Po nalogu USKOK-a jutros su krenula uhićenja na području Zagreba i Istarske županije u odnosu na više osoba za koje se osnovano sumnja da su u sastavu zločinačkog udruženja počinile koruptivna kaznena djela te kaznena djela pranja novca. Riječ je o uhićenjima vezanim uz izvlačenje novca iz Hrvatskog skijaškog saveza, a glavna meta je bivši direktor alpskih reprezentacija Vedran Pavlek.
Prema neslužbenim informacijama, Vedran Pavlek se trenutno ne nalazi u Hrvatskoj. Unatoč tomu što posluje u Monaku, nagađa se da većinu svoga vremena, kada ne boravi u Hrvatskoj, provodi u luksuznoj vili na Ibizi, na području Santa Eulalia.
Riječ je o nekretnini na velikom posjedu s bazenom. Ta je vila vlasništvo njegove tvrtke registrirane za izgradnju, najam i prodaju luksuznih vila na Ibizi. Vila je ima veliku okućnicu i bazen, a vrijednost se procjenjuje na pet do deset milijuna eura.


Izvučeno čak 30 milijuna eura?
Na meti istražitelja su i Damir Raos te Nenad Eror iz Skijaškog saveza. Podsjetimo, Dnevno.hr je 13. ožujka prvi pisao da je USKOK ušao u Hrvatski skijaški savez. Naime, carinska kontrola je zaustavila glasnogovornika Saveza Nenada Erora na granici za vrijeme Zimskih olimpijskih igara, koje su se održale početkom veljače, a na kojima je nastupila i hrvatska skijaška reprezentacija. U automobilu je tada pronađeno 102.000 eura gotovine, ali i popis imena za koja je ona bila namijenjena.
Tada se USKOK zainteresirao za poslovanje Hrvatskog skijaškog saveza, u kojem svjedoče ozbiljnim malverzacijama. Ono što su otkrili carinici, a nastavili otkrivati istražitelji USKOK-a, navodno je dugogodišnji modus operandi čelnih ljudi Saveza koji u gotovini uz ostalo isplaćuju dnevnice i podmiruju troškove skijašima. Tako se, tvrde upućeni, radi godinama i svi u Savezu uglavnom znaju za taj model poslovanja, međutim, nitko od odgovornih nije reagirao.
Sumnja se da je u zadnjih 10 godina iz Skijaškog saveza izvučeno čak 30 milijuna eura. U kontekstu Hrvatskog skijaškog saveza valja spomenuti i budžet koji na godišnjoj razini iznosi od šest do osam milijuna eura. Najveći dio novca, tvrde upućeni, ide na organizacije utrka Svjetskog kupa, a najveće su mogućnosti za izvlačenje novca iz Saveza bile u vrijeme održavanja Snježne kraljice. Savez je u to doba bio mogao angažirati vanjske dobavljače za pripremu staza, najam opreme ili osiguranja, pa su tako mogli i uvećavati fakture, tako da se razlika u cijeni ne bi vraćala u Savez nego bi se mogla isplaćivati i na račune tvrtki u inozemstvu. Tok novca nadležne institucije još utvrđuju.

