Kremlj je u utorak izjavio da je zadovoljan što se novoizabrani mađarski premijer Péter Magyar čini otvorenim za pragmatičan dijalog, dok Moskva usvaja već viđen pristup čekanja nakon izbornog poraza Viktora Orbána.
„Za sada, koliko razumijemo, sa zadovoljstvom možemo primijetiti njegovu (Magyarovu, o.a.) spremnost da se uključi u pragmatičan dijalog. U ovom slučaju, postoji obostrana spremnost s naše strane, a zatim ćemo se voditi konkretnim koracima koje je poduzela nova mađarska vlada“, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov. Samo dan ranije, Moskva nije čestitala Magyaru na izbornoj pobjedi. Štoviše, Peskov je jasno dao do znanja da Mađarska više ne uživa nikakav poseban status i sada spada u kategoriju „neprijateljskih zemalja“ zajedno s ostatkom Europe. No, razmjeri Orbánovog poraza Moskvi nisu preostajali osim priznati gubitak ključnog partnera u Europi. „Mađarska je donijela svoj izbor. Poštujemo taj izbor“, rekao je Peskov u ponedjeljak.
Čini se da Moskva umanjuje gubitak ključnog saveznika u Europi, zauzimajući ton koji podsjeća na njezine poruke nakon pada sirijskog diktatora Bashara al-Assada. Kremlj se brzo i pragmatično distancirao od Assada nastojeći sačuvati svaki utjecaj koji je mogao na novo sirijsko vodstvo. „Nikada nismo bili prijatelji s Orbánom“, rekao je Peskov, dodajući da je Moskva ostala otvorena za dijalog i izgradnju dobrih, obostrano korisnih odnosa s Budimpeštom, piše The Guardian.
‘Ne možemo mijenjati geografiju’
Novoizabrani mađarski premijer je u svojim prvim izjavama na temu mađarsko-ruskih odnosa, koji su dugo predstavljali trn u oku Bruxellesu, naveo kako ne treba očekivati dramatičan prekid s Rusijom. Predložio je da Mađarska zadrži pragmatičnu vanjsku politiku, što uključuje nastavak kupnje ruske nafte, ali i oprez prema Ukrajini unatoč tome što je jasno zauzeo stav tko je napadnut, što Orban nikad nije, dok nastoji ponovno uravnotežiti odnose sa Zapadom.
“Ne možemo mijenjati geografiju“, rekao je novinarima, dodajući da će Mađarska morati pronaći put naprijed s uvozom energije, uključujući i onu iz Rusije. Magyar će dolaskom na premijersku stolicu naslijediti znatnu energetsku ovisnost o Rusiji, jer Moskva opskrbljuje više od 80% fosilnog plina i sirove nafte “Rusija će biti tamo, Mađarska će biti ovdje. Ali pokušat ćemo diverzificirati“, rekao je Magyar.
No, jasno je dao do znanja da nema puno interesa igrati ulogu koju je Orbán igrao za Putina. Najznačajnije je da budući premijer nije ostavio prostora za tumačenje da Rusiju vidi kao agresora u sukobu s Ukrajinom. „Ako Vladimir Putin nazove, podići ću slušalicu“, rekao je. „Kad bismo razgovarali, mogao bih mu reći da bi bilo dobro da se nakon četiri godine prekine ubijanje i okonča rat.“

