Nedavno objavljena studija dovodi u pitanje popularni mit da su drevne prakse vrtlarenja kamenjara stanovnika Uskršnjih otoka uzrokovale njihovu vlastitu propast.
Članak u časopisu pod naslovom “Karakterizacija poljoprivredne proizvodnje na cijelom otoku dovodi u pitanje hipotezu demografskog kolapsa za Rapa Nui” objavljen je u petak u časopisu Science Advances. Studija objašnjava da se Rapa Nui, poznat i kao Uskršnji otok, “često koristi kao primjer kako je prekomjerno iskorištavanje ograničenih resursa rezultiralo katastrofalnim padom populacije”.
Prije nekoliko stotina godina, farmeri na otoku – smještenom u južnom Pacifiku – prakticirali su poljoprivredu “zasjeci i spali” rušeći palme i paleći ih. Poljoprivrednici bi tada prakticirali kamenjare kako bi obogatili svoje tlo.
Prema popularnom mitu, otočani su bili toliko usredotočeni na uzgoj kamenja – i podizanje stotina ogromnih kamenih kipova – da je njihova civilizacija propala. Kada su Europljani 1722. godine otkrili Uskršnji otok, stanovništvo otoka je navodno bilo manje nego što je nekad bilo.
ARHEOLOZI IZNENAĐENI ‘INTRIGANTNOM’ UMJETNINOM KOJU SU NACRTALI KRŠĆANSKI HODOČASNICI PRIJE 1500 GODINA
“Vitalna komponenta ove priče je da je brzi uspon i pad stope rasta populacije Rapanuija prije kontakta bio potaknut izgradnjom i pretjeranim iskorištavanjem nekoć velikih kamenjara”, objašnjava se u sažetku članka. “Međutim, opseg kamenjara na cijelom otoku, iako je ključan za razumijevanje prehrambenih sustava i demografije, mora se bolje razumjeti.”
Suprotno uvriježenom mišljenju da je vrtlarstvo kamenjara loše za tlo, studija kaže da je ta praksa “povećala produktivnost biljaka povećanjem dostupnih hranjivih tvari u tlu i održavanjem vlage u tlu”.
ŽENA U ŠETNJI NALETI NA OTKRIĆE JEDNOM U DESETLJEĆU
“S obzirom na dobrobiti kamenjara za povećanje produktivnosti tla, a time i rasta biljaka, njegova praksa bila je vitalni dio preživljavanja Rapanuija prije kontakta”, navodi se u članku. “Gotovo polovica prehrane Rapanuija sastojala se od zemaljske hrane.”
“U tom smislu, mjerenje opsega kamenjara je ključno za razumijevanje nosivosti okoliša prije kontakta s otokom.”
KLIKNITE OVDJE DA SE PRIJAVITE ZA NAŠ LIFESTYLE NEWSLETTER
Istraživači su također koristili kratkovalne infracrvene (SWIR) satelitske snimke i strojno učenje kako bi utvrdili da je stanovništvo Uskršnjeg otoka vjerojatno manje nego što se prije tvrdilo – izazivajući mit da je stanovništvo otoka 1722. godine bilo znatno manje nego što je bilo stotinama godina ranije.
“Naše procjene sugeriraju da maksimalna populacija koju podržava vrtlarstvo kamenjara nije ~17 000 kako tvrdi Ladefoged et al.izračuni kamenjara, ali samo 3901 korištenjem naših mjerenja”, navodi se u studiji.
Za više članaka o životnom stilu posjetite www.foxnews.com/lifestyle.
Unatoč istraživanju koje sugerira drugačije, autori studije priznaju da je mit još uvijek popularan izvan akademske zajednice.
“Unatoč nedavnoj arheološkoj literaturi koja razotkriva ideje o maltuzijskom porastu populacije, premisa da je društvo Rapanui uzrokovalo vlastitu propast neodrživim korištenjem resursa i nekontroliranim povećanjem populacije široko je popularizirana”, navodi se u članku.
KLIKNITE OVDJE ZA APLIKACIJU FOX NEWS
“Dok su mnogi istraživači koji rade na otoku odmaknuli svoje narative od pretpostavki o predeuropskom kolapsu, priča ostaje istaknuta u disciplinama kao što su ekologija, paleoekologija i matematika.”