Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević jutros je obišao ekipe vatrogasaca i ZET-a te nakon toga održao konferenciju za medije o posljedicama nevremena koje je u zadnjih 24 sata pogodilo Zagreb, a prema prognozama Državnog hidrometeorološkog zavoda potrajat će još do sredine dana sutra. Prije toga, gradonačelnik je prisustvovao sjednici Stožera civilne zaštite Grada Zagreba. Zbog jakih udara vjetra, obilnih padalina i snijega na Sljemenu zabilježen je velik broj intervencija hitnih službi.
Udari vjetra tijekom noći prelazili su 100 km/h, a jutros su na Črnomercu izmjereni udari do 120 km/h, što je više nego tijekom razorne oluje u srpnju 2023. godine. Najviše prijava šteta i intervencija zabilježeno je u podsljemenskoj zoni te na zapadu grada i potezu prema središtu.
„Situacija se tijekom noći pogoršavala. Broj intervencija vatrogasaca porastao je sa stotinjak na ukupno 364, a u ovom trenutku na čekanju je još oko 320 intervencija“, istaknuo je na izvanrednoj konferenciji za medije gradonačelnik Tomašević, a objavljeno je na službenim stranicama Grada Zagreba.
Prioritetno rješavanje
„Pozivam građane da ne borave na otvorenom, u parkovima ili na zelenim površinama dok traju opasni vremenski uvjeti te da prijavljuju isključivo situacije koje predstavljaju neposrednu opasnost za život i imovinu, kako bi se intervencije mogle prioritetno rješavati. Nadležne službe nastavljaju s radom na sanaciji šteta i redovito će obavještavati javnost o daljnjem razvoju situacije”, rekao je gradonačelnik.
Na apele grada osvrnuo se član stranke Domino i saborski zastupnik Igor Peternel. On je utvrdio kako apeli gradske vlasti nemaju smisla s posebnim osvrtom na ono što se dogodilo na groblju Mirogoj, a o čemu smo opširnije jučer pisali.
“Gradska vlast apelira da građani ne dolaze na Mirogoj jer je preopasno. Pa preopasno je već šest godina. Šest godina Arkade drže zabarikadirane u skelama i zatvorene jer nisu u stanju započeti obnovu nakon potresa. Mirogoj im nije na listi prioriteta jer ipak su tamo samo mrtvi ljudi , a mrtvima se ne isplati ništa uređivati i trošiti na njih vrijeme i novac jer ih ionako ne možeš indoktrinirati svojom ideologijom”, napisao je na Facebooku.

