Okvirni sporazum između Sjedinjenih Država i Irana stupio je na snagu odmah nakon potpisivanja, rekao je pakistanski premijer Šehbaz Šarif rano jutros. Šarif, čija je zemlja posredovala u postizanju sporazuma, rekao je na X-u da će Iran “odmah ponovno otvoriti” Hormuški tjesnac i da će SAD “odmah” ukinuti svoju pomorsku blokadu iranskih luka. Više o detaljima sporazuma ovdje.
Ranije su glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei i američki dužnosnik izjavili da su američki predsjednik Donald Trump i iranski predsjednik Masud Pezeškian potpisali sporazum.
Početni pregovori o detaljima sporazuma između Sjedinjenih Država i Irana planirani su za sutra u planinskom odmaralištu Buergenstocku u Švicarskoj, priopćila je u četvrtak švicarska vlada. Kako stvari stoje, plan je i dalje da se SAD i Iran, zajedno s posrednicima Pakistanom i Katarom te drugim uključenim zemljama, sastanu sutra u Buergenstocku radi početnih pregovora o provedbi sporazuma.
‘Prst je na okidaču’
Iako je memorandum o razumijevanju između Sjedinjenih Država i Irana službeno potpisan, duboko nepovjerenje između dviju zemalja i dalje je vidljivo, a obje strane poručuju da mogućnost nove eskalacije sukoba nije isključena.
Predstavljajući detalje sporazuma na summitu G7 u Francuskoj, američki predsjednik Donald Trump upozorio je da će Washington odlučno reagirati ako Teheran prekrši preuzete obveze. “Ako se Iran ne bude pridržavao sporazuma, bombardirat ćemo ga do temelja”, poručio je Trump.
S druge strane, predsjednik iranskog parlamenta i jedan od ključnih pregovarača u procesu postizanja dogovora, Mohammad Bagher Ghalibaf, izjavio je za iransku novinsku agenciju Fars da Teheran i dalje nema povjerenja u Sjedinjene Države. “Naš prst je na okidaču”, rekao je Ghalibaf, naglasivši da Iran ostaje spreman odgovoriti na svaki pokušaj kršenja sporazuma ili obnovu neprijateljstava.
Iran upozorava: Izrael krši sporazum
Prvi odlomak američko-iranskog sporazuma navodi da će Sjedinjene Države i njihovi saveznici proglasiti “trenutni i trajni” prekid vojnih operacija na “svim frontovima” – uključujući i Libanon.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei objavio je na Telegramu da će se nastavak izraelskih napada na Libanon smatrati kršenjem memoranduma o razumijevanju.
“Ako Izrael nastavi napadati Libanon, to će se smatrati kršenjem memoranduma”, poručio je Baghaei.
Prema navodima državnih medija, izraelske snage u srijedu su izvele nove napade na jugu Libanona, unatoč obnovljenim kritikama američkog predsjednika Donalda Trumpa na račun izraelskih vojnih aktivnosti u toj zemlji. Od objave američko-iranskog sporazuma u nedjelju navečer, i Izrael i Hezbollah nastavili su međusobne napade.
Objavljen sporazum SAD-a i Irana: Iran izlazi kao pobjednik

