Ruska je vojska, sada je to već svima jasno, proteklih dana intenzivirala zračne napade (prije svega raketama i dronovima) na ukrajinske zračne luke, kako one bliže bojišnicama tako i one u dubini zemlje – sve do njenih krajnjih zapadnih regija. Uništavaju se piste i pripadajuća infrastruktura, ali i sami zrakoplovi na njima bazirani.
To se događa u kontekstu sve češćih najava skorih isporuka zapadnih zrakoplova američke proizvodnje F-16 Ukrajini, od kojih je ona zadnja, o isporuci 24 navedena zrakoplova (moguće do kraja ljeta), prije nekoliko dana najavljena od strane nizozemske vlade.
Jasno je kako su najnoviji ruski napadi na ukrajinske zračne luke definitivno povezani s tim najavama, a što ruski analitičari i mediji niti ne kriju. Naime, svima je i u Moskvi jasno kako će zrakoplovi F-16, iako neće biti nadmoćni niti brojčano niti tehnički ruskim zrakoplovima F-34 koji su novije proizvodnje, predstavljati dodatne ugroze i probleme ruskim snagama na terenu i u pozadini (logistici).
Želja je ruskih stratega da što više onemoguće baziranje zrakoplova F-16 na ukrajinskim aerodromima i u pripadajućim hangarima, a onda će odluka o tome hoće li ih NATO morati razmjestiti u okolne zemlje poput Poljske i prije svega Rumunjske ostati samo na njemu odnosno Washingtonu. Prije svega se tu misli na korištenje tamo potencijalno razmještenih F-16 za vojne akcije protiv ruskih snaga u Ukrajini. Ukoliko se to dogodi, ne samo ruski analitičari, već i brojni političari u Moskvi najavljuju kako će ti aerodromi smješteni u članicama NATO saveza postati legitimne mete ruskih napada. Nije potrebno govoriti o razini eskalacije koja bi nakon toga uslijedila.
Rusi masovno napadaju ukrajinske aerodrome na koje trebaju stići avioni F-16; Kijev podiže 200 000 ljudi
Rusi objavili snimke uništenja ukrajinskih zrakoplova na aerodromima
U četvrtka, 4. srpnja, rusko ministarstvo obrane objavilo je na platformi VK (vkontakte) videosnimku uništenja ukrajinskog vojnog zrakoplova na aerodromu u regiji Dnjepropetrovsk.
U objašnjenju uz video navodi se kako je posada ruskog taktičkog raketnog sustava Iskander izvela raketni napad na parkiralište zrakoplova na aerodromu Dolgintsevo u regiji Dnjepropetrovsk tijekom kojeg je uništen borbeni zrakoplov Mig-29, kao i zrakoplovno naoružanje i službena vozila zrakoplovne tehnike.
Samo dan ranije rusko MO prikazalo je i video snimku ruskog raketnog napada na aerodrom u ukrajinskoj središnjoj regiji Poltava, tijekom kojeg je uništeno 5 višenamjenskih borbenih zrakoplova Su-27 i oštećena još dva koja su se nalazila na popravku.
O ovom potonjem napadu izvijestili smo u jučerašnjem tekstu gdje je navedeno da ga je potvrdio i ukrajinski medij Strana uz napomenu da su napad potvrdile ukrajinske vlasti iako uz manju nanesenu štetu od one koju je navelo rusko MO.
Novi ruski uspjesi na terenu
Kako god bilo, činjenica je da se ruski zračni napadi na ukrajinske vojne i energetske objekte i infrastrukturu intenziviraju sukladno s taktičkim uspjesima ruskih snaga na samim bojišnicama tj. ovladavanjima novim manjim naseljima, prije svega u donjeckoj regiji proteklih dana.
Danas pak ukrajinski medij Strana navodi i o gubitku još dvaju pograničnih ukrajinskih sela na sjeveru regije Harkiv, sela Sotnitski i Kazačok, smještenih zapadno od sadašnjeg kazališta vojnih operacija u toj regiji.
