Afera Hipodrom dobila je prvi sudski epilog. Nakon nagodbe s USKOK-om, otac i sin Domagoj i Slavko Galić, osuđeni su na zatvorske i novčane kazne zbog sudjelovanja u izvlačenju milijunskih iznosa iz javne ustanove. Riječ je o prvim kaznama u ovom slučaju koji je već mjesecima u fokusu javnosti. Presudu na temelju sporazuma donio je Županijski sud u Zagrebu, a odnosi se na kaznena djela pomaganja u zloupotrebi položaja i ovlasti te krivotvorenja službenih i poslovnih isprava, sve u sastavu zločinačkog udruženja.
Kako je priopćio zamjenik ravnatelja USKOK-a Vjekoslav Saulić, Domagoju Galić izrečena je kazna zatvora od dvije godine uz novčanu kaznu od 40 000 eura. Njegov otac Slavko Galić osuđen je na godinu i četiri mjeseca zatvora, također uz novčanu kaznu od 40 000 eura.
Podsjetimo, optužnica u ovom slučaju podignuta je 1. prosinca prošle godine protiv ukupno pet osoba i jedne pravne osobe, a odnosi se na malverzacije povezane s plaćanjem zaštitarskih usluga na zagrebačkom Hipodromu. O ovoj aferi prvo je pisalo Dnevno.hr.
Izvukli su preko 1 700 000 milijuna eura
Prema ranijim navodima USKOK-a i policije, trojac je djelovao kao organizirana skupina s ciljem izvlačenja novca iz javne Ustanove za upravljanje sportskim objektima. Ukupno je, kako se sumnja, izvučeno čak 1 799 169 eura i to lažnim prikazivanjem obima i vrste obavljenih zaštitarskih usluga. Kao prvoosumnjičeni u aferi označen je Kosta Kostanjević, bivši ravnatelj USO-a. On je iz istražnog zatvora pušten 16. lipnja 2025. godine, nakon što je podnio ostavku i nakon što su ispitani svi svjedoci u postupku.
Otac i sin Galić iz pritvora su pušteni sredinom svibnja iste godine, nakon što su priznali sudjelovanje u izvlačenju i podjeli novca zajedno s Kostanjevićem. Osim trojice glavnih aktera, optužnicom su obuhvaćeni i Goran Đulić, predsjednik Upravnog vijeća ustanove te Jagoda Bončina Franjković, aktualna vršiteljica dužnosti ravnateljice koja je na toj poziciji naslijedila Kostanjevića.
Prve presude u aferi Hipodrom označavaju početak raspleta jednog od većih slučajeva vezanih uz upravljanje javnim novcem u Zagrebu. Iako su dvojica optuženika već priznala krivnju i nagodila se s tužiteljstvom, postupak protiv ostalih uključenih još traje, pa se očekuju i nove odluke koje bi mogle dodatno rasvijetliti cijeli slučaj.

