Novoizabrani mađarski premijer Péter Magyar započeo je proces formiranja nove mađarske vlade. Jutros stigao u Sándor-palota u Budimpešti na službeni sastanak s mađarskim predsjednikom Tamás Sulyok u sklopu standardnih konzultacija koje predsjednik Republike provodi s čelnicima parlamentarnih stranaka prije nego što formalno povjeri mandat za sastavljanje vlade. No, s obzirom na to da je Magyarova stranka osvojila dvije trećine mjesta u parlamentu teško je za očekivati da Sulyok može ikome drugome dati mandat za sastavljanje Vlade.
No,prema svemu sudeći, sastanak nije protekao u očekivano konstruktivnom tonu. Magyar je na društvenim mrežama objavio fotografiju iz predsjedničke palače uz izrazito oštru poruku.
“Stigao sam u palaču Sándor kod predsjednika Republike. Tamás Sulyok nije dostojan predstavljati jedinstvo mađarskog naroda. Nije sposoban biti čuvar zakonitosti. Nije prikladan biti moralna mjera i uzor. Tamás Sulyok mora odmah napustiti svoju dužnost nakon formiranja nove vlade”, stoji u objavi.
Žestoko o državnim medijimaa
Magyar je izjavio u srijedu da će obustaviti emitiranje vijesti državnih medija, za koje kritičari u zemlji i inozemstvu tvrde da su postali glasnogovornik vlade pod Viktorom Orbanom, te da će vratiti medijske slobode nakon što njegov kabinet preuzme vlast.
“Svaki Mađar zaslužuje javni medij koji emitira istinu. Trebat će nam malo vremena da donesemo novi zakon o medijima, novo medijsko tijelo i uspostavimo profesionalne uvjete za državne medije da zapravo rade ono što bi trebali raditi”, rekao je Magyar na državnom radiju Kossuth, gdje je Orban bio tjedni gost, dok su oporbeni političari rijetko bili pozivani, navodi Reuters.
“Upravo smo svjedočili posljednjim danima propagandnog stroja. Nakon formiranja vlade Tise, obustavit ćemo informativne programe „javnih“ medija dok im se ne vrati karakter javnog servisa“, napisao je na platformi X (nekadašnji Twitter) nakon što je dao intervju na državnoj televiziji.

