Ankica Mamić koju su neki mediji prozvali PR stručnjakinjom i koja se hvalila poznanstvima s ministrima na sastanku s kriljanskim brodarima, o čemu je 1. rujna pisao Morski HR, kad je objavio i snimku sastanka koju su sudionici svjesno snimali, pozvana je u HTV-ovu emisiju Studija 4 Zelena linija od strane voditelja Kornata Vilovića, kako bi iznijela i svoju stranu priče. Osim Mamićke, u emisiju je pozvan i Jurica Gašpar, glavni urednik portala Morski HR, kojeg su notorni sudionici sastanka prozivali, nazivali marginalnim i irelevantnim portalom i čijim su novinarima nakon istog sastanka u WhatsApp grupi tih brodara određeni članovi prijetili otmicom, ozlijeđivanjem, pa čak i ubojstvom.
U emisiji, koja je emitirana na 4. programu HTV-a 12. rujna 2024. stigao je samo Gašpar, a Mamićka kojoj inače nije strano dolaziti na televizije i davati razne političke analize, ovaj put se predomislila i nije došla. Naprotiv, neposredno nakon emitiranja emisije uživo, neslužbeno, ali pouzdano doznajemo da je preko svog odvjetnika zatražila da se emisija ne emitira dodatno, a navodno im smeta dio snimke spomenutog sastanka za koju tvrde da nije bila namijenjena javnosti, iako je ona do Morskog HR stigla na jednak način, kako su je dobili i svi drugi.
Ipak, emisiju možete još uvijek retroaktivno pogledati, ukoliko imate neku od opcija kućne televizije ili pak preko aplikacije HRTi, gdje je potrebno tek logirati se i ukucati “Studio 4: Zelena linija”, emisiju od 12. rujna, emitiranu od 15.34 do 15.54 i reprizno istog dana od 22.15 do 22.35.
– Otkrili smo puno toga. O mnogo toga još nismo ni pisali. Neke stvari su prijavljene nadležnim organima, s još uvijek uvjerenjem da rade svoj posao – rekao je Jurica Gašpar uvodno u emisiji.
Nakon što je pušten kratki insert sastanka Ankice Mamić s brodarima i Krešimira Šakića, direktora Turističke zajednice Šibensko-kninske županije, voditelj Kornat Vilović je kazao da je pozvao gđu Mamić u emisiju, no da se ispričala poslovnim obavezama.
“Nije nam ovih dana bilo svejedno, svi smo strahovali zbog tih prijetnji”
– Ja bi najprije pozdravio gđu Mamić koja je rekla da ne može doći. Žao mi je što nije došla, jer bi joj postavio par pitanja uživo, pa da vidimo kakav je to PR u kriznom komuniciranju – rekao je uvodno Gašpar i dodao da nije bilo svejedno ovih dana njemu i njegovim kolegama koji su doista strahovali zbog prijetnji koje su im uslijedile nakon spomenutog sastanka i zbog čega jedno vrijeme svoj posao nisu radili na svojim standardnim radnim mjestima.
Nije tu problem Morski HR, koji se usudio javno razotkriti nešto, što se već godinama zna. Nisu čak ni oni problem, jer oni znaju da ovo mogu raditi. Problem su oni koji su im to omogućili. Sve ove godine nitko ih ne kontrolira. Sve se ovo zna. Pa sad i ove prijetnje koje smo mi dobili nakon ovog sastanka, sada su predmet istrage policije i to samo zato što je sve ovo izišlo u javnost. Da nije izišlo u javnost, čisto sumnjam da bi bilo tko išta od ovog uopće istraživao – kaže Gašpar.
– Što se tiče brodara i njihovih problema, treba reći da oni nisu ove brodove izgradili preko noći. Netko je te brodove i sufinancirao. Ako je država pomogla sufinancirati ovoliki broj brodova, trebala im je onda i osigurati gdje će ti brodovi i biti. No ima i druga strana medalje. Ako se vi primjerice bavite prijevozom kamionima, a država vam sufinancira nabavku tih kamiona, država nije dužna vama srediti i parking. Tako da treba i na to misliti; gdje ćete vezati brodove – imate luke i marine. A kako se grade luke? Tako što se prvo napravi prostorni plan. Zašto oni u svome mjestu nisu 30 godina napravili prostorni plan koji uključuje adekvatnu luku za njihove brodove, što im je osnovna djelatnost, to treba pitati njih. Jer prostorni plan se donosi tako što se na lokalnim izborima izabere opcija kojoj je prioritet izgraditi luku. A njima treba – luka – priča Gašpar.
