Premijer Andrej Plenković u petak je iz Nikozije poručio da je zadovoljan što je parlamentarna većina utvrdila listu kandidata za suce Ustavnog suda, optuživši oporbu da je najprije pristala na izbor neutralnih kandidata, a potom promijenila stav i sada blokira dogovor.
Nakon što je oporba napustila sjednicu, HDZ-ova većina u saborskom Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav utvrdila je listu trojice kandidata za ustavne suce, Željka Pajalića, Mladena Sučevića i Gorana Selanca, o kojima će se glasati na plenarnoj sjednici Sabora, javlja HRT.
Plenković je istaknuo kako ga veseli što je većina izglasala kandidate te ocijenio da reakcija oporbe pokazuje političku nezrelost, nedosljednost i izostanak spremnosti na dogovor. Naglasio je da je vladajuća većina tijekom pregovora pokušavala postići kompromis predlažući stručne i politički neovisne kandidate.
Premijer na Cipru
“Sugerirali smo ljude koji su po svojim kvalifikacijama došli do profesionalnog vrhunca bez politike. Jedan je sudac Vrhovnog suda (Pajalić), drugi odvjetnik u Zagrebu (Sučević)”, rekao je Plenković na Cipru, gdje sudjeluje na neformalnom sastanku čelnika država članica Europske unije.
Dodao je kako su predstavnici oporbe u početku pristali na takav pristup i dio predloženih imena, ali su kasnije promijenili stav. Prema njegovim riječima, oporba javno zagovara izbor neutralnih i stručnih kandidata, ali takve prijedloge u praksi odbija.
“Dali smo im dva neutralna kandidata i mogućnost da izaberu jednoga, ali ni to nisu prihvatili”, rekao je, dodavši da na predložene kandidate nije iznesena nijedna ozbiljna primjedba.
“Prošlo je nekoliko dana otkako su njihova imena u javnosti i nema nijedne ozbiljne primjedbe na njihovu kvalitetu”, istaknuo je, ocijenivši da takvo ponašanje pokazuje izostanak stvarne namjere za postizanje dogovora.
“Ovo je situacija u kojoj je došlo do totalnog razotkrivanja, oni su sada goli i bosi. Dakle, ljudi koji su nas optuživali sve ovo vrijeme, sada, kad su odbili dva potpuno neovisna kandidata, jednoga koji je njihov tisuću posto, ni to neće. A što onda hoćete?
Onda recite otvoreno: mi ne želimo da se popuni Ustavni sud s tri suca. To je destruktivan rad, licemjeran i, što je najgore, kvaran i lažan. I oni ljudi koji podržavaju SDP ili Možemo! u ovoj situaciji, moraju biti svjesni da podržavaju kvarne i lažne političare”, poručio je premijer Andrej Plenković.

Očekuje dogovor
Unatoč oštrim porukama, izrazio je očekivanje da će se dogovor ipak postići, upozorivši da će u suprotnom politička odgovornost biti na oporbi.
“Vjerujem da će se oni sabrati, da će doći do toga da se izglasaju Ustavni suci. Ako to ne učine, sva odgovornost je na njima. Nema više ni milimetra za prostor da HDZ nešto blokira ili vezuje. Oni ne žele, oni vezuju, a ne mi. Sad je njima bitno o kome će se glasati prvo. Što to ima veze? Na predsjedniku Sabora je da stavlja točke na dnevni red”, rekao je.
Premijer je dodao da je Vlada ponudila, kako kaže, kvalitetan paket za hrvatsko pravosuđe i funkcioniranje Ustavnog suda, te prozvao šire pravosudne i akademske krugove zbog šutnje.
“Zašto ne komentiraju? Pa nećemo slušati licemjerne i kvarne, nije to demokracija. Demokracija je da kažemo istinu, a istina je ono što ja govorim”, zaključio je.

