U australskom je Sydneyu 19. ožujka 1932. prigodom svečanog otvaranja čuvenog željeznog lučkog mosta (Sydney Harbour Bridge) upriličena i velika smotra vojnih, transportnih i putničkih brodova. Predstavljajući tadašnje prestižne krunske prekooceanske lajnere, u svoj svojoj raskoši, iz Southamptona je tada doplovio i brod ORFORD. Naravno, pojava impozantne i nadasve moderne novogradnje morala je među brojnim mnoštvom ushićenih posjetitelja izazvati najveću moguću pozornost.
Ova kratka crtica iz života jednog od brojnih transoceanskih lajnera, koji su strateški povezivali Veliku Britaniju s njenim krunskim kolonijama, dovela nas je do navoza brodogradilišta Vickers-Armstrong Ltd, Barrow-in-Furnes – Engleska. S navoza brodogradilišta je 27. rujna 1927. za Orient Steam Navigation Company (Orient Line) porinuta u more novogradnja broj 627 pod imenom ORFORD.
U putničkom i poštanskom prometu, ovaj velebni brod se 13. listopada sljedeće godine zaputio na svoju prvu redovnu plovidbu iz Londona prema Australiji i Novom Zelandu. Imao je 19941 bruto registarskih tona, bio dug 199 i širok 23 metra, a mogao je prihvatiti 520 putnika u prvom i 1160 putnika u trećem putničkom razredu. Šest Parsons SRG parnih turbina ukupne snage 20000 KS su mu preko dvije propele davale brzinu od 18 čvorova.
DUBROVNIK JE POSJETIO 11 PUTA
ORFORD je bio četvrti u nizu od pet istovjetnih brodova, isporučen nakon blizanaca ORAMA (1924.), ORONSAY (1925. ) i OTRANTO (1926. ) te prije ORONTES-a (1929.). Svi su oni u povremenim stankama dalekih prekooceanskih putovanja poduzimali i turistička kružna putovanja po Karibima, Baltikom i norveškim fjordovima, ali i Sredozemljem kada bi redovito posjećivali Dubrovnik.
ORFORD je ukupno 11 puta posjetio naš Grad, prvi put 24. travnja 1928. i to na svom prvom kružnom putovanju. U jesen iste godine se ponovo vratio u rujnu, da bi nakon posjete u svibnju 1929. ponovo doplovio 19. svibnja 1930. sa 417 putnika i 379 članova posade te 18. rujna s 350 putnika i 413 članova posade. Sljedećih godina ukupno dolazi u još šest posjeta, te posljednji put 24. svibnja 1934.
Na kružnim putovanjima su turisti bili smješteni u luksuznim kabinama prvog putničkog razreda koje su za tadašnje prilike bile izuzetno komforno opremljene jer su sve imale prozore, a veliki broj njih čak i vlastiti sanitarni čvor. Početkom Drugog svjetskog rata, ORFORD je u studenom 1939. rekviriran za potrebe britanske ratne mornarice i preuređen u vojni transportni brod. Iznajmljen je francuskoj Vladi za prijevoz vojnika iz Madagaskara prema domovinI, a potom natrag prema Mombasi.
BOMBARDIRAN PA GA ZAHVATIO KATASTROFALNI POŽAR
Prigodom prvog uplovljenja u luku Marseilles 1. lipnja 1940., napali su ga iz zraka lovački bombarderi njemačke Luftwaffe. Teško oštećeni ORFORD je zahvatio katastrofalni požar pa ga je zapovjednik Norman Savage namjerno nasukao uz obalu.
U olupini broda smrtno je stradalo 14 članova njegove posade. ORFORD je tek 1944. improvizirano osposobljen za tegalj prema talijanskoj Savoni gdje je do kolovoza 1947. potpuno razrezan u staro željezo.
Zanimljivo je da se kapetan Savage, jedva nekako zadnjim brodom iz okupirane Francuske, uspio preko Bordeauxa prebaciti do Engleske, gdje je odmah preuzeo zapovjedništvo nad brodom blizancem ORONSAY.
U napadu talijanske podmornice ARCHIMEDE, Savage je ponovo 1942. doživio brodolom kod obala Zapadne Afrike. Tako je i ORONSAY potonuo, ali se zapovjednik s većinom ukrcanih vojnika i članova posade još jednom sretno uspio spasiti.