Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv Jelene Majstorović, suspendirane šefice Grupe za suzbijanje krijumčarenja i prekršaja pri Regionalnom centru Uprave za neizravno oporezivanje (UIO) Banja Luka, te inspektora Steve Savića, Radenka Popovića, Vladimira Đurđevića i Vladimira Puzića, saznaje CIN.
Sud BiH je optužnicu potvrdio početkom ožujka 2025. godine.
Akcija “Brend IV” i uhićenja
Osumnjičeni su uhićeni krajem 2022. godine u akciji Brend IV. U istoj akciji priveden je i Elvis Džaferagić, također inspektor UIO BiH. Tužiteljstvo ih tereti za udruživanje radi počinjenja kaznenih djela, zloporabu službenog položaja i krivotvorenje isprava.
Majstorović, Popović i Savić proveli su mjesec dana u pritvoru, dok su Puzić, Đurđević i Džaferagić pušteni na slobodu odmah nakon ispitivanja. Po isteku jednomjesečnog pritvora, Sud BiH je Majstorović, Popovića i Savića stavio u kućni pritvor, uz zabranu kontakta s ostalim osumnjičenima i svjedocima.
Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) šest mjeseci prije njihova uhićenja otkrili su da su inspektori ucjenjivali vlasnike trgovina koje su zatekli u prekršajima, tražeći mito kako bi izbjegli oduzimanje robe.
Trgovci diljem BiH davali su od nekoliko stotina do nekoliko tisuća maraka kako bi im inspektori napisali prekršajne naloge s manjim kaznama ili im dopustili da nastave s radom bez sankcija.
Svjedoci i dokazi Tužiteljstva
Tužiteljica Elvira Stanojlović izjavila je da Tužiteljstvo ima 26 iskaza svjedoka, od kojih je najmanje 20 izravno oštećeno ili je prisustvovalo nezakonitim radnjama osumnjičenih. Naglasila je da postoji opasnost da će osumnjičeni utjecati na svjedoke ako budu pušteni na slobodu.
Dodala je da su osumnjičeni djelovali kao organizirana skupina od 2017. do 2020. godine, a da je grupu osnovala i vodila upravo Jelena Majstorović.
“Kada imate toliko svjedoka, uključujući i starije osobe koje nemaju razloga lagati, ne može se sumnjati u vjerodostojnost njihovih iskaza,” istaknula je tužiteljica Stanojlović.
Sumnjiva prošlost Jelene Majstorović
Majstorović je zaposlena u UIO BiH od veljače 2013. godine. Prije toga, dobila je otkaz u NLB Banci u Prnjavoru te je 2005. godine osuđena na uvjetnu kaznu zatvora zbog počinjenja kaznenog djela. Presuda je na njezin zahtjev izbrisana iz sudske evidencije 2016. godine, kada je već tri godine radila u UIO BiH na ugovoru.
Prema zakonima BiH, zaposlenik institucija ne smije biti osuđen za kazneno djelo s predviđenom kaznom zatvora od tri ili više godina, dok državni službenik uopće ne smije imati kaznenu osudu.
Neposredno nakon brisanja presude, u travnju 2018. godine, Majstorović je primljena kao državna službenica u Odsjek za poreze, a desetak dana kasnije direktor Miro Džakula donio je internu odluku kojom ju je vratio u Grupu za suzbijanje krijumčarenja i prekršaja, gdje je prethodno radila po ugovoru.
Krajem 2018. godine, Džakula ju je privremeno postavio za šeficu Grupe, a 2020. godine imenovana je na tu funkciju trajno.