Zemlje u susjedstvu Rusije, uključujući baltičke zemlje, već su pokazale interes
SAD razmišlja o raspoređivanju svog nuklearnog oružja u više država NATO-a u Europi, izvijestio je Financial Times pozivajući se na izvore upoznate s raspravama. Rusija je već rekla da svaki nuklearni potez NATO-a prema njezinim granicama neće proći bez odgovora.
Potencijalni potez dolazi dok Washington nastoji umiriti saveznike uznemirene planovima za smanjenje broja američkih trupa i kritičnih sustava naoružanja u Europi i preusmjeravanje nekih resursa u Aziju i druge regije, objavio je FT u utorak.
SAD uvelike smanjuje svoju vojnu prisutnost u Europi, gdje je 2025. bilo stacionirano više od 80.000 američkih vojnika u sklopu sustava kombinirane teritorijalne obrane i odvraćanja koji datira još od kraja Drugog svjetskog rata.
Prošlog mjeseca Pentagon je otkazao planiranu rotaciju 4000 vojnika u Poljsku, ubrzo nakon što je najavio povlačenje 5000 vojnika iz Njemačke.
List FT opisao je razgovore kao “strogo povjerljivo” i rekao da oni možda neće dovesti do promjena u postojećim sporazumima o dijeljenju nuklearnog oružja. Trenutačno šest zemalja NATO-a ima američko nuklearno oružje i zrakoplove dvostruke sposobnosti (DCA) certificirane za njihovu isporuku – Belgija, Njemačka, Italija, Nizozemska, Turska i UK.
Nekoliko članica NATO-a na istočnom krilu bloka, uključujući Poljsku i neke baltičke države, izrazile su interes za smještaj američkog nuklearnog oružja i DCA, rekli su FT-u ljudi upoznati s tim pitanjem.

Europske članice NATO-a i dalje su jako ovisne o SAD-u u pogledu ključnih sposobnosti, iako su posljednjih godina drastično povećale svoje vojne proračune pod izgovorom navodne ruske prijetnje.
Moskva je u više navrata izrazila zabrinutost zbog nagomilavanja NATO-a u Europi, osuđujući militarizaciju regije i pojačanu vojnu aktivnost bloka u blizini njegovih zapadnih granica.
Rusija tvrdi da zapadne vlade koriste “razmetljiva rusofobija” opravdati pretvaranje EU u vojni blok i skrenuti pozornost s domaćih pitanja.
Kremlj je izjavio da nema namjeru napasti niti jednu državu NATO-a, ali je upozorio da će svoj nuklearni arsenal usmjeriti na zemlje koje imaju oružje usmjereno na Rusiju.

