Poljski predsjednik Andrzej Duda još jednom je pozvao SAD da postavi nuklearno oružje unutar svojih granica u izložbi odvraćanja od ruske kontinuirane agresije odmah iznad granice u Ukrajini.
Sličan zahtjev očito je upućen administraciji Bidena 2022. godine, na što se nikada nije složilo, ali Duda nije odustao od ideje. Ovaj put se obratio svom žalbi Trumpovoj administraciji tijekom intervjua za Financial Times koji je objavljen u četvrtak.
“Rusija se nije ni ustručavala kad su preselili svoje nuklearno oružje u Bjelorusiju”, rekao je Duda za Financial Times u odnosu na akcije koje je Rusija preuzela početkom 2023. godine, godinu dana nakon što je napala Ukrajinu. “Nismo tražili ničije dopuštenje.”
Bijela kuća nije odmah odgovorila na pitanja Fox News Digital o tome gdje stoji predsjednik Donald Trump kada je u pitanju ovaj oblik odvraćanja.
Poljska vlada planira obveznu vojnu obuku za odrasle muškarce
Predsjednik Andrzej Duda govori tijekom sastanka poljskog parlamenta u Varšavi 7. ožujka 2025. (Jakub Porzycki/Nurphoto putem Getty Images)
Trumpova administracija ovog tjedna poduzela je korake kako bi pokušala i zaustavila rat u Ukrajini, koji bjesni više od tri godine nakon invazije ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Iako se Ukrajina složila s početnim američkim 30-dnevnim primirnim kontingentom o ruskom prihvaćanju uvjeta, Moskva nije, a malo je vjerojatno da bi Trumpova administracija poduzela korake kako bi te pregovore dogovorila da nas postave nuke u Poljskoj-koji dijeli granicu s Rusijom i da bi ih prijetila kao Kremlin.
No, Duda savjetnik za međunarodne poslove, Wojciech Kolarski, ponovio je priznanje poljskog predsjednika i, u intervjuu u četvrtak s poljskim RMF FM radio, tvrdio da su kao član NATO -a koji dijeli granicu s ruskom regijama Kalingrad, kao i u Ukraini i Belarusu, bili su važni za rate.

Pogled iz zraka snimljen 17. studenog 2022. prikazuje mjesto na kojem je raketni štrajk ubio dva muškarca u istočnom Poljskom selu PrzewODOW, u blizini granice s ratom opuštenom Ukrajinom 15. studenog 2022. (Wojtek Radwanski, Damien Simonart/AFP putem Getty Images)
NATO Nation Poljska probija zračnu obranu dok Rusija udara zapadnu Ukrajinu
Ali ako SAD ponovo odbiju zahtjev Poljske, u NATO savezu postoji još jedna nuklearno naoružana država koja bi mogla biti spremna pomoći u “dijeljenju nuklearne energije”.
Usred veće zabrinutosti u Europskoj uniji da bi SAD mogle povući snage iz bloka ili postati nepouzdani obrambeni partner u suprotnosti s Rusijom, francuski predsjednik Emmanuel Macron otvorio je rasprave o strategiji koja bi mogla pomoći proširiti svoje nuklearno odvraćanje u druge nacije EU.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron sastaje se s predsjednikom Donaldom Trumpom. (Tasos Katopodis/Getty Images)
Iako specifičnosti te strategije ostaju nejasne, uključujući i je li Francuska predložila da zapravo rastjera nuklearne oružje u druge države, Poljska je navodno razgovarala s Francuskom o tom pitanju.
Rusija je već nazvala Francusku strategiju da ponovno procijeni svoje proširenje nuklearnog odvraćanja “izuzetno konfrontacijskom”.
Kliknite ovdje da biste dobili aplikaciju Fox News
Unatoč moskovskim prigovorima, francuski koncept obrane daleko je od novog jer je američki kišobran za odvraćanje tijekom hladnog rata bio namijenjen osiguravanju zaštite saveznika NATO-a pod nuklearnom energijom u Americi u slučaju izravne prijetnje druge nuklearno naoružane nacije, poput Rusije, Kine ili Sjeverne Koreje.
Iako je Francuska jedina nuklearna energija EU-a, ona ima treću najveću nuklearnu zalihu kada je u pitanju nuklearno naoružane nacije u NATO-u, što uključuje i SAD i Veliku Britaniju
Associated Press pridonio je ovom izvješću.