnogo milijardi dolara.
Ne tako brzo…
Potpuno ukidanje ovisnosti o otvorenom Hormuškom tjesnacu je prilično težak zadatak, jer bi preusmjeravanje LNG-a, aluminija i drugih roba iz luka u Perzijskom zaljevu bilo složenije od preusmjeravanja sirove i rafinirane nafte.
UAE također uvelike ovisi o lukama unutar Zaljeva, posebno o Jebel Aliju u Dubaiju, jednom od najvećih svjetskih kontejnerskih čvorišta, za uvoz i preraspodjelu.
UAE su više puta pozvale na nesmetan promet kroz Hormuški tjesnac, rekavši da je taj plovni put ključan za regionalnu i globalnu sigurnost, stabilnost i gospodarski prosperitet. Plan signalizira širi strateški pomak prema smanjenju izloženosti geopolitičkim rizicima u Zaljevu i jačanju alternativnih trgovinskih i energetskih ruta izvan tjesnaca.
Moćnoj zaljevskoj zemlji je dosta: Prijete petrodolaru i spominju kinesku valutu

