Prava borba za opstanak na ovim prostorima tek počinje. Građani će preživjeti i političke krize i političare koji ih uzrokuju, ali Bosna i Hercegovina ostat će opustošena i zagađena. Rudarenje litija u fokusu je i zbog nedavne najave sporazuma između entiteta Republike Srpske i Mađarske. Iako se tiho provlači kroz institucionalne odluke, može imati dugoročne katastrofalne posljedice za okoliš i budućnost regije. No, građani i aktivisti poručuju: neće dopustiti da Majevica padne.
Dok su politički lideri usmjereni na političke obračune, prirodni resursi i rudarenje litija prolaze gotovo nezapaženo. Ovaj politički vakuum, u kojem se pažnja javnosti odvlači sa stvarnih, dugoročnih pitanja u korist trenutnih političkih igara, predstavlja ozbiljnu prijetnju. Na područjima poput Lopara, gdje se planira otvaranje rudnika, ekološke i društvene posljedice mogu biti katastrofalne, prenosi Federalna.
“Kad su politička prepucavanja u tijeku, tada je najlakše ovakve stvari koje se tiču lokalnih zajednica progurati kroz sitne rupe u zakonu. Smatram da se ovo ne događa slučajno, jer kada su oči medija uprte u druge probleme, ovakve stvari najlakše je progurati”, ističe Admir Hrustanović, načelnik Općine Čelić (SBiH).
Nećete kopati!
“Poručujemo jasno i glasno – nećete kopati! Imamo strategiju za borbu i na pravnom planu i kroz građansku neposlušnost. To konkretno znači da narod ima zadnju riječ”, izjavio je Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine (SDS).
Proces donošenja odluka već se uvelike odvija bez mišljenja lokalnog stanovništva. Naime, izmjenom Zakona o geološkim istraživanjima, koja je prošle godine izglasana u NSRS-u, potpuno je isključena suglasnost lokalnih vlasti i građana. Mnogi smatraju da je to bio namjeran potez kako bi se ubrzao proces eksploatacije.
“No, u Zakonu o koncesijama ne bi trebalo doći do isključenja lokalne zajednice i još nekih institucija čije je mišljenje ključno. Ako bi postojala dva-tri negativna mišljenja, to bi automatski isključilo mogućnost koncesije”, kaže Rado Savić, načelnik Općine Lopare (SDS).
Iako službeni predstavnici vlasti, uključujući ministra rudarstva i energetike RS-a, tvrde da rudarska istraživanja ne predstavljaju prijetnju ljudima i okolišu, stvarnost je drugačija – premalo se pažnje posvećuje stvarnim rizicima ovih industrijskih projekata. Postavlja se i pitanje tko zapravo profitira od rudarskih operacija, dok lokalne zajednice ostaju bez odgovora.
“Još uvijek, nažalost, nemamo nikakav odgovor, što pokazuje neozbiljnost naših institucija. Zato se i borimo – želimo da nas vide, čuju i shvate da ljudi iz cijele ove regije ne žele rudnik u naseljenom mjestu”, naglasila je Snežana Jagodić-Vujić, predsjednica Ekološkog udruženja “Eko put” Bijeljina.
“Jučer smo, kao članovi inicijativnog odbora, podnijeli zahtjev Ministarstvu rudarstva i energetike da se prekine proces dodjele koncesije dok se ne završi proces građanske inicijative koja je u tijeku”, dodaje Andrijana Pekić, predsjednica Ekološkog udruženja “Čuvari Majevice”.
Neizvjesnost
I dok se na državnoj razini nastavljaju političke igre, budućnost krajeva poput Lopara, koji se bore za očuvanje svog životnog prostora od prijetnji rudarskih projekata, ostaje neizvjesna.
“Ovo što se događa nije normalno. Majevica je predivna, a Lopare još ljepše. Zašto se sve to mora uništiti? Dolazit ću ovdje sve dok postoji šansa da to spasimo”, poručuje Slaviša Cacanović.
“Tamo gdje se svakodnevno troši milijun i sto tisuća litara koncentrirane sumporne kiseline i tone eksploziva, to ne može biti sigurno. Kazneni zakon RS-a kaže da svatko tko ugrožava izvore pitke vode, riječna korita i hranu mora biti kazneno odgovoran”, zaključuje Zvonimir Milošević.
Dok političke igre i trgovina interesima preplavljuju medijski prostor, prava prijetnja okolišu ostaje gotovo nevidljiva. Dok se reflektori političke scene pale i gase, prava borba za opstanak na ovim prostorima tek počinje.