Ministar gospodarstva Ante Šušnjar komentirao je paket mjera Vlade zbog rasta cijena energenata, nazvavši ih “promišljenima i usmjerenima” te pozvao građane na racionalnu kupnju kako bi se izbjegli poremećaji u opskrbi.
Šušnjar je paket vrijednosti 450 milijuna eura opisao kao “brz i odmjeren potez” koji treba spriječiti energetske šokove. Na pitanje mogu li mjere biti opsežnije, ministar je rekao da bi dodatne intervencije, posebno kod naftnih derivata, mogle ugroziti sigurnost opskrbe.
“Da smo osjetno jeftiniji od zemalja u okruženju, čemu smo svjedočili proteklih dana, imali bismo pojačanu potražnju na benzinskim postajama. Neki su distributeri sinoć zabilježili rekordnu prodaju od više milijuna litara”, istaknuo je Šušnjar za HRT.
Opskrba prioritet
Naglasio je da je sigurnost opskrbe prioritet, ali i da energenti moraju ostati cjenovno prihvatljivi za građane i gospodarstvo, čime se sprječava daljnji rast cijena i inflacije. “Prilikom formiranja cijena vodili smo računa o svim aspektima. Cilj je osigurati stabilnost, ali i da energenti budu cjenovno prihvatljivi za sve korisnike”, dodao je.
Ministar je objasnio da Hrvatska trenutačno intervenira u trošarine i PDV na gorivo. “Već smo intervenirali u marže energetskih subjekata i u trošarine, u ovom ciklusu znatno više u trošarine. Zvalo se to trošarina ili PDV, radi se o prihodu kojeg se država odriče kako bi građanima i gospodarstvu olakšala trošak goriva”, pojasnio je.
Zbog smanjenja trošarina, dodao je, proračun će na godišnjoj razini imati manjak prihoda od 200 do 300 milijuna eura. “Što se tiče eurodizela, sada smo na minimumu europske trošarine”, rekao je, istaknuvši da je Vlada spremna reagirati dodatnim intervencijama ako cijene na svjetskom tržištu nastave rasti.
Apelirao je na građane da ne stvaraju nepotrebne zalihe goriva jer to može poremetiti opskrbu. “Benzinske postaje su opskrbljene, a cijene energenata na svjetskim burzama pale su za 10 do 13 posto. Očekujemo smirivanje tržišta i stoga nema razloga za neracionalnu kupnju”, naglasio je.
Komentirao je i poteškoće s kojima se suočavaju mali distributeri te mjere pomoći. “Malim distributerima smo pomogli moratorijem na kreditne obveze prema HAMAG-BICRO-u u trajanju od šest mjeseci. Time im se povećava novčani tok i olakšava prebrođivanje ovog razdoblja. To je dodatna podrška koju im pružamo”, rekao je.
Osvrnuo se na nestašicu plavog dizela, rekavši da, iako je dostupan samo na Ininim postajama, tržište nije ugroženo. “Postaje Ine uredno opskrbljuju svoje korisnike plavim dizelom, tako da proljetna sjetva što se toga tiče nije ugrožena”, kazao je.
Podsjetio je na kompenzacijske mjere za poljoprivrednike i ribare vrijedne 28 milijuna eura te objasnio da je plavi dizel oslobođen trošarina, a država subvencionira njegovu nabavu kako bi spriječila zlouporabe. “Sve Inine postaje dopunjuju zalihe plavog dizela više puta dnevno. Pozivam i na solidarnost, jer ako jedan korisnik kupi previše, a drugome ne ostane ništa, to nije dobro ni za koga”, dodao je.
Na pitanje o mogućem rastu cijena drugih proizvoda, ministar je naglasio da Vlada ima kapaciteta za reakciju. “Nadam se da nećemo biti primorani koristiti dodatne mjere. Građani su vidjeli da Vlada svaki put pravovremeno reagira”, rekao je.
“Onima koji pokušavaju loviti u mutnom poručujem da se suzdrže od neracionalnog dizanja cijena. Potrošači imaju moć, što se pokazalo u proteklih godinu i pol”, zaključio je Šušnjar.

