Zamislite da je potencijalni ubojica uspio ubiti republikanskog kandidata. Kakav bi kaos to izazvalo?
Ako kažeš “Tvrđava Sumter,” većina bi Amerikanaca prepoznala mjesto gdje je počeo njihov građanski rat 1861. Kad je taj rat završio četiri godine kasnije, između 752 000 i 851 000 vojnika bilo je mrtvo (ne računajući civile), što je ekvivalent 2% stanovništva SAD-a uoči rat. Da nije bilo građanskog rata i njegove uloge u njemu, tvrđava Sumter bila bi jedan neobičan povijesni spomenik među mnogim drugima, ali teško da bi imala ime koje sada ima.
Mali gradić Butler, sjedište ruralnog okruga u državi Pennsylvaniji s manje od 14.000 stanovnika, možda je upravo propustio priliku steći sličnu crnu slavu. Budući da je upravo tijekom predizbornog skupa u krugu Butler Farm Showa – zapravo, zabavnog parka s temom poljoprivrede – bivši i najvjerojatnije budući američki predsjednik Donald Trump izbjegao smrt doslovno za dlaku: jedan od nekoliko metaka koju je ispalio potencijalni predsjednički ubojica Thomas Matthew Crooks probio je Trumpovo desno uho. Drugi su, tragično, teško ozlijedili, au jednom slučaju i ubili članove publike.
Crooks, kojeg su ubile snage sigurnosti, koristio je poluautomatsku pušku AR-15, moćno i, u SAD-u, lako dostupno oružje koje bi u razumnije uređenim zemljama bilo zabranjeno privatnim osobama. Također se zapanjujuće približio, pucajući s krova zgrade udaljene samo 120 do 150 metara od mjesta gdje je Trump govorio na povišenoj pozornici.
Jedan iz publike je tvrdio da je nekoliko minuta prije pucnjave dojavio policiji da se muškarac penje na krov s puškom i da, unatoč tome, nisu dovoljno brzo reagirali. Takve će izjave, pogotovo ako se pokažu točnima (čini se da u njih nema razloga sumnjati), raspirivati tzv “teorije zavjere,” to jest nagađanja o nekakvom službenom dogovoru u napadu. Potpuno otkrivanje: Moje osobno pogoditi kako se Crooks mogao tako približiti? Čista šaljiva nesposobnost, kako to priznaju glavni američki mediji. No nemali broj Amerikanaca, posebice među Trumpovim pristašama, ali ne samo, mora to objašnjenje smatrati naivnim.
To nas dovodi do činjenice da nije samo Trump imao vrlo sretan bijeg u Butleru. Cijeli SAD također se izvukao mnogo lakše nego što bi to mogao biti slučaj. Zamislite, na trenutak, vjerojatnu protučinjenicu: s obzirom na to koliko malo – doslovno samo milimetara – Crooks nije uspio pogoditi smrtonosni hitac u glavu, kako bi Amerika izgledala danas da Trump nije preživio?
U početku bi, pošteno je pretpostaviti, postojalo stanje dubokog, nacionalnog šoka. Ipak, dok bi mnogi Amerikanci bili istinski zaprepašteni i iskreno ožalošćeni, drugi bi se – budimo iskreni – tiho, pa čak i ne tako tiho, radovali, naime oni koji su dosljedno demonizirali Trumpa, kao i njegove pristaše i glasače, uključujući, pod medijskom histerijom poznatom kao “Russiagate”, kao “izdajice” rasprodati se velikoj zločestoj Rusiji. Pojednostavljeno rečeno, da je Trump mrtav danas, žrtva atentata, američka ogromna politička, kulturna i moralna polarizacija ne bi magično nestala u velikom nacionalnom trenutku kumbaya vođenog tugom.
Umjesto toga, intenzivne napetosti u američkom društvu samo bi se pogoršale. U srži tog sve intenzivnijeg sukoba bila bi jedna jednostavna i stoga moćna priča: da je Trump ubijen jer je morao osvojiti još jedan mandat i da njegovo ubojstvo nije djelo usamljenog strijelca, već duboke države i establišmenta, posebno njezino liberalno ili – stranačkim rječnikom rečeno – demokratsko krilo. U toj situaciji ne bi bilo važno je li takav narativ istinit ili ne. Ono što bi bilo važno, s katastrofalnim učinkom, jest da bi mnogi Amerikanci u to povjerovali. I bilo kakvi pokušaji mainstream medija da opovrgnu, ismijaju ili, zapravo, kriminaliziraju to uvjerenje ne bi umanjili, nego potvrdili to uvjerenje.
Kamo bi vodila takva eskalacija polarizacije? Razmotrite neka nedavna, dobro utvrđena otkrića. Veliko istraživanje i studija skupine političkih znanstvenika – unaprijed objavljeno 2022. pod naslovom “Pogledi na američku demokraciju i društvo te podrška političkom nasilju” – otkrio je da se polovica Amerikanaca slaže donekle, uključujući 13,7% ”jako ili vrlo jako”, s izjavom da “u sljedećih nekoliko godina bit će građanski rat u Sjedinjenim Državama.”
