Američko središnje zapovjedništvo (CENTCOM) u srijedu je priopćilo da su njegove snage na Bliskom istoku izvele “niz napada” na nekoliko lokacija ISIS-a u Siriji ranije ovog tjedna u operaciji u kojoj je ubijeno do 35 terorista.
Operacija, koja je u ponedjeljak navečer ciljala na više kampova diljem Sirije, također je uspješno ubila “više” viših vođa ISIS-a, potvrdio je CENTCOM.
Priopćenje je također potvrdilo da nema “naznaka” civilnih žrtava u sveobuhvatnim udarima.
Vojnici američke vojske pripremaju se za izlazak u patrolu iz udaljene borbene ispostave 25. svibnja 2021. u sjeveroistočnoj Siriji. (John Moore/Getty Images)
FBI KAŽE DA ISIS STOJI IZA PREKINUTE MASOVNE PUCNJAVE NA DAN IZBORA
“Zračni napadi će poremetiti sposobnost ISIS-a da planira, organizira i provodi napade protiv civila, kao i protiv SAD-a, saveznika i partnera u cijeloj regiji i izvan nje”, navodi se u priopćenju zapovjedništva. “CENTCOM, zajedno sa saveznicima i partnerima u regiji, nastavit će agresivno degradirati operativne sposobnosti ISIS-a kako bi osigurao njegov trajni poraz.”
Ova objava dolazi tjedan dana nakon što su dva pripadnika američke vojske ozlijeđena u Iraku tijekom operacije koja je ciljala i ubila najmanje sedam operativaca ISIS-a.
Prijavljeno je da su američki vojnici u stabilnom stanju.

Sirijsko-kurdske sigurnosne snage stoje po strani dok su 2. rujna 2024. puštani bivši zatočenici za koje se sumnja da su članovi grupe Islamska država (IS) u gradu Hasakehu na sjeveroistoku Sirije. (Delil Souleiman/AFP preko Getty Images)
PENTAGON PLANIRA SMANJITI AMERIČKI ‘OTISAK’ U IRAKU, ALI ODBIJA REĆI ZA KOLIKO
Iako je ISIS i dalje glavni sigurnosni problem u Iraku i Siriji, on ne predstavlja istu razinu prijetnje kao prije 10 godina. Iako je zabrinutost porasla ranije ove godine nakon izvješća da SAD možda želi povući svoje trupe iz zemlje već 2025.
Američki vojnici bore se protiv ISIS-a uz koalicijske snage u Iraku i Siriji otkako se ta teroristička skupina prvi put pojavila 2014.
Manje od 1.000 američkih vojnika ostalo je u Siriji, dok ih je otprilike 2.500 ostalo u Iraku.

Vojnici iračke vojske slave dok drže zastavu grupe Islamska država koju su zarobili tijekom vojne operacije vraćanja kontrole nad selom izvan Mosula, 29. studenog 2016. Deset godina nakon što je grupa Islamska država proglasila svoj kalifat u velikim dijelovima Iraka i Sirije, ekstremisti sada ne kontroliraju zemlju, izgubili su mnoge istaknute vođe osnivača i uglavnom su daleko od naslovnica svjetskih vijesti. (AP Photo/Hadi Mizban, datoteka)
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Prošlog mjeseca Pentagon je rekao da planira promijeniti svoj “otisak” u Iraku 2025., ali je odbio navesti detalje što to znači s obzirom na broj vojnika koji će ostati.
Američke i iračke koalicijske snage također će nastaviti podupirati napore protiv ISIS-a u Siriji dok Washington radi s Bagdadom na određivanju budućih koraka za američke trupe koje se bore protiv terorističke mreže u regiji.