Rusko ministarstvo obrane objavilo je u petak da su u tijeku vojne vježbe koje uključuju mobilne lansere nuklearnih projektila Yars, što se događa manje od mjesec dana nakon nedavnih taktičkih vježbi s nuklearnim oružjem u suradnji s Bjelorusijom, izvještava Hina.
Prema priopćenju ministarstva, timovi lansera Yars prelazit će više od 100 kilometara i provoditi vježbe kamuflaže te brzog raspoređivanja u najmanje dvije regije. Slične vježbe planiraju i u budućnosti.
U lipnju su Rusija i Bjelorusija zajedno izvele taktičke vježbe s nuklearnim oružjem nakon što su, prema ruskim izvorima osjetile “prijetnje zapadnih sila”. Ruski predsjednik Vladimir Putin tada je izjavio da Moskva ne osjeća potrebu za korištenjem nuklearnog oružja kako bi osigurala pobjedu u Ukrajini, ali nije isključio moguće promjene u nuklearnoj strategiji zemlje.
Razvoj oružja
“Yars” predstavlja ključni dio ruskih strateških snaga. Razvio ga je Moskovski institut za toplinsku tehniku pod vodstvom akademika Jurija Solomonova. Ovaj raketni sustav predstavlja modifikaciju ranijeg sustava Topol-M i u operativnu upotrebu je pušten 2009. godine – izvještava turska agencija Anadolu Ajansı.
Yars je ključan element ruske nuklearne trijade i smatra se središnjim dijelom nuklearnog odvraćanja. Riječ je o vrsti interkontinentalne balističke rakete koja omogućava jednoj raketnoj glavi da nosi više bojevih glava koje se mogu odvojiti od glavne rakete i neovisno ciljati različite mete.
Mobilni lanser Yars nosi šest bojevih glava male snage pa tako jednim lansiranjem može ciljati šest ključnih meta u području koje se prostire na stotine i tisuće četvornih kilometara, s dometom do 12 tisuća kilometara.
Nuklearna trijada
Nuklearna trijada kao trostruka struktura vojne snage sastoji se od nuklearnih projektila lansiranih s kopna, podmornica naoružanih nuklearnim projektilima te strateških zrakoplova s nuklearnim bombama i projektilima. Tijekom Hladnog rata trijada je predstavljala ključni element vojne strategije Sjedinjenih Američkih Država, a u manjoj mjeri i Sovjetskog Saveza, dok je utrka u naoružanju bila nezaobilazna karakteristika tog razdoblja.
Teorija koja stoji iza koncepta nuklearne trijade temelji se na ideji da raspodjela nuklearnog arsenala na različite platforme povećava šanse za preživljavanje vojnih snaga u slučaju napada. Tako napadnuta strana i u slučaju prvog udara od strane neprijatelja može učinkovito odgovoriti i zadržati svoju sposobnost odvraćanja.
Ova raznolika struktura omogućila je Sjedinjenim Američkim Državama i Sovjetskom Savezu održavanje ravnoteže snaga i odvraćanje potencijalnih napadača. Raspodjela nuklearnog arsenala na različite platforme osigurala je da niti jedan prvi udar ne može potpuno eliminirati sposobnost za uzvratni napad čime je zadržana stabilnost i spriječena eskalacija u otvoreni nuklearni sukob. Nuklearna trijada ostaje relevantan koncept i danas, kao podsjetnik na važnost raznolike i dobro strukturirane obrambene strategije u osiguravanju globalne sigurnosti.
Nedavni ruski napadi pokazuju koliko će F-16 avioni u Ukrajini biti ranjivi