Republikanska stranka Minnesote navodno je održala minutu šutnje za osuđenog ubojicu Dereka Chauvina na svojoj potpornoj konvenciji u subotu, koja je održana samo nekoliko dana nakon šeste godišnjice smrti Georgea Floyda.
Subotnji postupak započeo je 10-sekundnim trenutkom šutnje za Chauvina, navodi se u Reformatori Minnesote i zastupnik u Minnesoti.
Chauvin, bivši policajac u Minneapolisu, osuđen je za ubojstvo Floyda 2021. godine i osuđen je na saveznu kaznu od 21 godinu i državnu kaznu od 22,5 godine. Usporedno služi kaznu.
Floyda, 46-godišnjeg crnca, ubio je Chauvin, bijeli gradski policajac, tijekom uhićenja 2020. nakon što mu je bivši policajac klečao na vratu više od 9 minuta.
Državni zastupnik Minnesote Jamie Long rekao je da je trenutak šutnje “odvratan” u objavi na X.

“MN GOP otvorio je svoju konvenciju minutom šutnje za Dereka Chauvina”, rekao je demokrat u nedjelju. “Ne za one koje smo izgubili zbog oružanog nasilja. Ne za vojnike poginule u inozemstvu. Doslovnom osuđenom ubojici. Odvratno.”
Reformatori Minnesote na trenutak šutnje osvrnuo se i reporter Max Nesterak.
“Stanje političkih stranaka: republikanci iz Minnesote održali su minutu šutnje za Dereka Chauvina na svojoj potpornoj konvenciji, dok su demokrati zaplijenili svjetleće štapiće zbog potencijalnog rizika za malu podskupinu epileptičara”, napisao je u objavi X u subotu.
The Independent je zatražio komentar od GOP-a Minnesote.
Trenutak šutnje sugerira da još uvijek postoji jaz između strana kada je riječ o pitanjima rasne pravde u policiji.
Video slike koje prikazuju Chauvina kako kleči na Floydovu vratu dok čovjek viče da ne može disati izazvale su prosvjede diljem zemlje i natjerale zakonodavce na svim razinama vlasti da ispitaju tvrdnje o rasnoj nepravdi u američkoj policiji.
Na šestu godišnjicu Floydove smrti, njegov ujak, Selwyn Jones, razgovarao je s Fox 9 o tome što se promijenilo od svibnja 2020., a što nije.
“Nema dovoljno sitniša”, rekao je televizijskoj kući. “Ali sve dok se borimo, sve dok se ovaj događaj događa, da, i pokazuje jedinstvo.”
Floydova teta, Angela Harrelson, rekla je mreži svoj standard kada je dovoljno učinjeno.
“Kada dođemo do točke kada ne moramo izgovarati riječi Black Lives Matter, tada znamo da smo stigli.”
U međuvremenu, Chauvin ostaje u zatvoru.
Bivši policajac pokrenuo je više žalbi otkako je osuđen. Vrhovni sud SAD-a odbio je saslušati njegov slučaj u studenom 2023., čime je njegova državna presuda potvrđena bez donošenja presude.
Nakon što je taj pokušaj propao, fokus je prebacio na poništavanje svoje federalne presude. Njegova žalba tvrdi da je njegov odvjetnik bio neučinkovit i da je zatražio da se pregledaju sačuvani uzorci tkiva s Floydove autopsije.
U svojoj žalbi na saveznu kaznu iz 2023., Chauvin je zatražio od suca koji je predsjedao njegovim suđenjem da poništi njegovu osudu i naredi novo suđenje ili dokazno ročište uzimajući u obzir uzorke tkiva, prema PBS-u.

