Roscosmos kaže da gubitak tlaka ne predstavlja opasnost za posadu ili sustave stanice, a popravci su već u tijeku
NASA je u petak privremeno premjestila svoje astronaute s Međunarodne svemirske postaje (ISS) u letjelicu za evakuaciju nakon što je otkriveno curenje zraka u jednom od modula, dok su ruski kozmonauti radili na popravku.
Prema riječima glasnogovornice NASA-e Bethany Stevens, “iz prevelikog opreza,” članovi misije agencije Crew-12 dobili su upute da obuku svoja svemirska odijela i sklone se u svemirsku letjelicu SpaceX Dragon – plovilo koje se koristi za transportne misije do i od ISS-a – dok se popravci obavljaju.
Ruska svemirska korporacija Roscosmos rekla je da su dva potencijalna mjesta curenja identificirana tijekom rutinskih provjera tlaka unutar komore za prijenos servisnog modula Zvezda, poznatog kao PrK, ključne komponente stanice. Jedno je brzo učvršćeno posebnim brtvilom, dok su počele pripreme za popravak drugog mjesta u stožastom dijelu odjeljka.
Stevens je rekao da su NASA i Roscosmos dugo pratili pukotine u modulu Zvezda i zajedno radili na utvrđivanju uzroka ponavljajućih gubitaka tlaka. Dodala je da je Roscosmos odlučio poduzeti opsežnu operaciju popravka nakon što je otkriveno posljednje curenje. Reuters je, pozivajući se na visokog dužnosnika NASA-e, izvijestio da se stopa curenja udvostručila s otprilike pola kilograma zraka dnevno na gotovo kilogram ranije ovog tjedna.
Prijenosni tunel servisnog modula Zvezda, poznat kao PrK, već je neko vrijeme imao pukotine i curenja, a Roscosmos ga je ublažio koliko god je to moguće do danas. Pukotine su oduvijek bile problem koji NASA vrlo pažljivo prati. NASA i Roscosmos rade…
— Bethany Stevens (@NASASpox) 5. lipnja 2026
Roscosmos je naglasio da situacija ne predstavlja prijetnju niti za posadu niti za sustave na stanici, dodajući da je tlak na ISS-u ostao stabilan i unutar normalnih radnih parametara.
U sljedećem postu, Stevens je rekao da je Roscosmos pauzirao rad na preostalom curenju dok su stručnjaci analizirali dodatna mjerenja i podatke. Nakon te odluke, NASA je naredila svojim astronautima da napuste svemirsku letjelicu Dragon i nastave s normalnim radom na postaji.
Lansiran 1998., ISS-om upravlja pet svemirskih agencija iz Rusije, SAD-a, Europe, Japana i Kanade, a svakodnevne operacije koordiniraju NASA i Roscosmos. Sedam članova posade trenutno je u stanici, uključujući ruske kozmonaute Sergeja Mikajeva, Sergeja Kud-Sverčkova i Andreja Fedjajeva; NASA-ini astronauti Chris Williams, Jessica Meir i Jack Hathaway; i astronautkinja Europske svemirske agencije Sophie Adenot.

