Nakon snažnog nevremena koje je pogodilo Zagreb, grad procjenjuje štetu koja bi mogla biti jednaka ili čak veća nego 2023. godine. Građani uskoro mogu prijaviti oštećenja putem gradske aplikacije, a najavljena je i značajna financijska pomoć. Istodobno, pojedini dijelovi grada i dalje su opasni. Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet najavio je da će građani od ponedjeljka moći prijaviti štetu nastalu u nevremenu putem službene gradske aplikacije dostupne na stranici Zagreb.hr.
Grad planira refundirati oko 70 posto opravdanih troškova, kao što je bio slučaj i nakon nevremena 2023. godine. Korlaet je pritom naglasio da se razmjeri štete već sada čine jednaki ili čak veći nego prije dvije godine.
“Ne vidimo razlog da ne refundiramo sve opravdane štete u istom postotku kao i tada“, poručio je u izjavi za medije.
Procjena štete mogla bi potrajati mjesecima
Proces procjene štete provodit će posebno povjerenstvo uz pomoć vanjskih tvrtki i gradskih stručnjaka. Kod složenijih slučajeva vještačenje bi moglo trajati tjednima, pa čak i mjesecima, upozorio je Korlaet. Nevrijeme je pogodilo oko 130 odgojno-obrazovnih ustanova kojima upravlja Grad. Prioritet je trenutno osposobljavanje vrtića i škola kako bi mogli nastaviti s radom.
Oštećenja su zabilježena i na važnim objektima poput krova Cibone i tenis centra Maksimir, a radovi na sanaciji već su u tijeku. Cilj je što prije osigurati barem privremena rješenja kako bi sustav mogao funkcionirati bez prekida.
Promet u Zagrebu se u velikoj mjeri vratio u normalu, uključujući i jednu od najprometnijih linija Maksimir–Dubrava. Ipak, tramvajska linija 15 i autobusna linija 140 još uvijek ne prometuju. Preostala tri neispravna semafora trebala bi biti popravljena do ponedjeljka ujutro, dok do tada promet reguliraju policija i prometno redarstvo.
Parkovi i Mirogoj i dalje opasni
Unatoč stabilizaciji situacije, pojedini dijelovi grada i dalje predstavljaju ozbiljan rizik za građane. Na groblju Mirogoj srušeno je oko 200 stabala, dok ih je još toliko teško oštećeno i prijeti padom. Građanima je upućen apel da izbjegavaju i druge zelene zone poput Maksimira, Dotrščine i Bundeka zbog opasnosti od pada stabala.
Korlaet je posebno upozorio građane da ne odlaze na Sljeme, ističući da su staze i dalje neprohodne i opasne: “HGSS je jučer morao spašavati ljude i izvlačiti ih kroz šumu preko padina”, rekao je, naglasivši ozbiljnost situacije.
Dobra vijest je da bi sljemenska žičara trebala ponovno proraditi već sutra. Zamjenik gradonačelnika zahvalio je svim službama koje sudjeluju u sanaciji, vatrogascima, djelatnicima Zrinjevca, Čistoće, Zagrebačkih cesta, HGSS-u i hitnoj pomoći. Istaknuo je i kako ekipe Vodoopskrbe i odvodnje intenzivno rade na čišćenju slivnika kako bi spriječile moguće probleme s oborinama koje je najavio Državni hidrometeorološki zavod.