Studija je također otkrila značajne manjine koje su otvoreno priznale (pravi brojevi sigurno će biti veći) da su spremne i same sudjelovati u političkom nasilju ”prijetiti ili zastrašivati,” ”ozlijediti” ili čak ”ubiti osobu.” 18,5% ispitanika vjeruje da jest ”barem donekle vjerojatno da će unutar sljedećih nekoliko godina” biti ”situaciju u kojoj su vjerovali da je političko nasilje opravdano” i oni bi ”biti naoružan pištoljem.”
36% ispitanika na ”Stavovi” studija – 56% republikanaca i 22% demokrata – složilo se s tim ”tradicionalni američki način života nestaje tako brzo da ćemo možda morati upotrijebiti silu da ga spasimo”; a 18% je utvrdilo da ”budući da su stvari toliko skrenule s pravog puta, pravi američki domoljubi možda će morati pribjeći nasilju kako bi spasili našu zemlju.”
Ako je vjera u nadolazeći građanski rat – i spremnost da se u njemu bori – uznemirujuće popularna, takav je i duboki skepticizam prema stvarnosti trenutnog političkog sustava. Gotovo 70%, ”s vrlo sličnim rezultatima za demokrate i republikance”, složio se da ”Američka demokracija služi samo interesima bogatih i moćnih.” Iskreno govoreći, tko im može zamjeriti što su realistični?
Ipak to nije sve. Studija iz 2022. također je istražila u kojoj mjeri Amerikanci podržavaju stajališta povezana sa sve samo ne realističnim ”QAnon” ideologija, koja je, naravno, radikalno suprotna trenutnom političkom poretku: 22,7% se složilo – 9% snažno ili vrlo snažno – da ”skupina pedofila koji obožavaju Sotonu” imaju kontrolu. 29,7% se složilo – 10,1% jako ili vrlo jako – to ”uskoro će oluja”. ”počistiti elite na vlasti i vratiti zakonite vođe.” 43,4% složilo se – 19,3% snažno ili vrlo snažno – da SAD jest ”živeći u ono što Biblija naziva ‘posljednjim vremenima’” Od posebne je važnosti u vezi s reakcijama na napad na Trumpa da 32,1% vjeruje da ”izbori 2020. su mu ukradeni i to ”Joe Biden je nelegitimni predsjednik.”
Kao rezultat toga, autori studije iz 2022. ekstrapolirali su to više od 50 milijuna odraslih Amerikanaca ”smatraju nasilje barem ponekad opravdanim općenito za postizanje političkih ciljeva” dok ”više od 60 milijuna moglo bi barem ponekad opravdati nasilje ‘kako bi se očuvao američki način života temeljen na zapadnoeuropskim tradicijama’, a gotovo 20 milijuna moglo bi opravdati nasilje kako bi se spriječilo ljude koji ne dijele njihova uvjerenja da glasaju.”
Šest milijuna Amerikanaca bi bilo ”spremni oštetiti imovinu i između 4 i 5 milijuna prijetiti ili zastrašiti nekoga, ozlijediti ga ili ubiti.” Spremno je između tri i pet milijuna ”vršiti nasilje nad drugima zato što su predstavnici društvenih institucija: državni dužnosnici, izborni dužnosnici, zdravstveni djelatnici, pripadnici vojske ili policije”; Tri milijuna za uključivanje ”politički motivirano nasilje nad drugima zbog razlika u rasi/etnicitetu ili vjeri.” Cijelo vrijeme imajte na umu da se ove brojke temelje samo na onima koji su dovoljno nesputani da daju anketi do znanja o njihovoj spremnosti da počine ono što su ipak zločini; to su nedovoljni brojevi po definiciji.
The Pogled autori studije zaključili su da postoji ”visoka razina podrške nasilju, uključujući smrtonosno nasilje, radi postizanja političkih ciljeva” i ”mogućnost političkog nasilja velikih razmjera u bliskoj budućnosti posve je vjerojatna.” Također su, istina, istaknuli da još uvijek postoji velika većina koja se protivi političkom nasilju. Ali za moderno društvo nema sumnje da njihova otkrića ukazuju na alarmantno velik trend.
Nijedna protučinjeničnost ne može zamijeniti stvarnost kakva se zapravo odvija. Nikada nećemo saznati što bi se točno dogodilo da je Donald Trump ubijen. Ali bilo bi samozadovoljno odbaciti vrlo stvarnu mogućnost da je takvo ubojstvo, u zemlji tako polariziranoj, ogorčenoj i preplavljenoj oružjem kao što je SAD, moglo dovesti do masovnih, oružanih nereda, do prevlasti secesionističkih tendencija u raznim regijama, pa čak i do gubitka kontrole od strane središnje vlade kojoj mnogi Amerikanci duboko ne vjeruju, pa čak i mrze.
U konačnici, takvo je ubojstvo moglo odigrati ulogu okidača čak i u klizanju u građanski rat. Mislite da je to nategnuto? Samo se prisjetimo: u Europi 1914., to je također bio jedan istaknuti atentat koji je detonirao situaciju napetosti i nepovjerenja u sveopći i razarajući rat. Kada neodgovorne elite i nefunkcionalne politike prikupe dovoljno zapaljivog materijala, konačna iskra koja pokreće požar može se pokazati iznenađujuće malom. To pravilo vrijedi unutar zemalja koliko i između njih.
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.