Transatlantska kvantna zajednica održala je svoj inauguracijski sastanak u Bruxellesu – navodi se na službenim stranicama Euroatlantskog vijeća. Ova inicijativa pokrenuta je prošlog rujna nakon poziva glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga za razvoj mreže koja bi unaprijedila suradnju saveznika i iskoristila kvantnu tehnologiju za jačanje odvraćanja i obrane.
Kvantna tehnologija jedna je ključnih tehnoloških područja kojima je NATO dao prioritet uz područja poput biotehnologije, hiperzvučne tehnologije i umjetne inteligencije te “ima potencijalno revolucionarne i razorne implikacije, koje mogu degradirati sposobnost Saveza da odvrati i obrani” zbog čega je bitan element strateškog natjecanja – navodi se u NATO-u. Kvantna komunikacija čini gotovo nemogućim presretanje ili dekodiranje podataka bez otkrivanja.
Ranije ove godine znanstvenici iz Rusije i Kine uspješno su uspostavili kvantnu komunikaciju na udaljenosti od 3800 kilometara od Moskve do Urumqija u zapadnoj kineskoj regiji Xinjiang – navodi The Quantum Insider. Pokazalo se da bi kvantna komunikacijska mreža među zemljama BRICS-a bila izvediva, inicirajući još veću suradnju između Kine i Rusije na ovom području.
Dogovor strategije
Nakon Stoltenbergovog poziva, dogovorena je NATO-ova Strategija kvantnih tehnologija. Međunarodno osoblje Saveza radilo je zajedno s članicama NATO-a na uspostavi ove zajednice čija je misija poticanje inovacija i očuvanje tehnološke prednosti NATO-a.
Transatlantsku kvantna zajednica bazirana je na dobrovoljnom sudjelovanju, a više od polovice saveznika već je uključeno u ovu inicijativu, uključujući SAD, Kanadu, Francusku, Italiju i Češku, s Danskom kao prvom nacionalnom predsjedateljicom. Očekuje se da će se prvi godišnji plenarni sastanak Transatlantske kvantne zajednice održati ove jeseni.
Dakle, u suvremenom svijetu ratovanja uskoro nas očekuju velike promjene. Više ništa neće biti kao donedavno, u suvremenim ratovima s kraja prošlog ili početka ovog stoljeća. To, uostalom, već najbolje dokazuje i brutalni ukrajinski rat sa sve novijim tehnologijama koje se u njemu primjenjuju s obje strane barikada.
Kineski znanstvenici novim izumom najavljuju promjenu ratovanja