Na današnji dan 1947. godine rođena je Carla del Ponte, nekoć glavna tužiteljica Međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu, Hrvatima dobro znana kao progoniteljica generala Ante Gotovine. “Srbi su kurvini sinovi, a Hrvati podli kurvini sinovi”, citat je kanadskog tužitelja kojeg se del Ponte rado prisjetila u svojim memoarima “Lov: Ja i ratni zločinci”, no javnosti nije htjela otkriti o kome se radi.
Zbog suđenja generalima postala je omražena u Hrvatskoj, ali i u ostatku zemalja nekadašnje Jugoslavije. Tako je osuđeni srpski ratni zločinac Vojislav Šešelj o del Ponte napisao knjigu te tražio istragu protiv nje. Osim na čelu tužiteljstva Haaškog suda vodila je i Međunarodni kriminalni sud za Ruandu. Glavna tužiteljica Haaškog suda bila je do 2008. godine, kad ju je zamijenio Serge Brammertz.
Hrvatima je zamjerila što je od Franje Tuđmana i suradnika dobivala osmijeh i lažna obećanja o punoj suradnji, a piše i da su je napadali iza leđa najpodlijim obmanama. U rodnoj Švicarskoj je poznata kao progoniteljica mafije. Bivšeg sirijskog predsjednika Bašara al Asada nazvala je “jednim od najvećih zločinaca”, a Vatikanu je predbacila da u Hrvatskoj ‘štiti jednog osumnjičenog ratnog zločinca u jednom samostanu’. Povodom rođendana Carle del, donosimo priču o ženi koju je doslovno mrzila cijela Hrvatska.
Sudska karijera u Švicarskoj
Prije osnivanja Haaškog suda za bivšu Jugoslaviju Del Ponte je radila kao državna tužiteljica u Švicarskoj. Bavila se slučajevima pranja novca, prevare, krijumčarenja droge i oružja, terorizma i špijuniranja. Postala je poznata po tome što je zaustavila operacije sicilijanske mafije koja je prala novac u Švicarskoj. Osim sicilijanske mafije, Del Ponte je na poziciji državne tužiteljice stala na kraj još brojnim kriminalcima. Pravno je gonila bivše dužnosnike Sovjetskog bloka za koje se smatralo da u Švicarskoj drže ilegalan novac, provodila je istrage švicarskih bankara te je čak predočila dokaz o pranju novca koje je provodila bivša premijerka Pakistana Benazir Bhutto.
Del Ponte i sudac Giovanni Falcone otkrili su poveznicu između švicarskih “perača novca” i talijanske trgovine drogom. Talijanska mafija podmetnula je bombu koja je ubila suca Falconea, a bombu su podmetnuli i u del Ponteinu kuću. Međutim u njenoj kući u Palermu na vrijeme je otkriveno pola tone eksploziva te je za dlaku izbjegla tragičnu smrt. Nakon toga je postala prva osoba u Švicarskoj kojoj je dodijeljen oklopljeni auto.
Del Ponte je nakon Falconeove smrti postala još odlučnija da se sukobi s organiziranim kriminalom. Sljedeća velika afera na kojoj je radila uključivala je visoko-rangirane ruske dužnosnike. Međutim ta istraga je završila tako da je Vladimir Putin čovjeka kojeg je de Ponte pravno gonila, Pavela Borodina, promovirao na poziciju državnog tajnika Unije Rusije i Bjelorusije, čime je on dobio pravni imunitet, te je del Ponte morala obustaviti istragu.

Opsjednuta Gotovinom
Del Ponte ja nakon pet godina službe kao švicarska državna tužiteljica, 1999. godine došla na funkciju glavne tužiteljice Haaškog suda i suda za Ruandu. Hrvatima je del Ponte ostala najpoznatija po tome što je bila “opsjednuta” generalom Antom Gotovinom. Iz tog razloga je među mnogim Hrvatima i omražena. U vrijeme kad je Gotovina bježao od uhićenja optužila je Vatikan da mu pomaže pobjeći. Gotovina je od uhićenja bježao od 2001. do 2005. godine. Gotovinino uhićenje del Ponte je opisala u svojim memoarima “Lov: Ja i ratni zločinci” koje je napisala u suradnji s američkim novinarom Chuckom Sudeticem.
“Čuli smo da se Gotovina navodno nalazi na jahti i bojimo se da bi mogao napustiti otočje morskim putem. Onda se dogodilo čudo. Moja glasnogovornica Florence Hartmann čitala je knjigu koju je napisao Gotovina gdje na jednom mjestu govori o svom putovanju na Kanarske otoke opisujući jedno specifično mjesto koje poznaje. Upozorili smo Madrid. Španjolske vlasti uhitile su ga 7. prosinca u jednom restoranu u Tenerifima”. Del Ponte je dala ostavku na mjesto glavne tužiteljice Haaškog suda 2008. godine. Gotovini je 2011. godine presudio sudac Alphonse Orie, koji mu je odredio kaznu zatvora u trajanju od 24 godine.
Međutim, del Ponte je bila zgrožena kad su Ante Gotovina i Mladen Markač 16. studenog 2012. godine oslobođeni krivnje. Suradnja s Haaškim sudom bila je jedan od uvjeta koje je Hrvatska morala ispuniti kako bi postala punopravna članica Europske unije. Kao tužiteljica Del Ponte nije dočekala ni presudu Slobodanu Miloševiću kojem se također sudilo u Haagu. Milošević je 2006. godine počinio samoubojstvo tako što je popio ubojitu kombinaciju lijekova. Carla del Ponte tad je izjavila da je to napravio kako bi izbjegao presudu te da ju je to razbjesnilo. Geoffrey Nice, koji je na sudu vodio postupak protiv Slobodana Miloševića, javno je rekao da del Ponte “nije radila kao pravnica, već kao politički amater”.
Gotovinu je uhvatila kao narko kriminalca, a onda je dobila svoj odgovor