Luka po nikakvim standardima i nikakvog sigurnosnog protokola, ali ni država nije nimalo nevina!
Je li ova luka u Krilu Jesenice po nekim standardima po pitanju sigurnosti? Ne dao Bog da se dogodi recimo požar?
Po nikakvim standardima! Bilo koji brod iz sredine, da mu se nešto dogodi, kako će oni odavde izići? Nikakav sigurnosni protokol nemaju, niti poštuju. Pa ova luka nema ni osnovnu svjetlosnu i drugu signalizaciju sigurnosti plovidbe, kako bi se uopće s mora mogla označiti da je to luka. Ona je građena od građevinskog otpada i oni su to na kraju priznali u članku kolege Pušića iz Jutarnjeg lista. Ne samo da su to priznali, već i da ispražnjavaju svoje crne i sive tankove u more gdje ne treba.
Gdje bi se trebali prazniti tankovi?
E pa sad to je drugi problem, kojeg opet treba država riješiti. Nije ovdje država nevina u cijeloj ovoj situaciji. Dakle, treba pomoći ljudima da mogu legalno raditi svoj posao, da mogu legalno prazniti tankove, legalno uploviti u neku luku. Ja se slažem s tim da je svaki oblik turizma važan, pa čak i ovaj. Da se razumijemo; nemamo mi ništa protiv Kriljana, niti malih ili velikih brodara. Čak smo im rekli: Dobit ćete reklamu do kraja godine, besplatno, ne za sto tisuća eura (!), AKO dokažete da imate čiste papire i ako radite sve po zakonu – govori Gašpar.
– E onda je tu problem. Čujemo da je problem zadovoljenja kriterija pri Hrvatskom registru brodova. Inspektori dolaze ovih dana na teren. Što će oni utvrditi, ja ne bi sada prejudicirao, da ne bi opet ispalo da „Gašpar pritišće institucije“. Ne, nego bi trebalo vidjeti radi li se sve po zakonu, ne samo ovo što su oni javno priznali, nego mnogo toga; zarađuju li koliko su prikazali, zagađuju li okoliš ili ne, plaćaju li svoje radnike itd. I ne govorim sad samo o njima, već svima koji uplovljavaju u Jadran i bave se turizmom i plaćaju ovoj državi porez, kako se mnogi od njih hvale.
Treba sjesti za stol i razgovarati, ali i ograničiti određene vrste turizma da sačuvamo Jadran za svoju djecu
Smatraš li da se država treba aktivnije pozabaviti ovim problemom? Oprosti, ali mislim da nije u redu kad čujem da se tebi prijeti da te se treba voziti u gepeku automobila.
Taj dio priče je isto tako specifičan. Ta osoba koja je prijetila je iz Dubrovnika i to je u istom intervjuu u Jutarnjem listu to i priznala. Ali nije jedna osoba koja je to učinila. To nije šala, jer jedno vrijeme smo u redakciji bilo dislocirani, jer je netko to stvarno u stanju. Ako skupljaju novac za platiti PR kampanju i ekstra ćemo još platiti da nekoga natamburamo dobro od tih novinara.
Tu ima puno elemenata za istražiti, ali mislim da generalno treba sjesti za stol i razgovarati. Prije svega treba ograničiti određene vrste turizma, ali i određen broj brodova. Ne može se dogoditi da se jahte ili mini kruzeri privezuju za svako stablo, svaki kamen i svaku uvalu zauzimaju… jedno je kad ti ideš u uvalu s manjom pasarom ili tradicionalnim brodom, a potpuno drugo kad privezuješ ovako veliki brod. To jednostavno okoliš ne može podnijeti. Treba se napraviti jedna dobra ekološka studija, što se smije, a što ne smije i trebaju se zakoni mijenjati. Ako se promijenio Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, trebalo bi i ovo, jer ovaj Jadran imamo za sebe i svoju djecu – zaključuje Gašpar.
Cijelu emisiju u trajanju od 20 minuta možete pogledati na platformi HRTi, gdje se treba samo logirati ili retroaktivno, ukoliko imate neku od opcija kućne televizije. Emisija “Studio 4: Zelena linija” emitirana je 12. rujna od 15.34 do 15.54 i reprizno istog dana od 22.15 do 22.35 sati.
Morski HR