Također navodi kako su ruske trupe zauzele cijeli mikrodistrikt Kanal u Časiv Jaru. O tome je izvijestila ukrajinska platforma Deep State, a kasnije je isto potvrdilo i rusko ministarstvo obrane.
Mikrodistrikt Kanal je istočni dio Časiv Jara, koji se nalazi istočno od kanala Severski Donets – Donbass. Ruske javne stranice pisale su jučer da su njihove trupe zauzele područje visokih zgrada u zapadnom dijelu mikrodistrikta – navodi Strana.
Gubitak “Kanala” potvrđuje i zapovjednik ukrajinske bojne “Osveta” Bogdan Hodakovski.
Prema njegovom mišljenju, sada je sve bliži gubitak cijelog Časiv Jara, što će grad Konstantinovku pretvoriti u crtu bojišnice i, općenito, imati “ozbiljne posljedice” za operativno stanje u Donbasu.
“Neprijatelj je u potpunosti zauzeo područje Kanala grada Časov Jar po cijenu ogromnih gubitaka i uništenja svih visokih zgrada. Rusi su u tome uspjeli, usprkos nesrazmjernim gubicima. Jar je postao bliži. U budućnosti to ima ozbiljne posljedice za promjenu operativne karte Donbasa, piše Hodakovski koji smatra kako ukrajinske oružane snage trebaju krenuti u protuofenzivu i vratiti strateške položaje.
Istri medij danas navodi kako su u smjeru Torecka ruske snage napredovale četiri kilometra – ovaj put južno od naselja New Yorka (za one koji to ne znaju, nije riječ o šali već o stvarnom imenu ukrajinskog naselja u donjeckoj regiji).
Zaključak
Usprkos svemu, svi su ti uspjesi ruskih snaga još su uvijek daleko od onih koji bi značili i strateški prijelom rata odnosno ukupnog stanja na fronti dugoj više od 1200 kilometara, kojeg još uvijek karakterizira pozicijski rat međusobnog iscrpljivanja. Međutim, nedvojbeno je, ali i važno kada je riječ o bilo kojem ratu općenito, da su ruske snage ovladale inicijativom na gotovo svim bojišnicama, dok su ukrajinske one koje se uglavnom brane.
Hoće li u tom smislu nešto promijeniti jučerašnja odluka Washingtona o odobravanju ukrajinskih napada američkim dalekometnim raketama na Krim, kao i o dodjeli nove, više od 2,3 milijarde dolara vrijedne pomoći Kijevu, tek ostaje za vidjeti.
Ono prvo može značiti moguću opasnu eskalaciju, poglavito nakon nedavnog ukrajinskog napada američkom raketom ATACMS s kazetnim punjenjem na plažu u Sevastopolju gdje je bio puno žrtava. Što se tiče onog drugog, dosadašnje isporuke američkog oružja, nakon završetka šestomjesečne blokade od strane Kongresa u veljači ove godine, još uvijek ne pokazuju značajniji učinak na terenu u korist ukrajinskih snaga iako su ih nedvojbeno vojno-tehnički osnažile, prije svega u zoni Harkiva gdje su Rusi sredinom svibnja pokrenuli ozbiljnu ofenzivu. Tamo su u svega tri dana zauzeli značajan dio pograničnih naselja i na pojedinim dijelovima te nove bojišnice izbile na svega oko 20-ak kilometara od milijunskog grada Harkiva.
Meter: Raste ruski gnjev. Putin će morati udariti! Svijet pred točkom bez povratka
Ali definitivno najveći problem kojeg Kijev sada ima je nedostatak novih i obučenih vojnika, što je pak vezano uz velike probleme s mobilizacijom ali i sve češćim napuštanjem crta bojišnica, pa čak i predaje ukrajinskih vojnika.