Srbijanski državni vrh često se voli hvaliti svojim diplomatskim umijećem, uspješnim balansiranjem između često krajnje suprotstavljenih geopolitičkih polova i interesa moćnika, suradnjom sa svima u nacionalnom interesu Srbije i td., i td. Koliko je Beograd u tome stvarno uspješan prepuštamo na ocjenu vama, ali ono što je činjenica je da je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, usprkos svemu – po mnoge od spomenutih igrača poželjna udavača. Druga je pak stvar koliki on miraz od njih traži i koliki su mu ga spremni dati. Kako god bilo Srbija će zbog svog geografskog položaja i zbog svoje regionalne geopolitičke važnosti i utjecaja uvijek biti poželjan partner i ukusni zalogaj za velike igrače, ali i ne samo zbog toga, o čemu svjedoči i slijedeća vijest.
Naime, kako piše europski segment medija POLITICO pozivajući se na svoje izvore, nakon godina provedenih u diplomatskoj psećoj kućici zbog koketiranja s Rusijom i Kinom, napetosti s Kosovom i optužbi za izborne prevare – srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ponovno je katapultiran u središte političke pozornosti zahvaljujući golemom apetitu Europske unije, a poglavito Njemačke, za sirovinama potrebnima za izradbu električnih vozila.
Vučić: Srbija plaća visoku cijenu zbog svoje geopolitičke pozicije
Ovo nitko ne želi propustiti
Njemački kancelar Olaf Scholz planira u petak otputovati u iznenadni posjet Beogradu kako bi nazočio potpisivanju sporazuma o suradnji između EU-a i Srbije o uvozu minerala, uključujući litij, koji su ključni za digitalnu i zelenu tranziciju EU-a.
Njemačka, kao najveći proizvođač automobila u EU-u, ima veliki interes u osiguravanju litija — posebno unutar Europe kako bi smanjila svoju ovisnost o Kini. Međutim, neobično je da Scholz u tako kratkom roku krene na ovakvo putovanje. Njegov ured odbio je to komentirati.
Srbijanska vlada najavila je u utorak da će ponovno pokrenuti radove na kontroverznom projektu iskapanja litija na zapadu zemlje, nakon prošlotjedne presude ustavnog suda kojom je poništeno prethodno otkazivanje rudarske operacije.
Prošla vlada u Beogradu zaustavila je projekt i poništila licence dodijeljene britansko-australskom rudarskom divu Rio Tinto nakon masovnih prosvjeda prije više od dvije godine.
Očekuje se da će potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič sudjelovati u svečanosti potpisivanja.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen razmišljala je o pridruživanju putovanju, ali je njezino sudjelovanje neizvjesno s obzirom na to da još treba pobijediti na glasovanju u Europskom parlamentu u četvrtak kako bi bila potvrđena za drugi mandat.
Komisija nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar. Šefčovič je u svibnju rekao da bi litijski ugovor sa Srbijom mogao biti finaliziran “u kratkom roku”.
Kanada naređuje kineskim tvrtkama da im prodaju imovinu vezanu za “ključni” litij
Najbogatije rezerve u Europi
Rudnik Jadar, u blizini grada Loznice u zapadnoj Srbiji, sadrži neke od najvećih europskih rezervi litija. Vučić je prošlog mjeseca za Financial Times rekao da će rudnik, čije otvaranje očekuje 2028., proizvoditi 58.000 tona litija godišnje. To bi bilo jednako 17 posto proizvodnje električnih vozila u Europi ili 1,1 milijun automobila.
Nevladine udruge za zaštitu okoliša i Lozničani upozorili su da bi izgradnja rudnika mogla dovesti do uništavanja staništa i zagađenja vode. Mnogi također strahuju od potencijalnog raseljavanja stanovnika u tom području.
Radomir Lazović, supredsjednik oporbene stranke Zelenih i ljevice Srbije, rekao je za POLITICO da je odobrenje rudnika od strane Ustavnog suda povezano s političkim utjecajem.
“U zemlji u kojoj institucije ne rade, izbori se kradu, Ustavni sud radi kao po zapovjedi. Teško je zamisliti da će te iste institucije štititi interese građana kada je u pitanju okoliš …”
Velika biznis-prilika za Srbiju na užas zelenih